Z archivu osobností
NejnovějšíEpizoda 62Dnes

Poslechněte si podcast: Od historicky poučené interpretace staré hudby po skladby 21. století. Mezzosopranistka Irena Troupová

Přední česká sopranistka Irena Troupová si vydobyla mezinárodní renomé nejprve na poli historicky poučené interpretace staré hudby, jíž se začala intenzivně věnovat již během studia hudební vědy na Karlově univerzitě. Zpěv studovala u Terezie Blumové v Praze, později u M. Corelli v Berlíně. Ze spolupráce se souborem Musica Antiqua Praha pod vedením Pavla Klikara vzešel velký počet nahrávek a mimořádně úspěšné koncerty doma i v zahraničí. V té době se zrodil i zájem o hudbu soudobou, spolupracovala např. s Petrem Ebenem, Svatoplukem Havelkou a dalšími.

26:56

Z archivu osobností

Vydává: Classic Praha

Co poslouchají slavní. Zajímaví hosté z kulturního i společenského života přinášejí do studia své oblíbené nahrávky. O svůj výběr se podělí s moderátorem pořadu Ivanem Dlaskem i posluchači rádia Classic Praha.

Web

Epizoda 61Před týdnem 36:15

Osobnost obdařená nezaměnitelným hlasem. Alfred Strejček

Český herec, dabér a moderátor prodělal Guilain-Barrého syndrom. Jak se mu dnes daří a jaké plány má do budoucna? Alfred Strejček je absolventem JAMU v Brně a prošel řadou pražských i mimopražských divadel / Divadlo O.Stibora v Olomouci, Divadlo J.Wolkra, Divadlo Maringotka, Divadlo E.F.Buriana, Státní divadlo Brno, Divadlo Za branou, Divadlo Viola, Lyra Pragensis/. Jeho doménou je vedle herectví přednes literárních a básnických textů. Je několikanásobným laureátem soutěží profesionálních umělců a držitelem nejvyššího ocenění tohoto oboru — Křišťálové růže.

Epizoda 60Před 2 týdny 26:13

Nová sezóna Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK slibuje špičkové hudební zážitky, světoznámé sólisty i mimořádná setkání. Více prozradí ředitel orchestru Daniel Sobotka.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vstupuje do své další v pořadí již 88. koncertní sezóny. Celý program spojuje myšlenka hudby jako jistoty v nejisté době, jako věrné přítelkyně v nelehkých časech. Zareaguje také na nadcházející předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Vedle šéfdirigenta Tomáše Braunera se objeví mnoho špičkových dirigentů a také světoznámých sólistů. Nebudou chybět tradiční mimořádné koncerty i akce pro celou rodinu. Po dvou letech pandemie čeká orchestr také zahraniční turné a představí i nový Velikonoční festival.

Epizoda 59Před 3 týdny 22:25

Stará hudba, folklór i opera. Mezzosopranistka Jana Hrochová má široký záběr

Nositelka širší nominace na Cenu Thálie a sólistka Opery Národního divadla v Brně prozradí své role v nové sezóně. Jana Hrochová získala první pěvecké zkušenosti v Šumperském dětském sboru. Absolvovala pražskou konzervatoř ve třídě Jarmily Krásové (1993 - 1999). V roce 1998 získala druhou cenu na soutěžní přehlídce konzervatoří České republiky. Od roku 2001 se formou soukromého studia vzdělává u Natálie Romanové. V letech 1997 - 2000 zpívala v Opeře Mozart v Praze. Věnovala se interpretaci staré hudby s Ars Cameralis a folklóru s Muzikou Jara.

Epizoda 589. září 2022 25:32

Hudební ředitel Opery Národního divadla Robert Jindra o nadcházející sezóně

Od sezony 2022/2023 je dirigent Robert Jindra hudebním ředitelem Opery Národního divadla v Praze a také hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Čtyřiačtyřicetiletý Jindra absolvoval Pražskou konzervatoř v oborech klasický zpěv a dirigování. V Národním divadle v Praze, kde dosud nastudoval například operu Così fan tutte Wolfganga Amadea Mozarta, Dvě vdovy Bedřicha Smetany nebo Příhody lišky Bystroušky a Z mrtvého domu Leoše Janáčka, působí od roku 2001. Dále zde dirigoval řadu dalších děl českého i světového operního repertoáru.

Epizoda 571. červenec 2022 25:19

Olga Jelínková prozradí, na které role se těší v této sezóně

Česká koloraturní sopranistka Olga Jelínková působí už čtvrtým rokem trvale na německých scénách. Nejprve jako členka ansámblu v Saarbrückenu, nyní je už druhým rokem členkou Opery v Lipsku. Pomyslným vrcholem uměleckých aktivit Olgy Jelínkové je v druhé polovině sezony 2021/2022 ztvárnění titulní role v Donizettiho opeře Lucia di Lammermoor v Opeře v Lipsku a také v Düsseldorfu. V této roli může náležitě předvést schopnosti svého koloraturního sopránu a v repertoáru ji mají všechny legendární pěvkyně belcanta.

Epizoda 5624. červen 2022 22:29

Co poslouchá herec a dabér Martin Zahálka ?

Český Smeagoll alias Glum z kultovní ságy Pán prstenů prozradí své současné divadelní i filmové aktivity. Martin Zahálka studoval na Střední průmyslové škole strojní, kde později i odmaturoval. Než byl přijat na DAMU, pracoval dva roky jako promítač ve vojenském kině v Boru u Tachova. Roku 1984 absolvoval na DAMU obor herectví. První divadelní angažmá měl ve Státním divadle v Brně, po roce a půl přešel do Divadla J. K. Tyla v Plzni a v roce 1992 se stal členem činohry Divadla na Vinohradech.

Epizoda 5517. červen 2022 33:25

Nekorunovaný král dechovky Josef Zíma slaví 90. narozeniny

V květnu oslavil Josef Zíma kulaté narozeniny, ale stále objíždí Českou republiku se svými písničkami. Josef Zíma po maturitě na gymnáziu v pražské Michli vystudoval divadelní fakultu DAMU a současně se také soukromě učil zpěvu. Od roku 1951 sólově vystupoval s Orchestrem Jaroslava Ježka, v roce 1955 nastoupil na dva roky na vojnu, kterou strávil v Armádním uměleckém souboru. Po té vystřídal několik dalších působišť, ať to bylo Divadlo satiry nebo Komorní divadlo, hostoval na Fidlovačce, v Nuslích, v hudebním divadle v Karlíně, ale též třeba i v Komorním divadle v Plzni

Epizoda 5410. červen 2022 33:51

Václav Macháček-Rieger má ve svém rodokmenu Františka Palackého i Františka Ladislava Riegera. Zasvětil jim expozice na zámku Maleč

Václav Macháček-Rieger je přímým potomkem nejvýznamnějšího českého politika a historika 19. století Františka Palackého a prapravnukem neméně významného politika Františka Ladislava Riegera. Až do počátku devadesátých let se Václav Macháček živil hudbou: koncertováním, studiovou hrou, zvukařskou prací. Když roce 1995 v restituci získal zámek Maleč, který jeho předek František Ladislav Rieger využíval čtyřicet let jako své letní sídlo, rozhodl se zde vybudovat památník. Ten připomíná nejen Riegera, ale i jeho tchána Františka Palackého, který zde pravidelně pobýval v posledních čtrnácti letech svého života.

Epizoda 533. červen 2022 29:40

Šéf opery Národního divadla Per Boye Hansen o nových projektech v nadcházející sezóně

Per Boye Hansen působil od dubna 2012 do července 2017 na pozici uměleckého ředitele Norské národní opery, která se vypracovala mezi přední operní scény a těší se mezinárodnímu věhlasu a uznání. V roce 2015 obdržela v Londýně Mezinárodní operní cenu v kategorii „Nejpřístupnější scéna“. A jaké zkušenosti přináší hudební manažer, který dlouhodobě působil v rodném Norsku a Německu, do Prahy ?

Epizoda 5227. květen 2022 28:12

Co chystá v nejbližší době sopranistka Jana Sibera ? Sólistka Opery Národního divadla v Praze prozradí i své oblíbené hudební tituly.

Jana Sibera vystudovala Pražskou konzervatoř a HAMU. Již od roku 1995 hostovala v Národním divadle a od roku 2000 v tehdejší Státní opeře Praha, kde od roku 2002 přijala angažmá. Od 1. ledna 2012 je sólistkou Opery Národního divadla.