6. červen 2022

Poslechněte si podcast: Z vlastního bytu se stala modla. Bytová družstva ale slučují výhody vlastnického a nájemního bydlení

Jsou bytová družstva jen výdobytkem minulého režimu nebo zažívají v současnosti opětovný rozkvět? Jaké jsou výhody takového bydlení, jaká jsou práva a povinnosti družstevníků a co je možné dělat například s možnými neplatiči? O tom všem je dnešní radioporadna.

17:16

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Včera 17:07

Jediný způsob jak někam přijet včas, je vyjet dřív. Dobrá rada dopravního experta Víta Jedličky

Radioporadna věnovaná jízdě autem. Což je všeobecně aktivita, která našemu tělu není úplně vlastní. Jedná se o činnost s nízkou mírou fyzické aktivity, avšak s vysokou mírou potřeby soustředění se, což nám není úplně přirozené. Z tohoto důvodu na dlouhých cestách narůstají zdravotní rizika. Jak se tedy na jízdu připravit, abychom rizika minimalizovali?

Před týdnem 17:36

Většina kaktusů odchází přílišnou péčí, jsou přelité. Je to zásobárna vody, proto ji moc nepotřebují

Radioporadna bude tentokrát hodně pichlavá, protože se zaměříme na kaktusy. Jaké jsou nejodolnější a jak se o ně starat? A možná, že k pěstování kaktusů a sukulentů přivedeme potom i některé z vás.

Před týdnem 19:04

Bolest nohou při chůzi může být známkou rozšířené sklerózy tepen a varováním před možným infarktem

Vedoucí lékař Angiocentra Fakultní nemocnice Hradec Králové Doc. MUDr. Radovan Malý, Ph.D. hovoří v naší radioporadně na téma: cévní onemocnění, operace aneb jak přežít léto s křečovými žílami.

Před týdnem 16:05

Cukr, sůl, šťáva z pomerančů a převařená voda. Recept na rehydratační roztok od zkušené farmaceutky

Pokud se chystáte na dovolenou nebo na nějaký delší výlet, určitě se vyplatí mít s sebou řádně vybavenou lékárničku, ať už budete u moře, v českých lesích nebo na cyklistickém putování. Jak se liší vybavení lékárničky s ohledem na destinace, kam míříme? Co bychom měli mít u sebe vždy a jak se na cestu připravit pokud bereme léky pravidelně?

Před týdnem 19:32

MUDr. Pavel Kosina: Na posilující očkování chodí lidé, kteří z vlastní zkušenosti ví, co covid umí

Rezort zdravotnictví spustil další očkovací kampaň proti covidu. Čtvrtá posilující dávka je dobrovolná, komu ji lékaři doporučují? Kdy je ideální doba pro očkování a bude současná vakcína účinná i na nové varianty koronaviru?

Před týdnem 19:55

Proč spánkový specialista Richard Plný doporučuje mužům před usnutím myslet na luxování?

Jste svěží a dobře vyspaní? Spánek fascinuje lidstvo odedávna, kolik hodin bychom měli spát? Můžeme se v průběhu let stát ze sovy skřivanem? A co takový šlofíček, je to pomocník? O tom všem si povídáme se spánkovým specialistou MUDr. Richardem Plným, který ordinuje na neurologii a ve spánkové poradně.

Před 2 týdny 19:26

Dýchá ten člověk? A je při vědomí? Dvě nejdůležitější otázky zkušené operátorky tísňové linky 155

Naučíme se správně volat na tísňovou linku 155. Ideální je samozřejmě takovou službu vůbec nepotřebovat, ale jak se říká, je lepší být připraven než překvapen. Pozvání k rozhovoru přijala velmi zkušená dispečerka, operátorka tísňové linky 155 v Hradci Králové Věra Olexová.

Před 2 týdny 19:07

Maso z mladé jalovice vřele doporučuje na minutkovou úpravu či grilování zkušený farmář Jakub Erler

Radioporadna o mase, jeho chuti, vůni, tepelné úpravě a grilování, které k létu patří stejně jako Slunce. Farmář Jakub Erler ze společnosti Naše hospodářství nám dá tipy a rady, jak si vybrat to správné maso a jak z něj potom mít při konzumaci co největší požitek.

Před 2 týdny 16:15

Nepodceňujte bolesti břicha, problém může vznikat v ledvinách, slepém střevě, ve svalech i v cévách

Podrážděný žaludek, bolesti po jídle, bolesti na lačno, bolest břicha zároveň se zády. Co tyto příznaky mohou signalizovat a jaká lékařská vyšetření jsou vhodná?

Před 2 týdny 16:10

Každý nádech je šance, zkuste zpomalit a zjemnit své prožívání. Petra Chmelařová o vědomém dýchání

Vědomá kontrola intenzity dýchání ovlivňuje naše myšlení a pocity, ale i naši fyzickou kondici. Tohle všechno jsem se dozvěděla od MgA. Petry Chmelařové, lektorky hormonální jógy a průvodkyně vědomým dýcháním. I nositelky krásné přezdívky "píšťalka", protože ve Filharmonii Hradec Králové hraje na příčnou flétnu.