Za obzorem
NejnovějšíPřed pěti dny

Poslechněte si podcast: V mexickém státě Chiapas vládnou levicoví potomci Mayů

Už téměř před 30 lety si na jihu Mexika vytvořilo hnutí Zapatistů vlastní stát ve státě. Nejdřív svět úspěch levicového povstaleckého hnutí potomků Mayů v mexickém státě Chiapas oslnil, ale rebelové mají stát pod kontrolou dál.

25:37

Za obzorem

Vydává: Český rozhlas

Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.

Web

Před týdnem 25:14

V kambodžském přístavu Sihanoukville zřejmě vzniká utajená čínská vojenská základna

Kambodžu už za pár dní čekají parlamentní volby. Málokdo přitom pochybuje, jak dopadnou. Premiér Hun Sen vládne v zemi už od roku 1985 a ani tentokrát nenechává nic náhodě. Opoziční lídři skončili ve vězení nebo utekli do exilu, a vládní Kambodžská lidová strana tak nemá žádného výrazného soupeře. Ve volbách se navíc poprvé o hlasy uchází i Hun Senův syn a připravuje se na to, že v budoucnu převezme otěže jedné z nejvíc zkorumpovaných zemí světa.

Před 2 týdny 25:07

Írán: Zvítězí ženy, život a svoboda? Nebo lež a nenávist

Jak se myšlenky sametové revoluce propisují do současných protestů v Íránu? A jak s nimi souvisí sbližování mezi Saúdskou Arábií a Íránem a ruská invaze na Ukrajinu?

Před 3 týdny 25:19

Kráva v nové politice Indie

Neznámí pachatelé unesli nedaleko hranic indických států Rádžasthán a Harijána dva mladé muže, jejich ostatky se pak našly ve spáleném autě jednoho z nich. Po nebezpečné honičce na rychlostní silnici ve stejné oblasti zemřel jeden člověk. Podle policie se zabil při havárii, svědkové ale tvrdí, že se stal nejspíš obětí samozvaných strážců pořádku. Oba tyto případy z posledních měsíců mají jedno společné: zemřeli ve jménu ochrany krav.

7. květen 2023 24:59

Japonci po vraždě expremiéra Abeho podepisují petice za rozpuštění Moonovy sekty

Někdejší Církvi sjednocení, známé též v Česku jako Moonova sekta, hrozí v Japonsku rozpuštění. Vláda nařídila její vyšetřování po červencové vraždě bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Církev přitom nemá atentát přímo na svědomí. Vražda ale odhalila úzké a neprůhledné vazby mezi Liberálně demokratickou stranou a Církví sjednocení. (Repríza z prosince 2022.)

30. duben 2023 24:44

Dlouhé stíny Báburovy mešity

Před 30 lety překonaly tisíce radikálů policejní zátarasy a vtrhly do areálu Báburovy mešity v indickém městě Ajódhja. Během pár hodin ji lidé srovnali se zemí a spustili řetězec událostí. O život tehdy přišly tisíce Indů, změnil se veřejný i politický život, což trvá dodnes. (Repríza z listopadu 2022.)

23. duben 2023 25:09

Jako den a noc. Etiopská Tigraj se vzpamatovává z ničivé války. Humanitární krize ale trvá dál

Válka v Tigraji mezi zářím 2020 a listopadem 2022 vyvolala jednu z největších humanitárních krizí současnosti. Kvůli konfliktu mezi etiopskou vládou a tigrajskými povstalci zemřelo podle různých odhadů asi 400 až 800 tisíc lidí, asi 3,5 milionu lidí pak uteklo z domovů.

16. duben 2023 24:40

Maduro se pasoval do role komiksového Supermana. Říká si Súper Bigote (Super Knír)

Venezuelský socialistický vůdce Nicolás Maduro je u moci přesně deset let. Za tu dobu přežil různé pokusy o sesazení: od atentátu přes nájezd žoldáků, impeachment, půlroční pouliční protesty i paralelní prezidentství šéfa domácí opozice. I proto se dnes Maduro sám pasuje do role Supermana, komiksového hrdiny s názvem Super Knír, respektive Súper Bigote.

2. duben 2023 23:19

Chudý Laos si nechal Číňany postavit supermoderní železnici – a stal se nejzadluženější zemí světa

V postcovidovém světě dluží kde kdo – také celé státy, a dokonce i bohatá Evropská unie. Jenže není dlužník jako dlužník a ani věřitelé nejsou všichni stejní. Hlavně malé slabé státy totiž uvízly v síti gigantických dluhů, které na ně pečlivě upletla Čína. A pokud jim bude hrozit státní bankrot, budou politici a generálové, kteří smlouvy podepsali, už dávno mimo politiku.

26. březen 2023 25:06

Pákistán v (a po) éře prezidenta Parvíze Mušarafa

Bez velkých okázalostí a bez truchlení se začátkem února Pákistán naposledy rozloučil s bývalý prezidentem Parvízem Mušarafem. Jeho ostatky do země převezli z exilu, kde s malou přestávkou strávil 15 let.

19. březen 2023 25:57

Srbové žijí už roky v hybridní ruské okupaci. Proto někteří bojují proti Ukrajině, popisuje právník

Odpor k NATO, bratrská soudržnost a propaganda a politikaření. To jsou některé z důvodů, proč se někteří Srbové připojují k Rusům v bojích na Ukrajině. Přesto, že je za to doma podle platných zákonů čeká trest. Srbští dobrovolníci v řadách Wagnerovy skupiny se hrdě hlásí k tomu, že bojují v cizí válce. Na videích na internetu tvrdí, že musí bojovat spolu se svými bratry z Ruska proti agresivnímu Západu.