Host Lucie Výborné
26. září 2022

Poslechněte si podcast: Z vrahů a zločinců se dělají celebrity, přiznává autor knihy o sériovém vrahovi Roubalovi

V 90. letech nebylo možné se v médiích nepotkat se jménem Ivana Roubala, mimořádně krutého a chladnokrevného sériového vraha, který byl obviněn z osmi vražd. Zasvěcení lidé si jsou jistí, že jich spáchal ještě mnohem víc. Publicista Ondřej Krotil, autor knihy Zabiju tě pro pár stovek, věnoval bádání o tomto tématu půl roku života. „Dozvěděl jsem se mnoho informací, které jsou nové,“ vysvětluje, proč se rozhodl případ sériového vraha znovu připomenout ve své knize.

22:52

Host Lucie Výborné

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Web

Před dvěma dny 29:10

Vavřinec Hradilek: Když jsem přišel poprvé do slumu, asi hodinu jsem nemluvil. Je to brutální

Kajakář Vavřinec Hradilek se projel po řece Ganga v Bangladéši, jedné z nejchudších zemí světa, a to díky organizaci ADRA, která podporuje jednu ze škol v Čalantice. „I když tam bylo jen 60 dětí, v malých místnostech nám udělaly takové přivítání – byly tam nápisy ‚Welcome‘, daly nám kytice, jejich srdečný řev na uvítanou byl nádherný... To se mě hodně dotklo. Cítil jsem se tam jako na zahájení olympiády. Bylo to famózní, velkolepé,“ vzpomíná.

Před třemi dny 27:21

Lovci mamutů jámy nekopali. Zvířata bych zapíchl zezadu, líčí autor knihy Ztracen v zemi mamutů

Lesní inženýr a fotograf Pavel Radosta se rozhodl napsat nový příběh Lovců mamutů. Kniha Eduarda Štorcha je už podle něj zastaralá. Čím ho inspirovaly KODovky? „Vadí mi, že se dnes v dětské literatuře a filmech jenom mávne kouzelnou hůlkou, a všechno je vyřešeno. Nemáme schopnost v přírodě přežít,“ tvrdí. Jak při psaní knihy využil znalosti lesního inženýra a bývalého myslivce? A proč Štorchův popis lidí nesedí? Poslechněte si rozhovor.

Před čtyřmi dny 28:27

Je to velká věc – propojuje lidi i generace, oceňuje Ježíškova vnoučata šéf centra sociálních služeb

Projekt Ježíškova vnoučata běží už šestým rokem. Od začátku je v něm zapojené i Centrum sociálních služeb Jeseník. Jeho ředitelem je už 30 let Jan Rotter. „Lidé zvenku mi říkají, že tu vidí úsměvy a pozitivitu. To znamená, že to tak vnímají i naši klienti. A o to nám jde,“ pochvaluje si. Na jaké zážitky s Ježíškovými vnoučaty v centru rádi vzpomínají? A jaký úspěch měl dárek v podobě Jaromíra Hanzlíka? Poslechněte si celý rozhovor.

Před pěti dny 29:45

Brno jako jediná televize snese tenhle humor, říká Prušinovský o seriálu Dobré ráno, Brno!

V kinech je k vidění nový film režiséra seriálu Most! Jana Prušinovského s názvem Grand Prix. Hlavní role ve filmu o automechanicích, zloději aut a cestě do Španělska ztvárnili Robin Ferro, Kryštof Hádek a Štěpán Kozub. V lednu odstartuje komediální seriál Dobré ráno, Brno! z prostředí brněnské televize. „Říkal jsem si, že by to mohl být docela zábavný svět,“ popisuje svou návštěvu v Brně Jan Prušinovský. Čím ho prostředí televize inspirovalo? Poslechněte si rozhovor.

Před šesti dny 27:20

„Dívám se pod sebe a zkoumám, jestli tam jsou žraloci.“ Plavkyně Bernardová přeplavala i Kanál kostí

Přeplavala sedm nejstrašnějších úžin na planetě. A napsala o tom knihu Dokud voda neskončí. Vytrvalkyně Abhejali Bernardová nejprve v roce 2009 přeplavala štafetově kanál La Manche, o kterém se říká, že to je Everest dálkového plavání. Pak ale následovaly i další přeplavby. „Člověk nemůže přijít fyzicky nepřipravený. A také musí mít dostatečně silnou hlavu, dokázat ztišit myšlenky,“ vypráví.

Před týdnem 25:24

Králík je v přírodě kořist. Nejdříve řeší prostor, až potom se věnuje překážkám, říká cvičitelka

Ve dnech 18.– 19. 11. 2022 probíhá v Jablonci nad Nisou 8. Mistrovství Evropy v králičím hopu. Místopředsedkyně Klubu Králičí hop Petra Molkupová vysvětluje, že tento sport vznikl v severských zemích, kde má už několik desítek let trvající tradici. U nás se o něm ale příliš neví. „Lidé jsou většinou překvapení, že něco takového existuje,“ usmívá se. V jakých disciplínách králíci soutěží?

Před týdnem 27:45

Mamince vysvětlujeme, že to není její chyba. Tatínci vás rozpláčou, říká sestra z neonatologie

Na 17. listopad připadá kromě výročí sametové revoluce i Světový den předčasně narozených dětí. Obor neonatologie vznikal v 50. letech minulého století a podle Zuzany Tomáškové, sestry školitelky pro neonatologii, je vývoj v oboru rychlý a dokáže se stále posouvat: „V 80. letech jsme říkali, že můžeme zachránit miminka kolem 32. týdne. Dnes je to o deset týdnů méně. Hranice viability se posunula na 22. týden.“

Před týdnem 37:11

Vladimír Javorský: Nové písně vymýšlím, než dojdu z metra domů. Muziku si užívám

Herec Vladimír Javorský je známý tím, že neplýtvá slovy a nechá za sebe mluvit svou práci. A v současné době i své písně. Vydal totiž debutové album nazvané Ještě je s vlastními, šansonově laděnými skladbami. Kromě zpívání v něm také hraje na kytaru. „Písničky většinou vznikají po cestě z metra. Mám sedm minut na to, než dojdu domů, a hlava se mi vždy nějak odpoutá a napadají mě všelijaká slovíčka,“ usmívá se hudebník. Poslechněte si celý rozhovor.

Před týdnem 27:50

Když mi ukázali fotku „To je on, ona“, zděsil jsem se, vypráví režisér dokumentu Z lásky nenávist

Česká televize odvysílá čtvrtý díl dokumentární série Z lásky nenávist. Čtvrtým tématem série je násilí na dětech. „Lhostejnost je jedna z nejhorších nemocí téhle společnosti,“ tvrdí režisér dokumentu Vít Karas. Proč je pro něj film Z lásky nenávist nejdůležitější součástí jeho tvorby? A jaké vzpomínky má na natáčení s Libuší Šafránkovou? Poslechněte si rozhovor.

Před týdnem 25:07

Svobodu nezažívá každý ve stejné míře, připomíná předsedkyně spolku Díky, že můžem

Voláme o pomoc. Tak se jmenuje nová instalace, respektive telefonní budka, kterou lidé najdou na Nové scéně na náměstí Václava Havla. „Ukazujeme příklady lidí, kteří svobodu nezažívají v té míře, v jaké si my všichni svobodu můžeme užívat,“ přibližuje předsedkyně neziskovky Díky, že můžem Barbora Stárková. Instalace k výročí 17. listopadu poukazuje například na příběhy matek samoživitelek nebo lidí bez domova.