Bruselské chlebíčky
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Za drahé energie může Putin, ne Němci, říká analytička

Ministři unijních zemí se minulý týden na mimořádné schůzce svolané Českém shodli, jakým způsobem zasáhnout do trhu s elektřinou. „Je to signál trhu i Putinovi, že se EU neštěpí,“ říká analytička Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a Centra pro dopravu a energetiku Kateřina Davidová. Co by předběžně navrhnutá řešení v praxi znamenala? Pocítíme je v účtech za elektřinu? A nekomplikuje Evropě situaci i německý odchod od jádra?

34:39

Bruselské chlebíčky

Vydává: Český rozhlas

Jak se Česku daří reparát v čele Evropy? Bruselské chlebíčky jsou autorským podcastem Českého rozhlasu. S nadhledem se každý týden díváme do kuchyně českého předsednictví v Evropské unii a servírujeme vám přehlednou formou ty nejdůležitější události okořeněné pikantnostmi ze zákulisí. Chlebíčky pro vás připravují Viktor Daněk, Zdeňka Trachtová, Filip Nerad a jejich hosté.Máte postřehy, tipy nebo připomínky? Napište nám na bruselske.chlebicky@rozhlas.cz

Web

Před šesti dny 33:37

Jak skončí unijní Člověče, nezlob se ministra Beka?

Evropská unie by podle ministra pro evropské záležitosti za hnutí STAN Mikuláše Beka měla minimálně částečně opustit systém jednomyslného rozhodování. „Chceme-li rozšíření Evropy, není to možné bez nějakých změn v rozhodovacích procesech. České předsednictví je si toho vědomo,“ říká v dalším vydání Bruselských chlebíčků Bek, který si při natáčení zahrál s autory podcastu unijní „deskovku“.

Před 2 týdny 29:50

Bruselské chlebíčky: Lipavský: Prohraná válka by Rusko mohla změnit

Ministři zahraničí zemí EU v Praze minulý týden kromě zrušení evropsko-ruské vízové dohody řešili, jak do budoucna naložit se vztahy s Moskvou. „Řada politiků v Evropě vystřízlivěla,“ říká šéf české diplomacie Jan Lipavský z Pirátů v podcastu Bruselské chlebíčky. Prozrazuje v něm, co se odehrávalo v zákulisí pražské schůzky. Co prozradí o stížnostech na šéfa unijní diplomacie? A ví, jakou dostal v diplomatických kruzích přezdívku?

Před 3 týdny 27:55

Češi a vztah k EU. Proč chceme být druhé Švýcarsko?

Češi jsou známí jako největší euroskeptici v Evropské unii. Ale platí tato nálepka skutečně? Kde nebo spíš u koho je její původ? A může vztah Čechů k unii změnit současné předsednictví v Radě EU? O tom autoři podcastu mluví se sociologem a ředitelem agentury STEM Martinem Buchtíkem.

22. srpen 2022 32:21

Ať se europarlament přestěhuje do Brna, vyzývá Kolaja

Mezi europoslanci vězí nekonečný spor o to, zda je pro jejich práci lepší se přestěhovat do Bruselu, nebo na zasedání pravidelně dojíždět. Zastánci druhé varianty argumentují potřebou zůstat v kontaktu s voliči a českým prostředím. Hosté Bruselských chlebíčků, europoslanci Marcel Kolaja (Piráti) a Ondřej Kovařík (ANO) se ale shodují, že je výhodnější žít v Bruselu, přestože zvyknout si na svéráznost belgického hlavního města není jednoduché.

15. srpen 2022 32:40

Houska: Češi chtějí změnu EU, nefunguje ale špatně

Europoslanci se pokouší resuscitovat systém, kdy by volbami do Evropského parlamentu mohli voliči rozhodnout o tom, kdo se stane šéfem Evropské komise. Ten v předchozích volbách zavrhli premiéři zemí sedmadvacítky. Podle novináře Ondřeje Housky to je dobře. Za absurdní pokládá, aby voliči rozhodovali o tom, kdo vede unijní exekutivu. V Bruselských chlebíčcích mluvíme i o tom, jaký mají čeští europoslanci vliv a zda je posilování pravomocí Evropského parlamentu chyba.

8. srpen 2022 32:27

Jourová: Chystáme mediální zákon. Státům se nebude líbit

Česko historicky poprvé obsadí uvnitř Evropské komise vlivné místo šéfa jednoho z kabinetů. Podcastu Bruselské chlebíčky to exkluzivně potvrdila místopředsedkyně Komise Věra Jourová (ANO). Kdo se jím stane? Co Jourová odpovídá na zvěsti, že měla být s příchodem nové vlády z funkce odvolaná? A kam by mohla z jednoho z nejvýše postavených míst v unii jednou zamířit? Odpovědi si poslechněte v nejnovějším díle Bruselských chlebíčků.

1. srpen 2022 25:08

Kdo z Čechů v Bruselu tahá za nitky?

Možnosti Česka prosazovat své zájmy v připravované evropské legislativě závisí do velké míry na tom, jak čeští politici, diplomaté a úředníci dokážou shromažďovat informace a už předem v zákulisí vyjednávat. Jenže právě v tom má Česko stále mezery. Kdo má v evropských institucích skutečný vliv? Kdo v pozadí tahá za nitky a co by mělo Česko dělat, aby bylo vlivnější? O tom je první speciální letní díl Bruselských chlebíčků.

25. červenec 2022 25:32

Pokud Evropskou unii plyn položí, nemá tu co dělat

Uprostřed letních veder hledají unijní představitelé cesty, jak zajistit, aby Evropané příští zimu nemrzli. Podle zvláštního velvyslance Česka pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky může energetická krize Evropské unii svým způsobem prospět. „Tento svět není přátelské místo. Pokud se už Evropa probudí ze svého snění, že ji všichni milují, jak je obklopena přáteli, tak to bude jenom dobře,“ říká v dalším vydání Bruselských chlebíčků.

18. červenec 2022 25:06

Evropa si došlápne na „Velkého bratra“

K cílení reklamy už sociální sítě nebudou moci využívat citlivá osobní data. Státy EU se chystají schválit rozsáhlou reformu, která to má zajistit. Úřady by navíc mohly získat přístup k informacím, jak utajované algoritmy online platforem fungují. Narovnají tyto změny prostředí, ve kterém o nás IT firmy vědí mnohem víc než my o nich? A proč chce Česko vyjednat vůbec první regulaci umělé inteligence na světě? Odpoví další Bruselské chlebíčky. A dojde i na pornografii.