Host Lucie Výborné
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Za pár desetiletí budeme mít laserové elektrárny s čistým zdrojem energie, věří vědec

V ELI Beamlines v Dolních Břežanech mezinárodní tým vědců provozuje jedny z nejintenzivnějších laserových systémů. Šéfem centra je Bedřich Rus, který se v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou rozhovořil i o novince – laseru L4. „Chceme ho používat pro výzkum termojaderné syntézy, v kosmickém výzkumu a také v protonové terapii,“ popisuje.

34:51

Host Lucie Výborné

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Web

Včera 31:45

Krunýř trilobitů inspiroval vývojáře k brnění, vypráví expert. Jaké měli trilobiti superschopnosti?

Středobodem zájmu paleontologa Lukáše Laibla jsou trilobiti. K pravěku si našel svoji cestu už v dětství právě díky slavnému filmu. „Pro mě je paleontologie taková cesta do pravěku, ale musím cestovat ve své mysli. Z kamene se pokouším zrekonstruovat živé zvíře,“ vypráví Lukáš Laibl. Jak vnímá dnešní vymírání některých živočišných druhů? A kam vzít děti, když jim chceme pravěk přiblížit?

Před dvěma dny 23:59

Smích je všude stejný. Cimrmanovské publikum se směje často a krásně, říká herec Táborský

Čtyřikrát se hlásil na DAMU. Uznávaný herec, dabér a také režisér Miroslav Táborský má nezaměnitelný hlas, projev i mimiku. Vystudoval kromě herectví také fyziku, dnes hraje v několika pražských divadlech. Momentálně ho diváci televize mohou vídat v cestopisu Stopy Járy Cimrmana. „Hraju tam zvědavého cimrmanologa amatéra,“ přibližuje herec. Jaká představení ho čekají v létě? A jak vzpomíná na své mladší spolužáky z DAMU?

Před třemi dny 29:31

Hory jsou nebezpečné hřiště, nejtěžší je umět to otočit, vypráví horský vůdce Karel Kříž

Jaký je rozdíl mezi Bohem a horským vůdcem? Bůh si nemyslí, že je horský vůdce, usmívá se nad vtipem horský vůdce Karel Kříž, jehož nejdůležitější prioritou je dovést klienta z hor zpět dolů. „Otočení je někdy bolestivé pro klienta i pro horského vůdce. Ale je to věc, kterou prostě musí umět udělat,“ říká. Jak se vydat do hor, i když člověk nemá zkušenosti? A proč by člověk nikdy neměl zapomenout, že hory jsou nebezpečné? Poslechněte si celý rozhovor.

Před čtyřmi dny 31:35

Máte dvě možnosti: buď zešílet, nebo žít v přítomnosti, popisují zakladatelé fondu ztrátu syna

V roce 2018 si syn začal stěžovat na bolest v koleni, v srpnu téhož roku se ze sportovce stal těžce nemocný pacient. O dva roky později Kryštof zemřel na rakovinu. Po jeho smrti se manželé Abelovi rozhodli založit nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa, který pomáhá rodinám čelícím závažné diagnóze. „Podhoubím, na němž nadace vznikla, byla představa, co dělá samoživitelka z vesnice, která má dvě děti doma a jedno na Bulovce,“ říká Tibor Abel. Jak lze takovou situaci zvládnout?

Před pěti dny 30:20

Když něco hodně dře, je lepší to pustit, doporučuje Bára Poláková. Vydává album ON/OFF

Jak stárnu, tak jsem si víc uvědomila, že nic nejde urvat. A že to, co urveme, tak z toho stejně nemáme radost, ať je to práce, vztah, různé situace v našem životě, vypráví herečka a zpěvačka Bára Poláková, když přijde řeč na písničku Nech bejt v novém albu ON/OFF. Jak se zrodilo album? A kolik nevyužitých textů leží v šuplíku Báry Polákové?

Před týdnem 25:47

Ulice vám jenom sebere, nic nedá. Ale cítím se svobodný, vypráví pan Václav. Jak se žije pod mostem?

Václavu Šímovi bude 73 let a z toho už 17 let žije v Praze pod Hlávkovým mostem. „Já to považuji za svůj domov, nic mi tady neschází. Člověk si musí umět poradit – nemám vodu ani elektřinu. Ale jsou různé baterky, svíčky... v zimě je to horší,“ vypráví. Potkat ho můžete jako průvodce v rámci projektu Pragulic nebo třeba i v Městské knihovně, kam si chodí číst noviny. „Jsem v obraze. Od lidí tady se nic nedozvím...“ Jak se stal bezdomovcem? A proč odmítl sociální bydlení?

Před týdnem 34:25

Občas si zakřičím a kopnu do kulisy, aby mi nerupnula hercna, usmívá se režisér Janek Jirků

Režisér převážně dětských představení Janek Jirků rád vypráví příběhy. V Divadle v Dlouhé bude mít za pár dní premiéru Amberville, plyšová gangsterka o silném bratrském poutu. „Na první pohled je to krásné plyšové město s barevnými ulicemi. Ale když se zvedne kanál a zaleze se do podzemí, zjistíte, že i tohle město má svá tajemství a temnoty,“ říká. Kdy se v něm zrodila touha vyprávět? A jaké vlohy musí člověk mít, aby dělal dobré hry pro děti? Poslechněte si celý rozhovor.

Před týdnem 28:09

Ve vztahu je důležitá tolerance, usmívá se herec Navrátil. Hraje v divadelní komedii Chlapi sobě

Herec Oldřich Navrátil patří k hercům, kteří kromě své profese i velice rádi fyzicky pracují. Do studia Radiožurnálu přišel se svou vestou, bez které nikdy nevychází z domu, a s moderátorkou Lucií Výbornou se rozpovídal o trampingu, o divadle, a také o nejnovější komedii Chlapi sobě, která má v červnu premiéru ve Studiu DVA. Proč se místu, kde rád pobývá, říká Údolí skřeků?

Před týdnem 28:16

Jeleni kvůli lidem změnili chování, jsou z nich noční tvorové, říká náměstek ze Správy KRNAPu

Krkonošský národní park letos slaví šedesát let! Jde o náš nejstarší národní park a zároveň nejnavštěvovanější, minulý rok ho podle statistik navštívilo přes dvanáct milionů turistů. „Krkonoše jsou pověstné overturismem, mezi Luční a Sněžkou půjdete pořád ve štrůdlu. Zkuste sejít z hlavního hřebenu,“ radí Jakub Kašpar, náměstek ředitele Správy KRNAP. Proč není obliba vždy výhrou? A proč je špatná zpráva, že ubývá lavin? Poslechněte si celý rozhovor.

Před týdnem 29:32

Džíny měly v historii štěstí, jejich cesta ale není bez poskvrny, vypráví kurátor retro výstavy

150 let už nosíme džíny. Z Tuzexu bývaly za totality výhra. Michal Petrov je novinář a publicista, který napsal 3 knihy Retro CS a je kurátorem výstavy v Retro muzeu Praha. „Džíny začaly svou cestu světem se strašným hříchem. Měli bychom s oblečením lépe hospodařit, second hand není sprosté slovo,“ radí. Kdo si mohl džíny z Tuzexu dovolit? A proč nás retro tolik zajímá?