3. leden 2022

Poslechněte si podcast: Džihádisté v Sahelu jsou síla, se kterou je potřeba počítat. Vytváří stát tam, kam vláda nedosáhne

Už skoro deset let vzdorují západní intervenci a i přes snahy jedné z nejmodernějších armád světa se jejich vojenská porážka spíš vzdaluje. Džihádisté na západě afrického Sahelu – v Mali, Burkině Faso a západním Nigeru – se stávají silou, která na mnoha místech fakticky dokáže nahradit stát a státní moc s nimi chtě nechtě musí počítat. V čem se skrývá úspěch džihádistů napojených na al-Káidu a proč je pravděpodobnější jejich spojenectví s vládou než s Islámským státem?

24:41

Za obzorem

Vydává: Český rozhlas

Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.

Web

Před dvěma dny 25:04

Národní stát Tuaregů a ostatních zemí Sahelu se jmenuje Azawad a nezávislost vyhlásil před 10 lety

Jeho existenci ale mezinárodně nikdo neuznal. Co vedlo k povstání, jakou šanci měli povstalci a jakou roli hrála Libye a její tehdejší vůdce Muamar Kaddáfí, shrne se svým hostem Zdeněk Novák.

Před týdnem 25:02

Zapomenutá válka aneb Konflikt v severní části afrického Mosambiku

Rok před prvními útoky začaly podle obyvatel malého chudého města Mocímboa da Praia na severu Mosambiku mizet děti. Místní mysleli, že odešli za lepším životem do velkých měst. Jenže ony se vrátily ozbrojené a vycvičené. Zabíjely své příbuzné, své bývalé sousedy. Od začátku konfliktu v severní provincii Cabo Delgado v roce 2017 už zemřely tisíce lidí. Přes brutalitu útoků tamní situace neplní přední stránky médií. Začalo se jí tak přezdívat zapomenutá válka.

Před 2 týdny 25:23

„Mé oči jsou Jaderské moře.“ V Jugoslávii se zprvu zpívalo o Titovi, hity o vlasti ale znějí dodnes

Jugoslávie byla země mnoha národností, náboženství a rozdílných historických zkušeností. Vůdce Jugoslávie Josip Broz Tito a jeho vláda tento rozlehlý stát museli udržovat pohromadě, najít něco, co bude občany spojovat a co vytvoří jednotnou jugoslávskou identitu. Jedním z nástrojů propagace jugoslávské identity se stala hudba. Po rozpadu Jugoslávie už málokdo poslouchá oslavné písně o Titovi. Hudba opěvující krajinu, domov a přírodu na Balkáně ale přežila.

Před 3 týdny 25:02

Osvobozenecký boj, nebo rudý teror? Občanská válka v indické džungli trvá už 55 let

Před 55 lety se indická vesnička Nakšálbári v podhůří Himálaje zapsala do dějin. Vzpoura rolníků tam zažehla povstání, které se rozšířilo do Indie a někde doutná dodnes. Ještě před 15 lety označil tehdejší indický premiér Manmóhan Singh takzvané nakšality za největší vnitřní bezpečnostní hrozbu, které kdy země musela čelit. Jiná část indické společnosti ale jejich boj vnímala a vnímá jako legitimní ozbrojený odpor vůči útlaku ze strany státu a vlivných průmyslových korporací.

18. duben 2022 13:55

Co znamená kriket pro soupeření mezi jadernými mocnostmi a odvěkými rivaly Indií a Pákistánem?

Co je to kriketová diplomacie a jak se Indie dostala do pozice hegemona světového kriketu? O tom všem je dnešní díl pořadu Za obzorem, který připravil Ondřej Himmer.

15. duben 2022 25:00

Jaderné soupeření na kriketovém hřišti. Hra může odvěké soupeře rozdělovat, v minulosti i spojovala

V úvodním utkání letošního mistrovství světa 24. října indický národní výběr na stadionu v Dubaji nečekaně podlehl podceňované reprezentaci svého odvěkého rivala, Pákistánu. A byla to porážka rozdílem třídy – indickým nadhazovačům se nepodařilo vyoutovat ani jediného pákistánského pálkaře a hráči v zelených dresech tak dokráčeli k pohodlnému vítězství. Jenže porážka vyvolala nepokoje na mnoha místech Indie.

11. duben 2022 25:33

Fenoménem jihoafrické kultury jsou pěvecké sbory. Lidem dávají pocit cítit se hrdými Jihoafričany

Zatímco tradiční hudbě západní Afriky dominují nástroje, jako třeba bubny djembe a sakara, loutna kora nebo chrastivé šekere, v Jižní Africe převládá spíš vokální hudba. Právě z této tradice se vyvinuly dnešní sbory, což je nový fenomén jihoafrické kultury. Ty nejznámější sklízí mezinárodní úspěchy, vyhrávají ceny za nejlepší tradiční a světovou hudbu a spolupracují s populárními interprety i filmovými skladateli. Téma pořadu Za obzorem Kateřiny Havlíkové.

4. duben 2022 25:19

Bolívie Eva Moralese. Zemi dodnes rozdělují bouřlivé události roku 2019 a prezidentův konec

Evo Morales byl jedním z nejdéle vládnoucích politiků latinské Ameriky. První bolivijský prezident indiánského původu v jediné zemi Ameriky, kde tvoří původní obyvatelé většinu populace, narovnal právní i sociální postavení Bolivijců. Bývá ale obviňovaný ze sklonů k autoritářství a jeho touha po udržení moci Bolívii přivedla ke sporným volbám na podzim roku 2019. Ty vyústily v protesty a násilnosti. S důsledky těchto událostí se Bolívie potýká dodnes.

28. březen 2022 25:14

Súdán po vojenském převratu: Protesty pokračují. Občanské strany nechtějí spolupracovat s armádou

Bezmála šest měsíců po vojenském převratu v Súdánu pokračují v hlavním městě Chartúmu protesty proti vojenské vládě. Ta se chopila moci loni v říjnu, když odstavila civilní složku vojensko-civilní přechodné vlády, která měla zemi dovést od diktatury Umara Bašíra k demokratickým volbám. Vojenský převrat ukončil finanční a další podporu ze strany západních zemí. Tu teď částečně nahrazuje podpora ze strany regionálních mocností, hlavně Spojených arabských emirátů.

21. březen 2022 25:40

Indie 21. století: Za jízdu na koni lynčování a smrt

Indická ústava zakazuje veškerou diskriminaci na základě kastovního původu už víc než 70 let. Přesto je rozsáhlá diskriminace těch nejnižších kast každodenní indickou realitou. Nabírá nejrůznější podobu: Od horšího přístupu ke vzdělání a k zaměstnání, až po brutální útoky na příslušníky nejníže postavených kast – takzvaných dalitů, nebo nedotýkatelných. Záminky k takovým útokům přitom mohou být zcela malicherné.