Vybrali jsme pro vás
30. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Z branky jsem sledoval, jak posunují, lokomotiva jezdila až k naší zahradě, vzpomíná Jan Luštinec

Emeritní ředitel jilemnického muzea Jan Luštinec, úspěšný autor a držitel Pocty hejtmana Libereckého kraje 2022, s kolektivem dokončil novou knížku věnovanou lokálce Martinice – Jilemnice – Rokytnice. O unikátní železnici se čtenáři dozví i dosud nepublikované informace.

02:31

Vybrali jsme pro vás

Vydává: Český rozhlas

Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti. 

Web

Dnes 03:04

Bezděz Ladislava Rennera je nejkrásnější turistickou pohlednicí České republiky

Pět z deseti prvních míst tradiční soutěže o Nejkrásnější turistické pohlednice České republiky obsadily snímky fotografa Ladislava Rennera z České Lípy. Výsledky byly vyhlášeny začátkem ledna.

Včera 02:30

Jablonec nad Nisou testuje nový systém turistického značení, korálky zasazené do dlažby

Červené korálky spolu s rozcestníky a tabulkami upozorňují na zajímavé budovy a jsou dílem architektonické kanceláře MJÖLK a grafického studia Horáček z Liberce. Testovací trasu prošel redaktor Jaroslav Hoření.

Před čtyřmi dny 02:28

70 let turnovského Granátu: Tradice broušení drahých kamenů v Turnově sahá až do středověku

Už od roku 1953 se v turnovském družstvu umělecké výroby Granát vyrábějí originální šperky s českými granáty. Putovaly nejen k zlatým a později českým slavíkům, ale i na světové výstavy. Malé ohlédnutí za zrodem a vývojem šperkařského družstva.

Před pěti dny 02:16

60 let od požáru: Zavolali kluci z Ještědu, že Ještěd hoří, vzpomíná pamětník Ladislav Tomas

Před šedesáti lety vyhořela horská chata na Ještědu. Později ji nahradila nová dominanta Liberce, horský hotel s vysílačem navržený architektem Karlem Hubáčkem.

Před pěti dny 03:57

Šestnáctiletý sdruženář Lukáš Doležal pokračuje v rodinné tradici, lyžím se věnovali i děda a táta

Profese se někdy dědí z otce na syna. A také z dědy na vnuka. Takový je příběh nedávného vítěze zimních olympijských her mládeže, sdruženáře Lukáše Doležala.

Před týdnem 05:04

Portrét města: Fotograf Petr Šimr vydává knihu „svých“ pohledů na Liberec

Desítky let fotografoval Petr Šimr město Liberec, jeho ulice, obyvatele i specifika. Podařilo se mu zachytit doslova paměť místa. Výběr fotografií nyní vychází v knižní podobě.

Před 2 týdny 02:30

Otřesné podmínky, hromadné hroby. Jen v Liberci bylo na 110 internačních táborů, odhaluje badatel

Na území Libereckého kraje fungovalo za druhé světové války kolem tří stovek nacistických táborů. Lágry měly podobu měst i podkrovních bytů a byly prakticky všude. K takovým závěrům došli badatelé ze Severočeského muzea v Liberci.

Před 2 týdny 06:51

Jeho parádní disciplínou byl víceboj. Teď se specializuje na skok o tyči. Turnovský talent Šafář

Medaile z republikových šampionátů sbíral devatenáctiletý student liberecké Střední odborné školy obchodní v žákovských i dorosteneckých kategoriích. Aktuálně pouze skáče o tyči a rád by překonal pětimetrovou hranici.

Před 3 týdny 03:51

Historické ohlédnutí: Prezidentské návštěvy v Libereckém kraji

Českoslovenští i čeští prezidenti opakovaně navštívili území současného Libereckého kraje. Některé prezidentské cesty zrekapitulovala redaktorka Jana Švecová.

Před 3 týdny 01:53

Měsíc do startu: Jizerská 50 nabídne devět závodů. Nově i 17kilometrovou trať

9. února 2023 začne 56. ročník legendárního závodu v běhu na lyžích Jizerské padesátky. Organizátoři musí doufat, že na začátku února napadne sníh. Jak moc jsou optimističtí?