Seriál Radiožurnálu Sport
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Za jakých podmínek padla volba pořadatelství na Katar?

„Bude to zřejmě nejlepší turnaj v historii. Vše je připraveno,“ představil na listopadové tiskové konferenci mistrovství světa v Kataru fanouškům prezident FIFA Gianni Infantino. Katar získal pořadatelství v roce 2010, kdy porazil kandidaturu Spojených států. Negativní stránkou je, že dělníci, kteří se podíleli na výstavbě stadionů, měli k práci bídné podmínky. Deník Guardian dokonce informoval o tom, že šest a půl tisíce z nich zemřelo v nehostinných podmínkách.

02:19

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Dnes 02:29

Češi se při premiéře na světovém šampionátu s elitou rozloučili už po skupině. Rozhodl duel s Ghanou

Na mistrovství světa v Německu měl národní tým podobné složení jako na evropském šampionátu v roce 2004. Bohužel tým se musel potýkat s početnými absencemi klíčových hráčů. Češi při premiéře na světovém šampionátu začali v základní skupině úspěšně, když porazili výběr USA 3:0. Brzy ale přišlo vystřízlivění, když svěřenci trenéra Karla Brücknera překvapivě podlehli 0:2 Ghaně. Veškeré naděje na postup ze skupiny pohřbilo utkání s Italy, které Češi prohráli taktéž 0:2.

Dnes 02:48

Na Katar se snáší silná vlna kritiky. Co je jejím hlavním důvodem?

Na šampionát v Kataru se snesla silná vlna kritiky především z USA a Evropy po tom, co FIFA zakázala hráčům nosit duhové pásky na podporu hnutí LGBT komunity. V muslimských zemích je dalším ožehavým tématem potlačování práv žen. Místní obyvatelé se o nepříjemné problematice nechtějí bavit s médii. Jako tabu zní i levná přistěhovalecká pracovní síla. Kromě fotbalu se v Dauhá řeší plno morálních dilemat. Uvidíme, co přinese další průběh fotbalového svátku.

Včera 02:17

V osmifinále Skuhravý hattrickem sestřelil Kostariku. Stopku týmu vystavili až mistři z Německa

V roce 1990 se Československo na šampionátu střetlo i s domácími Italy, kde hráči měli možnost si zahrát na stadionu před devadesáti tisíci diváky. Vstup do turnaje se povedl, protože po jasné výhře 5:1 nad USA přišlo vítězství 1:0 nad Rakouskem. Prohra 0:2 s Itálií už nic nezměnila na tom, že se svěřenci trenérů Vengloše a Ježka kvalifikovali do vyřazovacích bojů. V osmifinále hattrickem zazářil Tomáš Skuhravý a přes Kostariku šel tým dál. Narazil až ve čtvrtfinále na Němce.

Včera 02:28

Náhodné setkání českých fanoušků v Kataru. Otec se synem si užijí celkem osm zápasů

V Kataru není nouze o náhodná setkání. Jedno z nich zažil i reportér Vojtěch Šilhan, který v obchodě potkal otce se synem, kteří si udělali výlet na světový šampionát. Šťastlivci jsou Vítek a Antonín Šťastný. „Máme balíček vstupenek na osm zápasů, pět už jich máme za sebou. Jsem překvapen vstřícností lidí a dosavadní kvalitní organizací. Je to pro nás se synem dovolená, ale ne před manželkou,“ směje se fanoušek z Česka. Administrativně přípravy na cestu probíhaly skoro rok.

Před dvěma dny 03:10

MS 1982: Remíza s Kuvajtem znamenala pro Československo ostudu a zároveň odvála postupové naděje

Už úvodní duel základní skupiny na šampionátu v roce 1982 rozhodl o neúspěchu Československa. Antonín Panenka sice otevřel z penalty skóre utkání, ale soupeř z Kuvajtu dokázal srovnat na 1:1, což byl nakonec konečný výsledek, který znamenal ostudu. Svěřenci trenéra Jozefa Vengloše následně prohráli 0:2 s Anglií a remizovali 1:1 s Francií. Turnaj pro ně skončil už po skupině. „I když jsme tam neudělali díru do světa, tak se mi splnil sen,“ vzpomíná Ladislav Vízek.

Před dvěma dny 02:09

Prázdné pláže a výhled na mrakodrapy. I to nabízí dějiště světového šampionátu

Jak to vypadá na veřejné pláži v Kataru během konání světového šampionátu? „Je tu krásný výhled na mrakodrapy, v takovém prostředí se člověk koupe málokdy. Za půlhodiny na místě jsem na téměř pětisetmetrovém pobřeží potkal pouze jeden pár, jinak je vylidněno,“ přidává poznatky z Kataru reportér Vojtěch Šilhan. Zároveň natrefil na rodinu, která si užívá šampionát i ve vodních zábavních parcích. Někde za dvě malá jídla zaplatí až sto rijálů, což je šest set padesát korun.

Před třemi dny 04:08

Fotbalová mise v Mexiku se nepovedla. Československý tým si balil kufry už po základní skupině

Mistrovství světa v roce 1970 nezastihlo Československo v dobré formě. Tým trenéra Jozefa Marka v základní skupině postupně prohrál 1:4 s Brazílií, 1:2 s Rumunskem a 0:1 s Anglií. Jedním z důvodů nevydařených výkonů byly tamní podmínky. V Mexiku se hrálo ve vysoké nadmořské výšce. Často se mluvilo i o rozepřích uvnitř týmu, které na náladě rozhodně nepřidaly. Ostudný výkon na šampionátu měl dohru, svaz "napařil" celému týmu roční distanc, údajně kvůli kauze Puma Adidas.

Před třemi dny 01:50

Silná rivalita mezi Ronaldem a Messim pokračuje. Kdo bude po šampionátu v Kataru šťastnější?

Jen málokterá rivalita je tak silná jako ta mezi fanoušky Cristiana Ronalda a Lionela Messiho. Pro oba dva je s největší pravděpodobností šampionát v Kataru poslední mistrovství světa. A kde jinde hledat odpověď, kdo z nich má víc podporovatelů, než v samotném dějišti? Zatímco argentinská hvězda je v Kataru za fenoména a zdaleka nejvíc je vidět modrobílý dres s číslem deset, tak fanoušků Cristiana Ronalda ubývá. Nejen portugalské příznivce zpovídal Vojtěch Šilhan.

Před čtyřmi dny 02:49

Podceňovaný tým trenéra Vytlačila to v Chile dotáhl až do finále, kde nestačil na Brazílii

Před odjezdem na šampionát do Chile slýchali českoslovenští fotbalisté poznámky typu "co tam budete dělat, dostanete pytel gólů, radši zůstaňte doma a ušetřete peníze". Podceňovaný tým na turnaji ale šokoval vítězstvím nad favorizovanými výběry Španělska, Maďarska a Jugoslávie. I finále s Brazílií měli svěřenci trenéra Vytlačila výborně rozehrané. Bohužel na vedoucí gól Josefa Masopusta odpověděli Brazilci třemi brankami. Na Čechoslováky zbylo stříbro, což je velký úspěch.

Před čtyřmi dny 02:40

Brazilský fanoušek spí v karavanu na zemi. Na dobré náladě mu to ale nic neubírá

Zaplatil 200 amerických dolarů za noc v karavanu, aby se nakonec vyspal na zemi. Brazilskému fotbalovému fanouškovi to ale vůbec nevadilo. Jeden pokoj, malá koupelna a nakonec spíte na zemi. I tak to může vypadat, když se ubytujete v jedné z karavanových vesniček v Kataru. Brazilským fanouškům Antoniovi a Franciscovi to ale ani tak neubralo z dobré nálady. Ve své reportáži to zachytil reportér v dějišti šampionátu Vojtěch Šilhan. Ve středu 23. listopadu Brazilce čeká Srbsko.