Za obzorem
2. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Mezi horami a pouští: boj balúčských separatistů za nezávislost

Stovky lidí mizí každý rok. Někteří se vrátí za pár měsíců nebo za pár let, jiní se nevrátí nikdy. Některé najdou mrtvé, pohozené na odlehlých místech a se stopami po mučení. Z rodin pákistánských Balúčů se za poslední dvě dekády beze stopy ztratilo asi pět tisíc lidí.

24:08

Za obzorem

Vydává: Český rozhlas

Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.

Web

Před čtyřmi dny 24:48

Represe v Bělorusku jedou stále naplno. Společnost je dva roky po protestech rozdělená víc než dřív

Bělorusko zažívá nejrozsáhlejší vlnu politických represí od druhé světové války. Protesty proti vládě Alexandra Lukašenka skončily už před dvěma lety, ale soudní mašinérie jede stále naplno. Výjimkou nejsou ani tresty přesahující 20 let odnětí svobody. Pronásledování opozičních politiků a aktivistů v Bělorusku ale zůstává z drtivé většiny ve stínu války na sousední Ukrajině.

Před týdnem 24:43

Afriku zaplavuje z Evropy dovezená „mitumba“. Většina končí jako odpad na ulicích a skládkách

„Oblečení přivážejí slisované v obrovských balících,“ popisuje cestu vytříděného oblečení do Afriky Stanislava Tomková z neziskové organizace Na mysli. V rámci projektu Hra o klima se se svými kolegy zaměřila na Keňu. „Na některých k tomu určených místech balíky rozbalí, přetřídí. A lepší část z oblečení se dál prodává na místních trzích. Ale víc než 50 procent je vlastně nepoužitelných. Oblečení je v takovém stavu, že končí jako odpad v ulicích a na lokálních skládkách.“

Před 2 týdny 24:24

Ujgurové? Nucené sterilizace, ponižování a nedobrovolná výuka čínštiny

Před rokem exiloví představitelé Čínou pronásledovaných Ujgurů vyzývali k bojkotu zimních olympijských her. Peking je hostil jen krátce po vynesení rozsudku takzvaného Ujgurského tribunálu, který pronásledování Ujgurů označil za genocidu. Na konci loňského srpna vydal zprávu o situaci v autonomním regionu taky Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Před 3 týdny 25:32

Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem v posledních měsících stále roste

Peking například v srpnu u ostrova, který považuje za svou vzbouřeneckou kolonii, provedl vojenské manévry. Reagoval tak na návštěvu předsedkyně americké sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Jak rostoucí tlak vnímají obyvatelé a politici Tchaj-wanu a jak se staví k principu jedné Číny? Odpovědi nabídne pořad Magdalény Fajtové.

1. leden 2023 25:05

Tuaregové jsou hrdí a svobodní kočovníci. Jejich vlastní stát by byl nejrozlehlejší na světě

Tuaregové jsou pouštní národ, v jehož tradiční společnosti mají velmi silné postavení ženy, přesto bylo v posledních letech posilování jejich vlivu úzce spojené se vzestupem radikálních islamistů. Tuaregové jsou vnitřně rozdělení do kast a na venek do území šesti různých zemí.

18. prosinec 2022 23:56

Da Silva i Bolsonaro. Oba stále jen slibují, že se Brazilci budou mít dobře

Je to až omílaný vtip: Brazílie je zemí budoucnosti a tou také zůstane. Se staronovým levicovým prezidentem Lulou Da Silvou část brazilské populace opět začala žít nadějí, že mohou nastat časy prosperity. Pravicová opozice reprezentovaná Jairem Bolsonarem se ale Lulova prezidentství bojí, a dokonce požaduje jeho odstranění armádou. Podle bolsonaristů zemi k velikosti může dovést jen a jen Bolsonaro.

11. prosinec 2022 24:59

Japonci po vraždě expremiéra Abeho podepisují petice za rozpuštění Moonovy sekty

Někdejší Církvi sjednocení, známé též v Česku jako Moonova sekta, hrozí v Japonsku rozpuštění. Vláda nařídila její vyšetřování po červencové vraždě bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Církev přitom nemá atentát přímo na svědomí. Vražda ale odhalila úzké a neprůhledné vazby mezi Liberálně demokratickou stranou a Církví sjednocení.

4. prosinec 2022 25:38

Somálsko je na pokraji dalšího ničivého hladomoru

Už pátá sezóna dešťů v řadě se v Somálsku proměnila na sezónu sucha. Zemi taky dál sužují vyostřené boje mezi milicemi Šabáb a somálskou vládou, která se snaží teroristickou organizaci zlikvidovat.

27. listopad 2022 24:38

V Bosně a Hercegovině plánují masivní stavby hydroelektráren. Může to pohřbít přírodní říční klenoty

Balkánské řeky patří k přírodním klenotům – od krasových útvarů, romantických soutěsek a vodopádů přes větvící se a divočící řeky až po meandrující nížinné toky s přilehlými mokřady. Jak dlouho tento unikátní stav vydrží, je ovšem otázka.

13. listopad 2022 24:44

Dlouhé stíny Báburovy mešity

Před 30 lety překonaly tisíce radikálů policejní zátarasy a vtrhly do areálu Báburovy mešity v indickém městě Ajódhja. Během pár hodin ji lidé srovnali se zemí a spustili řetězec událostí. O život tehdy přišly tisíce Indů, změnil se veřejný i politický život, což trvá dodnes.