Věda Plus
9. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Za nečekaným růstem prodeje básnických sbírek stojí Instagram

Statistické průzkumy knižního trhu v západní Evropě a v USA v posledních pěti letech ukazují na nečekaný růst prodeje básnických knih, většinu kupujících tvoří mladí lidé a stále více prodaných básnických sbírek jsou knihy autorů, kteří primárně publikují na Instagramu.

24:44

Věda Plus

Vydává: Český rozhlas

Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.

Web

Před dvěma dny 24:25

Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život

Před třemi dny 24:23

V Česku by kolem poloviny století mohla vzniknout první fúzní elektrárna

Čím by byla přínosná?   Mobilní telefon nebo spotřebič dokáže v případě nouze napájet nový mikrozdroj elektrické energie. Jak funguje?   Několik magnetických bouří se blíží od Slunce k Zemi. Kdy dorazí a co způsobí? Moderuje Lukáš Matoška.

Před čtyřmi dny 25:07

Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život

Před pěti dny 25:13

Europoslanci minulou středu smetli ze stolu omezení pesticidů v Evropské unii

Co to pro životní prostředí znamená a jak často pesticidy dnes používáme v Česku? Dva čeští geologové dostali významné mezinárodní ocenění za dlouholetý výzkum sesuvů hornin v Peru. S jedním z nich si budeme povídat. Jak podstatná je při klimatické konferenci OSN účast lídrů zemí a dalších vlivných osobností?

Před šesti dny 25:22

Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život

Před týdnem 25:13

Češi konzumují průměrně 220 gramů proteinů z masa denně - udržitelná dávka je 9 až 23 gramů

Jak adekvátně nahradit maso ve výživě? Buky podle vědců vysušují půdu více než smrky. Oba druhy totiž s vodou hospodaří jiným způsobem. Jaký vliv to bude mít v období teplejších let? Začínající podnikatelé mají camp na olomoucké univerzitě. Zjistí na něm mimo jiné, jak využít umělou inteligenci. Vytvářejí mutace rychleji, než to umí virus. Čeští vědci v centru BIOCEV předpověděli, jak se bude chovat koronavirus varianty omikron, ještě než se ve skutečnosti objevil. Jaká je taktika internetových dezinformačních kampaní, do kterých investuje čínská vláda? Moderuje Renata Kropáčková

Před týdnem 24:26

Vidí hlubokomořské ryby barvy?

Vědci si dosud mysleli, že ne, ale česká vědkyně tvrdí, že možná vidí. Na svůj výzkum získala grant Evropské výzkumné rady. Už čtvrt století existuje sociálně¨vědní datový archiv - jaký význam má ve sdílení a ochraně dat a jak se mění pod vlivem umělé inteligence? Vědci dnes ve Zlíně vysadili deset stromů s novým typem hydrogelů - ze syrovátky. V čem mají rostlinám pomoct?  

Před týdnem 24:35

Hrozí i v Česku dopravní chudoba?

Rozevírají se nůžky mezi rozvíjející se elektromobilitou ve městech a ubýváním hromadné dopravy na venkově? Hrozí kvůli dražšímu palivu a zákazu spalovacích motorů od roku 2035 určitým oblastem a skupinám lidí v Česku takzvaná dopravní chudoba?

Před týdnem 23:57

Poslechněte si úterní Vědu Plus s Renatou Kropáčkovou

Upravovat pitnou vodu bude v budoucnu náročnější a zřejmě i dražší. Jak potvrdili jihočeští vědci spolu s norskými kolegy, v povrchových vodách přibývají přírodní organické látky. A to vlivem klimatické změny nebo hospodaření v rybnících. Jak dopadla analýza povrchové vody v povodí tří důležitých zdrojů většiny pitné vody pro jižní Čechy?

Před týdnem 24:57

Nanovlákno tady máme už 20 let

Liberec, Technická univerzita a nanovlákna. Tři slova, která známe v jednom spojení, a to pramení z textilní tradice města, průmyslové i vědeckovýzkumné. Světový patent na průmyslové využití nanovláken letos slaví už 20 let. Jaká je budoucnost nanovláken?