- Podcasty
- Za obzorem

Poslechněte si podcast: Slovo pacana. Seriál o ganzích v Kazani na sklonku socialismu propojil Rusko s Ukrajinou
Začátkem listopadu vyšel v Rusku nový seriál Slovo pacana – Krev na asfaltu. Zakládá se na skutečných událostech v Kazani na konci 80. let a okamžitě se stal hitem nejen ruského internetu. Bodoval v celém ruskojazyčném světě včetně Ukrajiny. Seriál ale vyvolal taky kritiku a volání po jeho zákazu. Seriálem Slovo pacana se zabývá pořad Za obzorem, který připravil Tomáš Havlín.
Za obzorem
Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa.
Teroristický útok na indické turisty v Kašmíru vyvolal ostrou roztržku mezi Pákistánem a Indií, ve které padají i slova o řekách krve nebo o použití jaderných zbraní
Indie obviňuje svého souseda ze zosnování útoku, při kterém zemřelo 26 lidí, a hrozí mu zastavením vody v životně důležitých řekách. Islámábád všechna nařčení rázně odmítá a obává se indického útoku. A samotní obyvatelé Kašmíru čelí dalšímu kolu represí a oslabování své autonomie ze strany indické centrální vlády. O tom všem je tento díl pořadu Za obzorem.
Indie a Pákistán stojí na pokraj dalšího ozbrojeného střetu
„Jestli zastavíte vodu, připravte se na válku. Rakety nemáme jen proto, aby dělaly parádu při přehlídkách. Máme je kvůli Indii. 130 jaderných hlavic míří na vás,“ obořil se pákistánský ministr železnic Haníf Abbásí na sousední Indii. Byla to v současné eskalaci napětí v Jižní Asii asi nejotevřenější výhrůžka použitím jaderných zbraní – zdaleka ale ne jediná.
Architekt indického růstu aneb Kdo vlastně byl dlouholetý premiér a ekonom Manmóhan Singh?
Na konci roku se Indie rozloučila s jedním z nejvýznamnějších politických lídrů svých dějin. 26. prosince zemřel dlouholetý premiér a ministr financí Manmóhan Singh. Bylo mu 92 let.
O osud jihokorejské demokracie se nemusíme bát, ani v kontextu dostavby Dukovan, míní koreanista
Jen za několik měsíců po rozhodnutí naší vlády, že jadernou elektrárnu postaví korejská KHNP, dostala se země do velké politické krize. Tu teď snad zažehnal tamní ústavní soud, když ke konci týdne definitivně odvolal prezidenta Jun Sok-jola.
S rostoucím počtem turistů proudí do Albánie i víc a víc zahraničních investorů
Mezi nimi jsou i příbuzní amerického prezidenta Donalda Trumpa. Co v zemi chtějí postavit a jak investice mění albánskou krajinu? Téma pro dnešní pořad.
S rostoucím počtem turistů proudí do Albánie i víc a víc zahraničních investorů
Mezi nimi jsou i příbuzní amerického prezidenta Donalda Trumpa. Co v zemi chtějí postavit a jak investice mění albánskou krajinu? Téma pro dnešní pořad.
Investoři se předhánějí, kdo postaví nejluxusnější resort na pobřeží Albánie. Dokonce i Trumpův zeť
Za rok 2023 přišlo do Albánie asi 10 milionů turistů – to je asi čtyřnásobek obyvatel celé země. Tyto počty cestovatelů uvádí vláda, někteří datoví analytici to ale zpochybňují.
Sýrie sice má novou vládu, ale roztříštěnou a zatím velmi slabou, míní odborník
Už to budou pomalu čtyři měsíce, co Sýrie zažila pád bývalého prezidenta Bašára al-Asada. V zemi panovalo nadšení, radovali se i Syřané v zahraničí, protože padl opravdu krutý a nemilosrdný režim. V Sýrii se teď rodí nové pořádky, rozhodně ale ne bezbolestně. „Syrská prozatímní vláda je, zdá se, stále příliš slabá, aby konsolidovala moc. Ale asi nikdo nečekal, že se to stane lusknutím prstů. Bude to dlouhý proces s nejistým výsledkem,“ říká odborník Josef Kraus.
Finové jsou posedlí pověstí své země v zahraničí
Proč jim na ní tak záleží? A proč zemi vystihují příběhy mumínků? I o tom bude dnešní pořad Jakuba Luckého.
Finové dbají na pověst své země – až je to občas posedlost
Finsko je svou populací spíš malá severská země, systematicky ale pracuje na svém postavení ve světě. Ministerstva cíleně komunikují i v angličtině a nabízí nejen politická témata. Finská identita v zahraničí je o mnoho širší, často založená na nenápadné soft power: Sauna, mumínci a metal.