Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Z Bohušova vrchu u Plané ukradli šibenici i s oběšencem. Pak na něm vyrostla zajímavá rozhledna

Bohušův vrch se tyčí nad městem Planá nedaleko Mariánských Lázní, tedy téměř na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje. V minulosti toto místo sloužilo jako popraviště. Dnes na jeho vrcholu stojí pozoruhodná cihlová rozhledna, která nabízí výhledy do širokého okolí.

02:57

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska.

Web

Dnes 03:05

Nově vzniklé jezero Most nabízí nepřeberné množství nejen vodních radovánek

Že by vás nenapadlo vyjet za koupáním do severočeského Mostu? Klidně vás to napadnout může. Od roku 2020 tam k vodním radovánkám slouží nově vytvořené Jezero Most. Jeho vlastníkem je státní podnik DIAMO, který velice dobře spolupracuje s městem. Jezero přitom nabízí nejen vodní zábavu. V jeho okolí můžete jezdit na kole, na bruslích nebo si zahrát stolní tenis.

Včera 02:59

Ve strašidelném zámku Draxmoor v Dolní Rožínce se svezete hrůzostrašným výtahem

Taky se rádi hezky bojíte? Tak v tom případě si zajeďte na Vysočinu do strašidelného zámku Draxmoor v Dolní Rožínce. Budova je pět set let stará a je plná příšer. Ostatně, příšerně vypadá zámek už zvenčí. Po jeho omítce se rozbíhá spousta prasklin, které jsou spoutané kovovými pásy. Prý jenom jako.

Před dvěma dny 03:11

Průrvy v Čertových hradech u Dvora Králové nad Labem vedou snad opravdu až do pekla

Čertovy hrady jsou přírodní památkou, která láká malé i velké objevitele. Kromě proslulé Čertovy brány nabízejí plno dalších schovávaček, zajímavých průhledů a skulin. Spatřit v nich můžete i lidské a zvířecí obličeje. Čertovy hrady najdete čtyři kilometry jihozápadně od Dvora Králové nad Labem.

Před třemi dny 03:36

Muzeum v přírodě Vysočina slaví jubileum. Před padesáti lety přivítal Veselý Kopec první návštěvníky

Soubor lidových staveb na Veselém Kopci nedaleko Hlinska slaví letos padesátiny. První návštěvníky přivítal v roce 1972 a od té doby se postupně rozrůstal. Dnes můžete v areálu na pomezí Železných hor a Źďárských vrchů vidět celou řadu roubenek, ale třeba také unikátních technických památek, kterým hrozil zánik a proto byly na Veselý Kopec přemístěny.

Před třemi dny 02:43

Krušnohorské Vlčí jámy jsou pozůstatkem důlní činnosti. Dnes jsou významnou přírodní památkou

Žádné jiné hory u nás se nemohou pyšnit takovým počtem významných hornických památek jako Krušné hory. Jednu z nich je možné najít u Horní Blatné na Karlovarsku. Na Blatenském vrchu se dochovaly rozsáhlé pozůstatky po dolování cínu z 16. století, kterým se říká Vlčí jámy.

Před čtyřmi dny 03:07

V Krnově se nechte pozvat do světa panenek. Vášnivá sběratelka jich shromáždila víc než tisíc

Panenky darované, koupené i nalezené. Všech zmíněných má dnes už přes tisícovku ve své sbírce Miroslava Vroblová z Krnova v Moravskoslezském kraji. Panenky sbírá už dlouhá léta a je jich tolik, že se jí domů už rozhodně nevejdou. V jednom z historických domů v centru Krnova proto provozuje stálou výstavu panenek, kočárků a hraček, kterou velmi ráda ukazuje malým i velkým návštěvníkům.

Před pěti dny 03:25

Vodní park Čabárna nedaleko Kladna je jedinečný ekosystém. Můžete si tam zarybařit i odpočinout

Návštěvu Vodního parku Čabárna nedaleko Kladna ve Středočeském kraji si užijí nejen ti, kteří touží po zábavě nebo odpočinku v krásné přírodě, ale také milovníci zvířat a především rodiny s dětmi. Navíc si tam můžete do svého jezírka koupit vodní rostliny nebo okrasné ryby a také si vyzkoušet sportovní rybaření.

Před šesti dny 03:09

Ze zříceniny hradu Ostrý poblíž Milešovky můžete přehlédnout téměř celé České středohoří

Hrad Ostrý nedaleko Milešova na Ústecku má svůj název podle místa, na kterém stojí – na Ostrém kameni. Hrad byl díky své poloze špatně dobytný, na druhou stranu ale zároveň také nepohodlný k bydlení. Dnes je zřícenina hradu Ostrý oblíbeným cílem výletníků, které lákají daleké výhledy. Dojít se k němu dá po modré turistické značce od Lovosic nebo z blízkého rozcestí Kocourov.

Před týdnem 02:56

V Janovském mokřadu u Nýřan můžete při troše štěstí spatřit divoké koně i vyhynulého pratura

Přírodní rezervace Janovský mokřad se rozprostírá u Nýřan v okrese Plzeň-sever. Na první pohled by zrovna na tomto místě hledal přírodní rezervaci asi jen málokdo, nachází se totiž jen malý kousek od rušné dálnice D5. Stačí ale popojít dál k lesu a hluk se postupně ztratí v dáli. Zdejší živočichové tak mají možnost najít si klidná a tichá místa, když se jim omrzí třeba i přicházející turisté.

Před týdnem 03:06

Na pražských náplavkách můžete navštívit unikátní kobky. Jsou v nich kavárny, galerie i knihovna

V nábřežních zdech pražských náplavek Rašínova a Hořejšího nábřeží můžete navštívit galerie, ateliéry, dílny, pobočku knihovny, kavárny nebo veřejné toalety. Pozoruhodně řešeným prostorám se říká kobky. Vznikly ve zrekonstruovaných klenutých průchodech a bývalých skladech. Kromě toho nabízejí náplavky příjemnou procházku podél řeky s výhledem na historické dominanty hlavního města.