19. únor 2022

Poslechněte si podcast: Z Liberce do dvorské ptačí školky. Malý pelikán bílý přijel vyrůstat mezi svými „opeřenými kamarády“

Safari Park Dvůr Králové patří k nejlepším chovatelům pelikánů na světě. Daří se tam odchovávat nejen vlastní mláďata, ale i ta, která nemohou vyrůstat v jiných zoologických zahradách v péči rodičů, ani ve společnosti stejně mladých “kamarádů“.

03:07

Safari

Vydává: Český rozhlas

Aneb ZOO jako na dlani! Nedělní odpolední reportáž ze zoologické zahrady.

Web

Před šesti dny 03:16

„Maliňáci“ umí vyhledat pytlácké úlovky. Rita a Aru absolvují výcvik a budou pracovat v Africe

Safari park Dvůr Králové představil návštěvníkům práci kynoložky Hany Böhme. S manželem Radkem předvedla výcvik belgických psů malinios, kteří umí vyhledat pytlácké úlovky. Jejich dva psi Rita a Aru budou už za tři dny pracovat v Africe. Na ukázku jejich zákroků se do dvorského safari parku zašla s mikrofonem podívat redaktorka Dana Voňková.

Před týdnem 03:20

Malina pro slona a psí detektivové. Vzorky srsti dvorských zvířat pomohou v boji s pytláky v Africe

Chránit vzácná zvířata umí i kynologové a jejich svěřenci. Důkazem toho je projekt „Malina pro slona“, ke kterému se po dvouleté pauze zaviněné covidovou pandemií připojil Safari park Dvůr Králové. K výcviku speciálního plemena psů poskytl srst některých svých zvířat a bude se tak podílet na boji proti pytláctví.

Před 2 týdny 03:08

Největší chované stádo kudu malých na světě! Elegantní sudokopytníky uvidíte ve dvorském safari

Safari Park Dvůr Králové chová největší skupinu kudu malých na světě. Řeč je o elegantních sudokopytnících z východní Afriky, kteří dokáží při ohrožení vyskočit až do výšky dvou metrů. Poznáte je snadno samci mají dlouhé spirálovitě zatočené rohy.

Před 3 týdny 03:12

Kyjev a Kibeta se zabydlují ve dvorském safari parku. Nosorožčí samička s mládětem chodí všude spolu

Dříve než mohou návštěvníci vidět v zoologických zahradách nové přírůstky, musí zvířata projít veterinárním vyšetřením, dobře si rozumět s ošetřovateli a vyznat se v novém prostředí. A proto se stane, že chovatelé dvorského safari parku věnují týdny a někdy i měsíce práce na kondici zvířat už v zázemí pavilonů.

8. červenec 2022 03:15

Největší expozici tučňáků u nás otvírá dvorský safari park. Tvoří ji stylové objekty, bazén i maják

Safari Park Dvůr Králové získal z Nizozemí 24 vzácných tučňáků brýlových. V pondělí 11. července tyto ptáky poprvé v 76leté historii zahrady představí návštěvníkům. Pro tučňáky vznikla nová expozice, která je největší svého druhu v České republice a na Slovensku. Lidi pozve přímo do světa tučňáků, bude totiž průchozí. V pavilonu za 43 milionů korun nechybí ani bazén a kukaně na hnízdění.

2. červenec 2022 03:14

Ve dvorském safari parku se poprvé vylíhla kobra kapská, jeden z nejnebezpečnějších hadů Afriky

Dvorským chovatelům se už podařilo poprvé v českých a slovenských zoo rozmnožit zmije Nietscheiovy, úspěch slavili i v odchovu lijánovce kapského, což neumí žádná jiná zoo na světě, a připomenout bychom mohli i odchov bojg afrických a kobříků kapských. Teď se ale s reportérkou Danou Voňkovou vydáme za nejnovějším hadím přírůstkem.

25. červen 2022 03:12

Chcete spatřit zvířata, jaká jste v Česku ještě neviděli? Patří k nim čtyřčata cibetek afrických

Čtyřčata cibetek afrických se narodila v Safari Parku Dvůr Králové a k vidění jsou v Pavilonu šelem Joy Adamsonové. V zoologických zahradách jsou tato zvířata raritou. O to větší úspěch slaví dvorský safari park, který chová šest těchto malých šelem, což je nejvíce na světě. Za cibetkami se vypravila se zooložkou Gabrielou Linhart redaktorka Dana Voňková.

19. červen 2022 03:12

Fenek je nejmenší liška na světě. Byli jsme při jejich „ušatém stěhování“ ve dvorském safari parku

V Safari parku Dvůr Králové se vypravíme za nejmenší psovitou šelmou s nápadně velkýma ušima - za fenkem. Mladí fenci jsou teď k vidění na psinci v nově upravené expozici. Přestěhovali se tam ze vzdáleného zázemí, které není návštěvníkům přístupné.

11. červen 2022 03:12

Safari Park Dvůr Králové se chlubí jedním z nejvzácnějších zvířat planety, samcem antilopy bonga

Nový, vzácný samec antilopy bonga, už se ve dvorském safari parku seznamuje s venkovním výběhem v sousedství pavilonu okapi. Jmenuje se Demba a patří mezi kriticky ohrožený poddruh. Přicestoval z Německa a v africké přírodě má už pouhých osm desítek zástupců. Za vzácnou antilopou se vydáme spolu se zoologem Luďkem Čulíkem a redaktroku Danou Voňkovou.

4. červen 2022 03:07

V Safari Parku Dvůr Králové teď uvidíte největší počet hrochů v jeho historii, sedmičlenné stádo

Nejmladší v sedmičlenném stádě hrochů ve dvorském safari parku je samička Manon, která se narodila vloni 6. prosince. Letos navíc můžete hroší koupání sledovat z nové vyvýšené lávky. My se za impozantními sudokopytníky vypravíme společně se zoologem Jiřím Hrubým a redaktorkou Danou Voňkovou.