Stopáž
Epizoda 7021. květen 2021

Poslechněte si podcast: Z konce MeSES se stalo politické téma, rozpustil je Babiš, říká reportérka

Premiér Babiš ví velmi dobře, že peníze, které z veřejného pojištění tečou na testování, jsou velký problém. Už předtím si stěžoval, že nezná odůvodnění doporučení odborníků z MeSeS. Podle mých zdrojů skupinu nařídil rozpustit on, říká reportérka Dobiášová.

32:50

Stopáž

Vydává: Seznam Zprávy

O technologiích, společnosti a vším mezi tím. Podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět big tech, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Připravuje Jan Kordovský. Vychází každý pátek na Seznam Zprávách.

Web

Epizoda 189Dnes 35:18

Nad vodou nás drželi metalisti a pankáči, pořád jim rádi děláme LP

Kousek za Prahou, v nenápadné obci Loděnice, sídlí firma GZ Media, která vyrábí většinu gramofonových desek na světě. Jak se proměnily technolgie od roku 1951, kdy tamní gramofonka vyrobila první desku? Jak probíhá komunikace s umělci? A existuje něco jako uhlíkově neutrální LP? Hostem dnešní Stopáže je šéf GZ Media Michal Štěrba. Odkazy k epizodě: GZ Media [http://www.gzmedia.com/]Myslivecký realismus [https://www.praha5.cz/vystava-myslivecky-realismus-ii-v-portheimce-myslivci-gender-i-ekologie/]Google Gemini [https://www.youtube.com/watch?v=UIZAiXYceBI]Jak zapnout e2e na Messengeru? [https://www.facebook.com/help/messenger-app/1084673321594605] 🥏🥏🥏🥏🥏 * Stopáž [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/stopaz] je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda [https://twitter.com/korda]). Vychází každý pátek v poledne.  * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na Seznamáckém serveru Podcasty.cz. Poslouchejte nás na webu [http://podcasty.cz/] nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  * Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu jan.kordovsky@sz.cz.   * Stopáž vzniká v zázemí Seznam.cz.

Epizoda 188Před týdnem 37:09

Nepříjemný paradox. Bez diskuse s ropnými giganty klima nezachráníme

V Dubaji tento týden začala největší klimatická konference roku COP28. Ředitel instituce Fakta o klimatu mi v dnešním rozhovoru Stopáže vysvětluje jak takový kolos funguje, čeho chce dosáhnout a proč je důležité mluvit s ropnými producenty.  Ondráš Přibyla na exTwitteru [https://twitter.com/opribyla?s=21&t=LR8sGa2fTzWgj6xi7ZEO3Q] Fakta o klimatu [https://faktaoklimatu.cz] COP28 [http://cop28.com/] 🌳🛢️🌳🛢️🌳🛢️ * Stopáž [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/stopaz] je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda [https://twitter.com/korda]). Vychází každý pátek v poledne.  * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na Seznamáckém serveru Podcasty.cz. Poslouchejte nás na webu [http://podcasty.cz/] nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  * Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu jan.kordovsky@sz.cz.   * Stopáž vzniká v zázemí Seznam.cz.

Epizoda 187Před 2 týdny 35:43

Pokrok nezastavíš. Převrat v OpenAI vyhrál kapitalismus

V OpenAI, největší organizaci na vývoj umělé inteligence, už týden vře vnitřní boj o její budoucnost a směřování. Zastánci efektivního altruismu se neúspěšně pokusili odvolat šéfa Sama Altmana. Společně s Davidem Tvrdoněm [https://davidtvrdon.com] a Ondřejem Podstupkou [https://twitter.com/ondrop?s=21&t=hUpqfy_qTEUVxGEh6Dt0ug] z podcastu KLIK [https://tech.sme.sk/t/4287/klik-tyzdenny-technologicky-podcast-od-sme] popisujeme celou kauzu, a spekulujeme o co v ní mohlo jít. 🤖🤖🤖🤖🤖 * Stopáž [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/stopaz] je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda [https://twitter.com/korda]). Vychází každý pátek v poledne.  * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na Seznamáckém serveru Podcasty.cz. Poslouchejte nás na webu [http://podcasty.cz/] nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  * Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu jan.kordovsky@sz.cz.   * Stopáž vzniká v zázemí Seznam.cz.

Epizoda 18610. listopad 2023 50:24

Neodolatelná přitažlivost excentrických samožerů. Příběhy WeWork a FTX se blíží konci

Tento týden vyhlásila bankrot firma WeWork, které se podařilo vyšperkovat realitní byznys tak moc, až jí investoři uvěřili, že je technologickým startupem. Za jejím marketingovým úspěchem stojí hlavně postava Adama Neumanna, který svým bohémským vystupováním uhranul i těm největším investičním fondům. A uzavírá se i kapitola krypto burzy FTX, jejíž zakladatel Sam Bankman Fried si tento týden vyslechl verdikt, a nyní mu hrozí až 110 let vězení. Obě kauzy spojuje neodolatelná přitažlivost jejich excentrických šéfů, kteří kolem svých byznysů vytvořili takové FOMO, že mu jen málo kdo z investičního světa odolal. Příběhy obou firem v dnešním rozhovoru podcastu Stopáž probíráme s Lubošem Krečem [https://www.linkedin.com/in/lubos-krec/], zástupcem šéfredaktora serveru CzechCrunch [https://czechcrunch.cz]. 📉📉📉📉📉 * Stopáž [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/stopaz] je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda [https://twitter.com/korda]). Vychází každý pátek v poledne.  * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na Seznamáckém serveru Podcasty.cz. Poslouchejte nás na webu [http://podcasty.cz/] nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  * Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu jan.kordovsky@sz.cz.   * Stopáž vzniká v zázemí Seznam.cz.

Epizoda 1853. listopad 2023 29:47

Proč nestačí "čistit" vzduch? Jak funguje zachytávání CO2

Oxid uhličitý je jedním z nejproblematičtějších skleníkových plynů. Od průmyslové revoluce ho uvolňujeme až padesát milionkrát rychleji, než původně vznikal. Kromě snižování našich emisí existují i průmyslové pokusy o zachytávání CO2 a jeho následné ukládání. Juraj Franců z České geologické služby [https://geology.cz] v rozhovoru dnešní Stopáže popisuje, jak celý proces funguje, a jaká má úskalí. 🪨🪨🪨🪨🪨 * Stopáž [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/stopaz] je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda [https://twitter.com/korda]). Vychází každý pátek v poledne.  * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na Seznamáckém serveru Podcasty.cz. Poslouchejte nás na webu [http://podcasty.cz/] nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  * Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu jan.kordovsky@sz.cz.   * Stopáž vzniká v zázemí Seznam.cz.

Epizoda 18427. říjen 2023 38:43

Místo obchoďáku Roblox. Proč je OK, že se děti socializují online

Rodiče neustále řeší, jestli jejich dítě náhodou netráví moc času před displejem. S mými dnešními hosty - herním publicistou Janem Modrákem a Seznamáckým expertem na mediální vzdělávání Michalem Kaderkou - probíráme proč to naopak může být dobře, a jak společně s dítětem nastavit limity a hranice její/ho existence v kyberprostoru. Jan Modrák: exTwitter [https://twitter.com/bludr] / Modrák & Friends [https://modrak.gazetis.to] Michal Kaderka: exTwitter [https://cz.linkedin.com/in/michal-kaderka-10b80749] / LinkedIn [https://cz.linkedin.com/in/michal-kaderka-10b80749] 👾👾👾👾👾 * Stopáž [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/stopaz] je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda [https://twitter.com/korda]). Vychází každý pátek v poledne.  * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na Seznamáckém serveru Podcasty.cz. Poslouchejte nás na webu [http://podcasty.cz/] nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  * Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu jan.kordovsky@sz.cz.   * Stopáž vzniká v zázemí Seznam.cz.

Epizoda 18213. říjen 2023 42:04

Izraelsko-palestinský konflikt se vede i online. Jak to vypadá?

Aktulální konflikt na Blízkém Východě se samozřejmě vede i online. Společně s komunikačním expertem Rudolfem Kvízem v dnešní epizodě Stopáže popisujeme online prostor v Izraelsko-palestinském sporu, rozebíráme metody, které obě strany konfliktu na sítích používají a věnujeme se samozřejmě i moderaci obsahu, která online válku ovlivňuje. Rudolf Kvíz je ředitel komunikační agentury Konektor Digital [https://knktr.cz/], a jako individuum ho najdete na exTwitteru [https://twitter.com/mordieu?s=21&t=bsu2mnGOTAR_ofsflDD9XQ].  👾👾👾👾👾 * Stopáž [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/stopaz] je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda [https://twitter.com/korda]). Vychází každý pátek v poledne.  * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na Seznamáckém serveru Podcasty.cz. Poslouchejte nás na webu [http://podcasty.cz/] nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  * Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu jan.kordovsky@sz.cz.   * Stopáž vzniká v zázemí Seznam.cz.

Epizoda 1816. říjen 2023 33:10

Koncerty a merch jsou pravěk. K-pop jako diplomatická superpower

Jedním z největších technologických hybatelů byla vždycky hudba. V Jižní Koreji teď díky k-popu můžeme sledovat přerod offline vztahu umělce s fanouškem do online prostředí. Peníze za koncerty nebo merch začínají válcovat transakce za virtuální zážitky, nebo online přístup přístup k umělcům samotným. Dnešní rozhovor Stopáže rozebírá fenomén k-popu a jeho prací s fanoušky s koreanistkou Vladislavou Mazanou a s fanynkou k-popu Emílií Ochotnickou. Odkazy k epizodě: Astronaut na HBO [https://www.hbomax.com/cz/cs/feature/urn:hbo:feature:GZON5ZAYI-ILCJwEAAATe] Koreanistika [https://uas.ff.cuni.cz/ustav/koreanistika/] na Filosofické fakultě UK Vladislava Mazaná na instagramu [http://instagram.com/vladkamazana] Emilie Ochotnická na instagramu [https://www.instagram.com/emiliaochotnicka/] a YouTube [https://www.youtube.com/@emilyochotnicka] 🕴️🕴️🕴️🕴️🕴️ * Stopáž [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/stopaz] je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda [https://twitter.com/korda]). Vychází každý pátek v poledne.  * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na Seznamáckém serveru Podcasty.cz. Poslouchejte nás na webu [http://podcasty.cz/] nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  * Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu jan.kordovsky@sz.cz.   * Stopáž vzniká v zázemí Seznam.cz.

Epizoda 18022. září 2023 47:09

Předvolební Slovensko jsou dva státy. Ten online, a to co vidíme v realitě

Slováci jdou příští týden hlasovat v předčasných volbách. Velká část politického spektra jsou populisté nebo ultra-pravice, a to se propisuje i do online prostředí. Dnešní rozhovor Stopáže je s Peterem Jančárikem, Seznamáckým odborníkem na boj s dezinformacemi. Řešíme jak se Slovenský online prostor liší od toho Českého, nebo proč jsou Slováci náchylnější k online dezinformacím než voliči v České republice. Odkazy k epizodě: Skipping like a stone - The Chemical Brothers ft. Beck - YouTube [https://www.youtube.com/watch?v=nRtxogXp8sY] Album k ochraně 🇺🇸 mozků - link [https://www.cpsc.gov/Were-Safety-Now-Havent-We] Peter Jančárik - LinkedIn [https://www.linkedin.com/in/peterjancarik/] 💁‍♀️ℹ️💁‍♀️ℹ️💁‍♀️ℹ️ * Stopáž [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/stopaz] je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda [https://twitter.com/korda]). Vychází každý pátek v poledne.  * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na Seznamáckém serveru Podcasty.cz. Poslouchejte nás na webu [http://podcasty.cz/] nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  * Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu jan.kordovsky@sz.cz.   * Stopáž vzniká v zázemí Seznam.cz.

Epizoda 17915. září 2023 07:44

Nové iPhony, soud o budoucnost vyhledávání, Guernica & spektakulární vlaková srážka

Hvězdy Stopáži v poslední době moc nepřejí. Tentokrát výrobní procesy skolila nemoc. I tak si ale můžete poslechnut přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém týdnu v (big)tech světě událo. Co si myslíte o Chicovi? Je jeho výkon vysvobozením z kruté reality Bulharska, nebo se naopak stane národním hrdinou a bude muset navštěvovat všechny lokální ranní talkshow? Překoná někdy svůj rekord? 🤒🤒🤒🤒🤒 * Stopáž [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/stopaz] je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda [https://twitter.com/korda]). Vychází každý pátek v poledne.  * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na Seznamáckém serveru Podcasty.cz. Poslouchejte nás na webu [http://podcasty.cz/] nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  * Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu jan.kordovsky@sz.cz.   * Stopáž vzniká v zázemí Seznam.cz.