Očima Saši Mitrofanova
Epizoda 10730. duben 2022

Poslechněte si podcast: Z Kremlu znějí otevřené výhrůžky

V době internetu není problém zjistit, co se děje v Rusku v rámci takzvaného vlasteneckého šílenství. K dispozici jsou desítky videí s militarizovanou mládeží, recitací válečných básní, či úryvky nejsledovanějších televizních pořadů, v nichž účastníci instruovaní Kremlem připravují Rusy na třetí světovou válku s použitím jaderných zbraní a zároveň je uklidňují, že podle Putina půjdou Rusové do ráje a zápaďáci jenom chcípnou.

05:16

Očima Saši Mitrofanova

Vydává: Novinky.cz

Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku.

Web

Epizoda 186Dnes 04:25

Očima Saši Mitrofanova: Sny o ruské budoucnosti a dnešní realita

Jedna z nejčastějších otázek, které dostávám na besedách o Rusku, cílí na budoucnost této země. Na to vždy odpovídám, že to neví vůbec nikdo. Přesto se předpovědi a sny na toto téma ve veřejném prostoru množí a to i v tom ruském.

Epizoda 185Před pěti dny 04:26

Cinklý policajt ANO není hlavním ohrožením koalice

V demokratických společnostech hrají vláda a opozice nekonečnou hru na policajty a zloděje. Trochu paradoxně je za zloděje vláda. Ale má to logiku, protože na rozdíl od opozice má v ruce moc a může svými rozhodnutími dobře nebo špatně ovlivnit život milionů lidí. Opozice tedy vládu honí s nasazením všech sil. Jinak tomu není ani v současné české politice.

Epizoda 184Před týdnem 04:38

Udávat, udávat, udávat, jak učil Rusy Stalin

Všechna fakta uvedená v této úvaze jsou převzata z otevřených zdrojů. Může je nalézt kdokoliv. Stačí zadat klíčová slova ve vyhledávači. Jde o celoruskou epidemii práskačství.

Epizoda 183Před týdnem 04:22

Očima Saši Mitrofanova: Haag projasnil naše vnitřní poměry

Včera jsem spočítal setkání s lidmi, která jsem měl od začátku války Ruska proti Ukrajině. To už je přes rok. Bylo jich dvacet. Na školách, většinou středních, ale i na základce. V divadlech. V kulturních střediscích. Na festivalu. Na knižním veletrhu. Pro širokou veřejnost a pro členy skupin a organizací. Od Ostravy přes Pardubice do Českých Budějovic. Od Třince přes Chotěboř do Tábora. Naposledy minulý čtvrtek a předtím v neděli v Praze.

Epizoda 182Před 2 týdny 05:20

Očima Saši Mitrofanova: Jak je důležité sledovat ruský brak

Mým poněkud pochybným koníčkem se stalo v uplynulých letech sledování ruského uměleckého braku. Nejsem v tom obzvlášť úspěšný, protože braku je nepřeberné množství a já na všechno nestačím. Nicméně nějaké úspěchy jsem přece jen zaznamenal.

Epizoda 181Před 2 týdny 05:03

Očima Saši Mitrofanova: Přeřazení na jinou rychlost

Ve čtvrtečním inauguračním projevu prezident Petr Pavel řekl, že není pravda, že je naše společnost příliš rozdělená. Dodal: „Přitom bychom měli mnohem více mluvit o tom, co nás spojuje.“ Hned v sobotu mu někteří spoluobčané z Václavského náměstí a zvláště od Národního muzea vzkázali, že se jich tohle netýká.

Epizoda 180Před 3 týdny 05:13

Očima Saši Mitrofanova: Ruské mýty versus realita

Pozorovatel aktivit ruské opozice, která je v drtivé většině v exilu, nemůže opomenout její úvahy na téma Co dál s Ruskem. Mají zpravidla dva společné body. Za prvé že nezbytnou podmínkou změn v Rusku je porážka ve válce. Porážku musí zajistit Ukrajinci. Bod dva zní: Ruský lid je hodný, jen ho svedl Putin.

Epizoda 179Před 3 týdny 05:10

Český hold kníraté bestii

Včera připomněli komunisté 70. výročí úmrtí svého idolu, jedné z nejodpornějších bytostí v světových dějinách, masového vraha Josifa Stalina. Nejslavnostněji to pojali v Rusku, kde se pokládaly květiny k nově vybudovaným Stalinovým pomníkům. Ale stalinisté jsou i v Česku.

Epizoda 17827. únor 2023 04:58

Sbohem a šáteček a ani to nebylo překrásné

V sobotu se na pražské Letné sešlo několik tisíc lidí, aby vyjádřili podporu statečným ukrajinským vojákům a civilistům. Šestapadesát procent dotázaných podporuje v Česku podle průzkumu agentury Median pro Česky rozhlas západní dodávky zbraní pro Ukrajinu. 

Epizoda 17725. únor 2023 05:17

Na ruský pytel platí jen hrubá záplata

V končícím týdnu se definovala podoba nadcházející konfrontace mezi silami prosazujícími svobodu a silami, které svobodu neuznávají. Ano, tak prosté to je. Shodou okolností se v jednom dni sešly projevy ruské hlavy státu Vladimira Putina a amerického prezidenta Joea Bidena.