15. srpen 2021

Poslechněte si podcast: Z Brazilců dělám vodáky, „chlubí“ se bývalý kajakářský reprezentant Vaníček

Náš bývalý kajakářský reprezentant Vít Vaníček se před 20 lety usadil v Brazílii, kde se oženil a založil sportovní agenturu a školu, kde Brazilce učí objevovat vodní sporty. Česko reprezentoval hlavně na maratonských tratích.

25:35

Dokument

Vydává: Český rozhlas

Interpretace, výklad a syntéza dění, událostí a jevů našeho života.

Web

21. srpen 2022 27:24

Jednou uprchlík, vždycky uprchlík. Příběh Zuzany Brejchy

Takový výhled už nikdy mít nebudu, říká vídeňská Češka Zuzana Brejcha při vzpomínce na svůj bývalý pražský domov. V roce 1968 bydlela s rodiči na Palackého náměstí a z okna dětského pokoje viděla pražské mosty jako na dlani.

21. srpen 2022 27:24

Jednou uprchlík, vždycky uprchlík

Takový výhled už nikdy mít nebudu, říká vídeňská Češka Zuzana Brejcha při vzpomínce na svůj bývalý pražský domov. V roce 1968 bydlela s rodiči na Palackého náměstí a z okna dětského pokoje viděla pražské mosty jako na dlani.

21. srpen 2022 27:48

Tak tady vám ji vedu, soudruzi!

Člověk nedovede domyslet převratné události v ten okamžik, kdy se stanou, ale až zpětně, říká spisovatelka Eva Kantůrková. Tak třeba únor 1948: Sice ji jako laborantku z modřanské továrny na léčiva spolu s ostatními nahnali v mrazivém dni na korbu náklaďáku a odvezli až před Staroměstské náměstí, jenže namísto toho, aby šli podpořit soudruha Gottwalda, se s ostatními odebrala do blízké hospody. Mohla být u toho, ale nebyla.

Před pěti dny 27:37

Člověk bez minulosti

Odejít do emigrace znamená vždycky veliký zářez do osobního života. U Petra Cejnara to platilo dvojnásob i proto, že léto 1968 v Praze pro něj nepředstavovalo pouze krajně dramatickou situaci politickou, ale také osobní.

Před 2 týdny 25:42

Drogy v 21. století

V 21. století se celosvětově rozvíjí velkovýroba drog, na scéně začínají dominovat kartely. Tomu se věnuje závěrečný díl dokumentárního seriálu Drogy v Čechách.

Před 3 týdny 25:38

Pád železné opony

Pád komunismu a vznik Národní protidrogové centrály má na drogovou scénu v Čechách velký dopad.

17. červenec 2022 26:15

Droga jako zbraň

Historie potvrzuje, že drogy se mohou stát účinnou zbraní. To si uvědomují válčící mocnosti za druhé světové války i po ní. Jak lidé a státy bojují s drogou i proti droze?

10. červenec 2022 26:09

Hlad po radosti

Před 30 lety vznikla v systému Policie České republiky Národní protidrogová centrála, která sehrála významnou roli v boji proti zneužití drog. Čeští kriminalisté se ale s drogami potýkají už od samotného vzniku Československa. První díl je věnován období první republiky.

18. červen 2022 24:50

Operace Platinum - Pewter

V noci z 16. na 17. února 1945 seskočili u Javorného nedaleko Nasavrk čtyři parašutisté. Bohužel se jim během výsadku utrhly nožní pytle. Tvrdý dopad poničil většinu transportovaného materiálu, mimo jiné i obě vysílací stanice.

12. červen 2022 26:20

Cesta z pekla. Poslechněte si příběh o hledání léku na sexuální násilí

„Stálo nade mnou šest policajtů. Přesvědčovali mě, ať to nechám být,“ říká oběť znásilnění Ledimo, se kterou Lukáš Houdek natáčel v jihoafrickém Johannesburgu. I přes zastrašování a strach o život se mladá žena odmítla vzdát. Dokument o hledání cesty k tomu, jak sexuální násilí snížit, nás zavede do jihoafrické metropole i do hornické obce Rustenburg, kde znásilnění zažila každá čtvrtá žena.