NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Konflikty, politika i kultura - pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa

Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.

24:45

Za obzorem

Vydává: Český rozhlas

Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.

Web

Před dvěma dny 25:40

„Nebojte se nás.“ V Jihoafrické republice má pětina dospělých HIV, boj s virem komplikuje i pandemie

Nejmladšímu řečníkovi 13. mezinárodní konference o AIDS bylo 11 let. Jihoafričan Nkosi Johnson se s HIV narodil. Kvůli diagnóze ho později odmítli přijmout i do školy. „Chodíme, mluvíme, máme potřeby jako kdokoliv jiný. Nebojte se nás, jsme všichni stejní,“ řekl na závěr svého vystoupení, ve kterém mluvil o své nemoci, o smrti biologické matky a adoptivní mámě Gail. To se ale psal rok 2000, jen o rok později zemřel. Nkosi je dodnes tváří boje za práva pacientů s HIV/AIDS.

Před dvěma dny 25:35

V Jihoafrické republice žije v současné době asi 7,5 milionu lidí s virem HIV

Zatímco na přelomu tisíciletí se pacienti i neziskové organizace pečující o ně potýkali se šikanou úřadů, dnes se zapojují do největšího programu proti šíření HIV na světě. Pořad Za obzorem připravila Kateřina Havlíková.

Před týdnem 25:11

Do 20 let zmizí čtyři země. Tichomořské ostrovy naplno pociťují dopady klimatických změn

Jednou z oblastí, na kterou už dnes těžce dopadá klimatická změna, jsou tichomořské ostrovy. Jedná se o malé země, které samy produkují naprosto minimální množství skleníkových plynů, přesto jsou to právě obyvatelé Mikronésie, Melanésie a Polynésie, kteří se musejí přizpůsobovat s nemalými obětmi rychle se měnícím přírodním podmínkám. Co to obnáší a pro které země budou dopady změny klimatu nejspíš brzy fatální?

Před 2 týdny 24:31

Libanon nastartoval změny. Jestli se „pohnou ledy“, to se uvidí

Volby v Libanonu nedopadly pro hnutí Hizballáh a jeho spojence nejlépe. Do parlamentu se tam také dostaly nové a neokoukané tváře, které chtějí zemi změnit k lepšímu. Je to ale vůbec možné? Téma pro pořad Za obzorem. Připravil Jiří Klečka.

Před 3 týdny 24:25

Válka na Ukrajině vrací do hry i venezuelskou ropu

Válka na Ukrajině má nečekané dopady na druhém konci planety. Kvůli snaze zbavit se závislosti na ruské ropě se na světové trhy pokradmu vrací jeden z nejtvrdší autoritářských režimů, kterým je Venezuela prezidenta Nicoláse Madura.

6. červen 2022 24:58

Přesný počet Číňanů v Nigérii není známý

Odhadem jich tam žijí desítky tisíc. Jsou to úředníci, poradci, podnikatelé, technici. Přicházejí sami nebo následují zakázky, které čínské společnosti v Nigérii získávají. Ty se často týkají strategické infrastruktury, na jejíž výstavbu si vláda od Pekingu půjčuje. Podmínky splácení jsou přitom často nejisté a můžou vést k vážným problémům. O pronikání Číny na africké trhy natáčela Kateřina Havlíková.

30. květen 2022 25:16

Bourání mešit jako cesta k moci. Hinduističtí nacionalisté svádí boj o výklad dějin

„Bohové musí být každý den uctíváni všemi předepsanými obřady. Je to jejich právo!“ S těmito slovy zahájil o víkendu jeden z indických svatých mužů protestní hladovku. Chce donutit úřady, aby mu povolily provést obřady k uctění údajného idolu boha Šivy nalezeného v mešitě Džňánvápí ve městě Váránasí. Přiživil tak mezináboženský konflikt, který hrozí přerůst v otevřené násilí. Nebylo by to v indické historii poprvé.

23. květen 2022 25:14

Napjaté vztahy na Blízkém východě už desetiletí urovnává Omán

Zásluhu na tom má tamní sultán, který byl současně nejdéle vládnoucím monarchou v regionu. V pořadu Za obzorem se na tuto klidnou zemi v oblasti zvratů podíváme zblízka. Připravil Jiří Klečka.

16. květen 2022 25:04

Národní stát Tuaregů a ostatních zemí Sahelu se jmenuje Azawad a nezávislost vyhlásil před 10 lety

Jeho existenci ale mezinárodně nikdo neuznal. Co vedlo k povstání, jakou šanci měli povstalci a jakou roli hrála Libye a její tehdejší vůdce Muamar Kaddáfí, shrne se svým hostem Zdeněk Novák.