Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 144422. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Z nejnebezpečnější ženy Evropy věrný spojenec. Dvě tváře jí ale zůstaly

Článek Kateřiny Křovákové. Giorgii Meloniové se podařilo rozptýlit obavy, které v době jejího nástupu měli někteří zahraniční spojenci. Vyjádřila jasnou podporu Ukrajině a přestala brojit proti EU. Striktním názorům na podobu rodiny ale zůstala věrná. „Soukromý život? Jaký soukromý život?“ vtipkovala italská premiérka Giorgia Meloniová, když se jí moderátor italské talkshow v září zeptal, co dělá ve volném čase. A přiznala, že kromě pracovních povinností jí nezbývá čas už téměř na nic. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/238596] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

08:55

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1582Dnes 08:33

Analýza: Země výdejních boxů. Česko chvátá po polské cestě

Analýza Filipa Horáčka. Pandemie skončila, ale pokračuje boom výstavby výdejních boxů. V budoucnu by mohly suplovat také poštu nebo úřední desky obcí. Do rozvoje výdejních boxů investovalo v posledních letech přes deset společností stovky milionů korun, možná přes miliardu. Plechových „skříní“ v ulicích bude dál přibývat. A nebudou určené už jen na balíky z e-shopů, ale i na doporučené dopisy či knihy. V některých obcích možná nahradí papírové úřední desky. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241229] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1582Dnes 06:59

Ženy v ukrajinské armádě vedou hned dvě bitvy: s Ruskem a za rovnoprávnost

Článek Kateřiny Křovákové. Kyjev se snaží odlišit od Moskvy a usiluje o rovné postavení mužů a žen v armádě. Pořád tam ale panují nepsaná pravidla a změnit je potrvá dlouho. Vojačky trápí nejen stereotypy, ale i špatně padnoucí uniformy. V ukrajinské armádě slouží čím dál více žen. Ministerstvo obrany v polovině října oznámilo, že jejich počet vzrostl za poslední dva roky o více než o 40 %. Řeč je tak o 43 tisících žen s vojenskou hodností, z nichž 5000 aktivně plní bojové úkoly. Dalších zhruba 20 tisíc civilistek pak pro ozbrojené složky pracuje. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240646] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1582Dnes 06:42

Kauza vydírání v IKEM: obviněný náměstek hledal pomoc u Křetínského

Článek Vojtěcha Blažka. V době vyhrocených sporů s lékaři si obviněný náměstek IKEM Jiří Malý psal s Danielem Křetínským. Jejich komunikaci zaznamenává policejní dokument. V kauze údajného vydírání v prestižní pražské nemocnici IKEM se objevuje nové jméno - a to rovnou postava druhého nejbohatšího Čecha. Policejní vyšetřovatelé mají důkazy, že obviněný Jiří Malý jako náměstek Institutu pro klinickou a experimentální medicínu, hledal během posledního roku pomoc u miliardáře Daniela Křetínského. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241194] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1582Včera 08:46

Analýza: Lékaři dostali od Fialy dohodu, která pomůže i zavaří současně

Analýza Josefa Mačího. Bezprostřední krizi českého zdravotnictví zažehnala dohoda mezi ministerstvem a protestujícími lékaři. Alespoň se to tak zdá. Do budoucna se ale mohou její důsledky vrátit i s úroky. Prosincový protest lékařů odvrátily tři miliardy, které premiér Petr Fiala (ODS) znenadání vytáhl na stůl minulý týden. Ukázalo se ale, že to nejsou peníze, které vláda našla na navýšení platů lékařů v rozpočtu. Jde o prostředky Všeobecné zdravotní pojišťovny, která politickou dohodu finančně přikryla. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241187] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1581Včera 06:42

Z výplaty vidí jen pár tisíc. Uprchlice popisuje agenturní zaměstnávání

Článek Petra Švihela. Neprůhledný systém pokut na pracovišti přispívá k tomu, že agenturní pracovníci jsou prakticky bez peněz. Za 180 hodin práce měsíčně vidí reálně jen několik tisíc korun – někdy dva tisíce, jindy čtyři a jednou se poštěstilo i sedm tisíc korun. Redakce Seznam Zpráv získala výpověď ukrajinské uprchlice, která pracuje pro pracovní agenturu, přes kterou získala i ubytování. Protože zatím nemá alternativu, nepřála si vystupovat na jméno. Nezmiňujeme proto ani některé detaily, na základě kterých by ji bylo možné identifikovat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240746] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1581Včera 05:28

Komentář: Rusko fašistickým státem? Je to s ním ještě horší

Komentář Teodora Marjanoviče. Putin neuvádí do chodu revoluci, která by měla za cíl vytvořit „nového člověka“, jako se o to snažili Lenin, Hitler a Mussolini. Stáhl se na okraj svého dlouhého stolu a společnost umrtvil. Naděje, že budou Rusové masivně protestovat a usilovat o svržení putinovského režimu, je pryč. Protiválečné demonstrace z roku 2022, tedy po zahájení invaze na Ukrajinu, jsou dost zapomenutou minulostí. Nemluvě o obřích protivládních shromážděních z roku 2011, kdy jen Moskvou pochodovaly desetitísíce lidí požadujících zrušení zfalšovaných voleb a odstavení Vladimira Putina z Kremlu. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241076] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1581Včera 05:44

Pokutování přetížených aut nefunguje. Stát chce přesto nové váhy za miliony

Článek Tomáše Svobody a Martiny Machové. Systém výběru pokut za přetížená nákladní auta v Česku až na výjimky nefunguje. Ministerstvo dopravy jej chce přesto dál rozšířit. V plánu je nákup nejméně dalších šesti vah za desítky milionů korun. V Evropě to má být jedinečný systém, který ochrání dálnice od přetížených kamionů. Soustava chytrých kovových rámů, které pomocí kamer a čidel odhalí hříšníky mezi šoféry, má automaticky posílat data o přestupcích správní obci. „Chlouba“ až na výjimky nefunguje, což mimochodem v jarní hodnotící zprávě kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241107] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1581Včera 06:54

Hamás je po dvou měsících války v lepším stavu, než se čekalo

Článek Milana Rokose. Pásmo Gazy se pomalu proměňuje v zónu smrti, přesto v izraelských městech stále znějí sirény upozorňující na raketové útoky Hamásu. V jaké kondici se nyní teroristické hnutí nachází? Dosáhl Izrael svého cíle ho zničit? Od teroristického útoku Hamásu ze 7. října uplynuly dva měsíce a z Pásma Gazy stále přicházejí zprávy o tvrdých bojích. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se sice tento týden pochlubil, že „polovina praporů Hamásu již byla zničena“, nejvyšší vůdci Hamásu ale zůstávají naživu a raketové útoky na židovský stát také zcela neustaly. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241103] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1581Včera 06:45

Stopy zatčeného gurua v Česku: Dům, kde jogínky natáčely sex přes internet

Článek Kristiny Cirokové. Den po zatčení vůdce jogínské sekty Gregoriana Bivolarua ve Francii přestaly vysílat z Česka webové kanály sex chatu, na kterém vystupovaly jogínky z jeho hnutí. Seznam Zprávy vypátraly, kde se dům nachází. Radnice u Rokycan, město s 1800 obyvateli v Plzeňském kraji. Na jeho konci vedle chatové kolonie stojí dům obehnaný zepředu betonovými zdmi. Okny dovnitř není vidět, všechny rolety jsou stažené až dolů. Je zřejmé, že jeho obyvatelé se snaží před okolím skrývat. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240993] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1576Před dvěma dny 08:31

PPF rozjíždí globální byznys s luxusními jachtami v „divoké“ JAR

Článek Jiřího Zatloukala. Na jaře koupila PPF Group v Kapském městě za 2,5 miliardy korun továrnu na výrobu luxusních katamaránů Robertson & Caine. A teď uvádí na trh svoji první elektrickou loď. V přístavních docích je dopoledne rušno. Ulice je plná černošských dělníků a ti nejchudší z nich vezou vozíky železného šrotu. Na protější parcele ale hlučné stavební stroje budují průmyslovou halu. A za železniční vlečkou už parkují luxusní jachty. V tu chvíli už vidím na střeše továrny přede mnou firemní štít Robertson & Caine. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240977] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.