Bourání
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Z Ósaky 1970 do dnešního Berlína. Cestování v prostoru a čase s historikem architektury Hojdou

Rozumí teoretici architektuře? A mohou se k ní vyjadřovat? „Politologové přeci také mluví o politice,“ říká historik architektury Ondřej Hojda. Jako teoretik často vidí to, čeho si architekti zaboření v projektech nemůžou všimnout.

39:46

Bourání

Vydává: Český rozhlas

Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.

Web

Před týdnem 40:57

Fialová s panelákovou zelenou? Nebojte se barev v interiéru. Slovenský ateliér Grau se také nebojí

Andrej Oláh a Filip Marčák vedou v Bratislavě studio Grau, které navrhlo řadu kaváren a restaurací. Nejnovější je Bárik, který slibuje stát se novým bratislavským kávovým spotem. Jak se změnila kávová kultura a jak interiéry kaváren na Slovensku? A nevadí, když Banská Bystrica vypadá jako Amsterdam? V interiérech od Grau můžete ochutnat asijskou kuchyni i langoš. Řeč však nebyla jen o jídle, ale také o akustice nebo světle.

Před 2 týdny 36:47

S rekonstrukcí nechvátat. Musí to uzrát, radí oceňovaní architekti. Svůj domov budovali 8 let

Architekti Bára a Jiří Weinzettlovi rekonstruovali svůj dům v Trhových Svinech. Dva roky projektovali a dalších šest let stavěli. Teď za něj získali Českou cenu za architekturu. Kolik je to stálo času a peněz?

Před 3 týdny 41:37

Sebedůvěra dnešních studentů architektury je značná, říká architekt Jiří Suchomel

Architekt Jiří Suchomel dostal Státní cenu za přínos architektuře – mimo jiné za své nízkoenergetické stavby, které navrhoval už v 80. letech. Nejen na to vzpomíná v novém díle Bourání.

2. listopad 2022 37:31

Králíci, husy a vápenné omítky. Jak žije a pracuje architekt Vojtěch Kmošek na staletém statku

Stavební firmy vydělají víc, když staré zbourají a nahradí novým. Často se vyhazují staré dveře, krovy, podlahy. „Když tam pak přijdeme, vidíme, že tam žádný vážný problém není,“ říká architekt Vojtěch Kmošek.

19. říjen 2022 41:01

Městský architekt je práce pro toho, kdo má zvládnuté ego, myslí si Daria Balejová

Vchod do školy, vzor na chodníku, lavička, převlékárna u vody, čtyři stromy před nádražím. To jsou konkrétní vylepšení, která pro Řevnice navrhla městská architektka Daria Balejová. Svou práci definuje jako „stokrát skoro nic“ – ovšem soustředěné do veřejných míst tří a půl tisícového městečka to každý den ovlivňuje život jeho obyvatel.

5. říjen 2022 37:53

Dům za cenu bytu v paneláku. A do zimy. To si přáli rodiče architekta Ondřeje Palenčára

Aby se ušetřilo, pracovala na stavbě celá rodina a Ondřej Palenčár ji řídil. Jak věděl, co má dělat? „Nevěděl,“ směje se. „Studovali jsme to na Youtube a v časopisech.“

21. září 2022 39:50

Nejlepší design je obyčejný otvírák a nejlepší zdroj světla je na nebi, myslí si v Hipposdesign

Radim Babák a Ondřej Tobola založili studio a vybrali si název Hipposdesign a logo s hrochem. Jak se to stalo uslyšíte v Bourání, mají ovšem s hrochy něco společného? „Jsme často podceňovaní. Hroch vypadá, že jen tak leží v louži a nic nechystá. Ale je to zabiják,“ říká Radim Babák.

14. září 2022 37:47

Lidé si víc hlídají osobní vesmírky, ploty rostou. Postřehy Veroniky Zapletalové o chatařství

Veronika Zapletalová je sochařka, fotografka a malířka. Poslední léto strávila na venkově a malovala chalupy a chaty. Za značné pozornosti kolemjdoucích. „Úplně každý, kdo šel kolem, se zastavil a řekl: ‚Jé to je hezký namalujete mi taky můj dům? Mně ještě zbyla barva',“ směje se umělkyně. V Bourání probereme vtipné historky z vesnice i venkovskou výstavbu.

6. září 2022 41:42

Studenti v bytě s bývalými bezdomovci. S Architekty bez hranic o projektech, které spojují

„Normálně za architektem přijde klient s nějakým zadáním. My se spíš snažíme všímat si problémů a být hybateli změny,“ říkají Karolína Kripnerová a Pavlína Suchá ze spolku Architekti bez hranic.