Epizoda 273. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Miljo Milev

Violista Karlovarského symfonického orchestru Miljo Milev miluje folklor a hraje na dudy.

26:15

Z archivu osobností

Vydává: Classic Praha

Co poslouchají slavní. Zajímaví hosté z kulturního i společenského života přinášejí do studia své oblíbené nahrávky. O svůj výběr se podělí s moderátorem pořadu Ivanem Dlaskem i posluchači rádia Classic Praha.

Web

Epizoda 50Před třemi dny 22:57

Pražskojarní debut dirigenta Marka Prášila

Hlavní hostující dirigent Jihočeské filharmonie a dirigent Národního divadla Moravskoslezskému se představí i pražskému publiku.

Epizoda 49Před týdnem 24:08

Carmen a další hudební lásky mezzosopranistky Andrey Tögel Kalivodové

Mezzosopranistka Andrea Tögel Kalivodová absolvovala konzervatoř v Brně a pražskou Akademii múzických umění. Zúčastnila se mezinárodních mistrovských kurzů, absolvovala roční stáž ve Vídni na Universität für Musik und Darstellende Kunst. Z četných úspěchů v mezinárodních soutěžích jmenujme první cenu Nadace Emy Destinnové na soutěži The Anglo-Czechoslovak Trust v Londýně (2001), kdy byla pozvána na koncert mladých pěvců do londýnské Covent Garden. Stala se rovněž semifinalistkou soutěže Belvedere ve Vídni, první cenu si odnesla z Mezinárodní pěvecké soutěže Emy Destinnové v Českých Budějovicích (2000) a třetí cenu z Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech (2003). Co ji nejvíce zaměstnává v současné době ?

Epizoda 48Před 2 týdny 24:10

Česká režisérka Eva Toulová se věnuje nejen filmu, ale i výtvarnému umění a píše knihy

Po vystudování hrané režie na FAMU pod vedením Věry Chytilové debutovala Eva Toulová v roce 2014 celovečerním filmem Šťastná, následovaly další celovečerní filmy, které režírovala jako Casting na lásku, Camino na kolečkách a další. V roce 2016 pomohla vzniknout charitativnímu projektu Galerie NaVíc zaměřujícího se na podporu nadace Naše dítě. Kromě filmové tvorby se věnuje i reklamním a televizním projektům.

Epizoda 47Před 3 týdny 55:18

V kompoziční soutěži Dvořákova festivalu zvítězila Toccata pro velké varhany. V premiéře zazní v roce 2023 a jejím autorem je mladý skladatel Miroslav Baklík.

Už několik let je neoddělitelnou součástí Mezinárodního hudebního festivalu Antonína Dvořáka kompoziční soutěž pro skladatele do 40 let. Vítězem posledního, 6. ročníku se stal Miroslav Baklík s Toccatou pro velké varhany. Tato skladba zazní v premiéře na koncertu 53. ročníku HF A. Dvořáka.

Epizoda 4615. duben 2022 23:50

Karel Košárek je interpret s mimořádným rozsahem koncertních aktivit

Je úspěšným sólistou i žádaným komorním hráčem. Má za sebou recitály v New Yorku, Dallasu, Palm Beach, Calgary, Tel Avivu, Petrohradu a Bangkoku, stejně jako řadu koncertních vystoupení v Evropě či Japonsku. Spolupracoval s řadou předních orchestrů i dirigentů a má na svém kontě i řadu gramofonových nahrávek.

Epizoda 459. duben 2022 28:02

Zpěvák David Uličník má široký záběr. V novém projektu vzdává hold Karlu Krylovi.

David Uličník začínal v rockových a alternativních uskupeních na Moravě. Navštěvoval hodiny zpěvu na LŠU v Kroměříži, dva roky dojížděl na kurzy zpěvu do pražské rockové školy Come To Jam a v roce 1997 začal zpěv studovat u profesora Klezly na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.

Epizoda 441. duben 2022 25:03

Houslista a koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička patří k nejvyhledávanějším českým houslistům

Muzika jej baví a potřebuje ji k životu, stejně jako svou stále se rozrůstající rodinu. V posledním roce věnuje velkou pozornost i své produkční společnosti Wassermann Media.

Epizoda 4325. březen 2022 22:36

Nevidomá koncertní pěvkyně s právnickým titulem Pavla Flámová se věnuje především koncertní činnosti

K jejím mimořádným úspěchům patří finále mezinárodní pěvecké soutěže Händel singing competition v Londýně 2016, speciální ocenění poroty v soutěži Concorso Internazionale di Musica barocca v Itálii v roce 2017 i cena za Stylovou interpretaci v soutěži Ad honorem Mozart z roku 2012.

Epizoda 4218. březen 2022 22:48

Písničkář a skladatel Bohdan Mikolášek

Bohdan Mikolášek se stal symbolem šedesátého osmého roku, především mrazivým songem „Ticho“, v němž vyslovil úzkost z Palachovy smrti a z nadcházející šedi normalizace.

Epizoda 4111. březen 2022 21:17

Houslový virtuóz Ivan Ženatý žije (s) hudbou

Rodák z Lomnice nad Popelkou dobyl přední světová pódia.