Za obzorem
10. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Nejmocnější diplomatická síla Indie i nástroj útlaku. Obojí se rodí na jógové podložce

Když se v roce 2014 chopila vlády v Indii strana BJP, jednou z jejích hlavních priorit se stala podpora jógy. Tento druh cvičení už dlouho patří k nejúspěšnějším vývozním artiklům indické kultury, vláda pod vedením premiéra Naréndry Módího se ale rozhodla udělat z jógy vlajkovou loď indické kulturní diplomacie. Jógu používá také k temnějším cílům: K prosazování vlastní šovinistické politiky na domácí půdě.

25:01

Za obzorem

Vydává: Český rozhlas

Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.

Web

Před čtyřmi dny 24:43

Afriku zaplavuje z Evropy dovezená „mitumba“. Většina končí jako odpad na ulicích a skládkách

„Oblečení přivážejí slisované v obrovských balících,“ popisuje cestu vytříděného oblečení do Afriky Stanislava Tomková z neziskové organizace Na mysli. V rámci projektu Hra o klima se se svými kolegy zaměřila na Keňu. „Na některých k tomu určených místech balíky rozbalí, přetřídí. A lepší část z oblečení se dál prodává na místních trzích. Ale víc než 50 procent je vlastně nepoužitelných. Oblečení je v takovém stavu, že končí jako odpad v ulicích a na lokálních skládkách.“

Před týdnem 24:17

Na Srí Lance se pod hranici chudoby dostává až polovina populace. Inflace přesahuje 60 procent

Po spektakulárním obsazení prezidentského paláce začátkem července se události na Srí Lance nakrátko dostaly do centra celosvětové pozornosti. Ta dávno opadla, situace ale zůstává vážná. Nová vláda musí zemi provést ekonomickým kolapsem, který uvrhl velkou část obyvatel do chudoby. Začátkem září se jí podařilo vyjednat podmínky nové půjčky od Mezinárodního měnového fondu (MMF), která by měla Srí Lance pomoct odrazit se ode dna. Má to ale hned několik háčků.

Před 2 týdny 25:18

Afghánistán po roce vlády Tálibánu: Hluboká humanitární krize a ještě hlubší rozdíly

15. srpna loňského roku bojovníci Tálibánu definitivně vstoupili do vládních budov v Kábulu. Prozápadní prezident Ašraf Ghání opustil zemi, provládní armáda bez boje vyklidila pozice a islamistické hnutí převzalo kontrolu nad drtivou většinou Afghánistánu. Vedení Tálibánu vyhlásilo vznik Islámského emirátu Afghánistán s novým politickým zřízením, které už nebude napodobovat západní demokracii.

Před 3 týdny 24:06

Lidoví Mudžahedíni připomínají sektu

Asi nejviditelnější íránskou organizací, která se snaží svrhnout a nahradit režim v Teheránu, jsou Lidoví Mudžahedíni. Mají podporu řady amerických politiků i široké veřejnosti, která se hojně účastní mezinárodních demonstrací. Jejich praktiky v táboře v Albánii ale připomínají sektu a v minulosti je řada států považovala za teroristy. Co jsou jejich cíle a je změna iránské vlády možná?

7. srpen 2022 26:30

Jugoslávie se v hranicích jednoho státu snažila sjednotit Chorvaty, Srby, Slovince i Bosňáky, západní i východní křesťany a muslimy

Důležitým prostředkem k vytváření společné jugoslávské identity byla populární hudba, která v mnoha lidech ze zemí bývalé Jugoslávie dodnes vyvolává nostalgické pocity. Pořad připravila Magdalena Fajtová.

31. červenec 2022 25:39

Tři z deseti mrtvých slonů ve střední Africe nesou známky pytláctví

Mohutné kly slonů afrických můžou dorůstat až tří metrů. Velká část zuboviny přitom není vidět, protože je překrytá svalovinou a kůží. Proto sloni útok pytláků nemohou přežít. Jen za listopad 2021 zadržel Interpol a Světová celní unie téměř tunu slonoviny a předmětů z ní vyrobených. V Africe jich přitom zbývá asi 512 tisíc. Zatímco v některých zemích se daří díky ochraně přírody jejich počty stabilizovat, v jiných regionech jsou sloni na pokraji vyhynutí. (repríza)

24. červenec 2022 25:52

Africký Sahel se v posledních desetiletích potýká s opakovanými vojenskými převraty, populační explozí a rostoucím počtem lokálních konfliktů

Vše to souvisí s vysycháním jižního okraje Sahary. V dnešním dílu pořadu se podíváme, jak právě měnící se Sahara utvářela region, který byl jednou z kolébek africké civilizace. A také na pokus zastavit rozšiřování pouště. Pořad připravil Zdeněk Novák.

17. červenec 2022 24:10

Nebezpečná ideologie salafismus se dostává do Bosny a Hercegoviny

Salafismus – konzervativní odnož sunnitského islámu – je oficiální náboženská doktrína Saúdské Arábie. V průběhu posledních několika dekád se ale skrze humanitární pomoc, vzdělávání nebo třeba stavbu mešit dostává i do států, ve kterých lidé po staletí vyznávají umírněnou formu islámu.

3. červenec 2022 25:40

„Nebojte se nás.“ V Jihoafrické republice má pětina dospělých HIV, boj s virem komplikuje i pandemie

Nejmladšímu řečníkovi 13. mezinárodní konference o AIDS bylo 11 let. Jihoafričan Nkosi Johnson se s HIV narodil. Kvůli diagnóze ho později odmítli přijmout i do školy. „Chodíme, mluvíme, máme potřeby jako kdokoliv jiný. Nebojte se nás, jsme všichni stejní,“ řekl na závěr svého vystoupení, ve kterém mluvil o své nemoci, o smrti biologické matky a adoptivní mámě Gail. To se ale psal rok 2000, jen o rok později zemřel. Nkosi je dodnes tváří boje za práva pacientů s HIV/AIDS.