Sezóna 5Epizoda 46. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Xavier Baumaxa: Můj nekrolog za tatíčkem Zemanuelou

"Po dvanácti letech od EP A ten Clintn, on mi hýkal jsem si vzal nějakýho politika do huby. A tentokrát ne v dobrým," říká Xavier Baumaxa v podcastu Headliner CZ [//www.headliner.cz] o písni Varan ze svého nového alba F!asco.  "Vystupuji v ní jako tatíček Zemanuela, sjednotitel národa. Zároveň je to nekrolog za tatíčkem Zemanuelou. Takže jestli tohle poslouchá Honza Rejžek, tak ty už ten nekrolog psát nemusíš," vzkazuje litvínovský písničkář. "Hlavní zbraní té desky je provokace prostřednictvím hypernekorektnosti. Pomocí hypernekorektnosti jako uměleckýho prostředku totiž můžeš v dnešní době říct to, co  už otevřeně nejde, " vysvětluje, proč je album plné ostrých glos společnosti, které vrcholí extrémním protestsongem Půjdu do Globusu. "Vzal jsem to jako nadsázku a schválně ten problém zveličil ad absurdum. Abych posluchače poňouknul," říká Xavi v rozhovoru s Honzou Vedralem, který začíná popisem vřelé nálady v redakci časopisu Headlineru. Kytaru přitom na novém albu kytaru překvapivě vyměnil za elektronickou produkci. O tu se postaral Jan Čechtický z Ohm Square ve spolupráci s Baumaxovým pianisto Mírou Lackem. "Jak se vydání desky oddělovalo, přišly mi ty moje kytarový věci moc ukňouraný," vysvětluje stylovou změnu Xavi. Přestože album předznamenal poměrně veselý singl Panenka Kick, album moc optimistické není. "Je to temný a nasraný. Lacko říkal, že je úspěch, že je tam něco veselýho. Čechťák totiž nesnese, když je někde durový akord. Čechťák nedá velkou tercii," popisuje Baumaxa charakter F!asca. "Naopak ještě vyzdvihuje temný stránky mojí duše. A pak se vzájemně ujišťujeme, jak je to perfektní." Co dělá v současnosti Em Rudenko? Kdo inspiroval píseň Muž, který prohrál a jak vzniknul (ne)slavný televizní rozhovor, v němž se za Xaviera Baumaxu vydává jeho parťák Bady? Xavier Baumaxa album F!asco pokřtí 7.10. v pražském Lucerna Music Baru [https://musicbar.cz/cs/program/xavier-baumaxa-krest-alba/].

39:37

Headliner CZ

Vydává: Headliner

O hudbě zevnitř i zvenku. Rozhovory, komentáře, názory a souvislosti od Honzy Vedrala a tvůrců hudebního časopisu Headliner.

Web

Sezóna 6Epizoda 20Před třemi dny 57:16

Prago Union: Policajti si mysleli, že ve studiu vařím pervitin

"Myslím, že to konečně musel někdo říct nahlas," říká Kato o singlu Marná, který uvádí novou desku Prago Union. Píseň o nesmyslných válkách s drogami vychází i z jeho reálných zážitků. "Policajti mě přifařili k partě lidí, ze kterých jsem znal dva. Mysleli si, že ve svým studiu vařím pervitin. Vůbec nevím, jak je to mohlo napadnout." V rozhovoru s Honzou Vedralem vypráví o výhružkách, domácích prohlídkách i jejich nepříjemných následcích. Hlavně ale o novém albu Příduhned, které pokřtí 18.8. v pražských Ledárnách Braník. Řeč byla také o šťastném období, které básník českého hip hopu právě prožívá, předpovědi vlastní smrti, časech s Chaozzem i o dvaceti letech prožitých pod značkou Prago Union. Jak říká Kato: "Časy jsou časy. Stejný hovno, jinej záchod."

Sezóna 6Epizoda 19Před týdnem 52:22

Radimo: S Prago Union to byla magie. Nic jako glorchestra tu zatím nebylo

„Největší koncert? Hrál jsem v Bogotě v amfiteátru pro 40 tisíc lidí,“ rekapituluje producent a kapelník Champion Sound Radim Výchopeň známý jako Radimo v rozhovoru s Honzou Vedralem.  Jeho jméno začalo poprvé rezonovat někdy před deseti lety, kdy postavil doprovodnou kapelu hiphopovým Prago Union. V dnešní době si jeho Champion Sound vybírají američtí rappeři jako doprovodnou kapelu turné po celé Evropě. A po celém světě s nimi létá coby dýdžej, který umí jako bonus show obohatit o saxofon a příčnou flétnu a navíc zastat roli tour manažera.  Krom toho produkoval album cenami Anděl i Apollo oceněné zpěvačky Annet X. Jeho aktuálním projektem je nevšedně pojaté turné glorchestra [https://glorchestra.cz/?utm_source=PR+ARTICLE&utm_medium=article&utm_campaign=glorchestra_PR&utm_id=glorchestra+PR], které letos hudebně propojilo Tata Bojs, Katarzii, Bratry nebo Vladimira 518 se symfoniky z Unique Orchestra.  „Všichni tu jednou v zajetých kolejích. Všem jde o úspěch víc než o muziku. Dělají se tu vědci podle šablony a všichni se z toho bojí vystoupit, aby se jim náhodou nepřestalo dařit,“ uvažuje Radimo v podcastu Headliner CZ. „Stará scéna a nová scéna by se měly navzájem oplodnit.“ Jak se dostal ke koncertování se Smif N Wessun, Black Moon nebo Diamondem D? Proč se Champion Sound rozešli s Prago Union? Jak vznikalo jejich debutové album? A poslechneme si ho ještě letos?

Sezóna 6Epizoda 18Před 2 týdny 37:08

Jak vám festival Glastonbury navždy změní život?

Je měsíc po nejlepším festivalu světa a my stále trpíme post-Glastonbury blues. Honza Vedral a Marek Reinoha se v podcastu Headliner CZ vrací k magickým dnům, které strávili na sommersetské farmě Michaela Evise. Na nejlepším hudebním zážitku se oba shodli jednoznačně. Byl to koncert Paula McCartneyho. „Když nejdřív přišel Dave Grohl? A potom Bruce Springsteen? To už by musel přijít ježíš a chór andělů, aby to bylo víc,“ snaží se Marek Reinoha vystihnout bezprostřední dojem z davu pod ikonickým pódiem ve tvaru Pyramidy. „To už nikdy nezažiju!“ To je ostatně věta, kterou si člověk na Glastonbury opakuje od začátku až do konce. A nejde jenom o hudbu. „Když člověk projde přes gate A, postaví stan a infiltruje se do prostoru mezi lidi, je to jako kdyby přišel do světa, kde by chtěl žít,“ konstatuje Marek Reinoha.  Co všechno redakční výprava Headlineru na Glastonbury zažila? Co vyváděli Idles a Jack White? A dostala Diana Ross svůj dort?

Sezóna 6Epizoda 17Před 3 týdny 01:11:45

Dan Bárta v 32 Bar Talk: Country je pro mě uvěřitelnější než David Bowie

Několikanásobný držitel ceny Anděl prozradil, v jakém vztahu s hudbou se momentálně nachází. „Z muziky se pro mě v jeden čas stalo zaměstnání, nyní se to vrací do fáze povolání a doufám, že se z toho na stará kolena stane opět poslání,“ svěřil se Bárta moderátorovi Martinovi Konvičkovi. Zpěvák Dan Bárta byl dalším hostem podcastu 32 Bar Talk, který společně připravují magazín Headliner a festival JazzFestBrno. Pianista, skladatel a nyní také moderátor Martin Konvička si zve k mikrofonu nejen hosty z jazzového světa, ale také hudebníky, kteří hranice žánru už dávno překročili, nebo do jazzových vod vplouvají jen výjimečně. Ostatně, kde ty hranice a jazzové vody vlastně jsou? Existují vůbec ještě žánry? Není už jazz mrtvý? A proč zrovna 32? K hledání odpovědí stačí jediné – stisknout tlačítko play.

Sezóna 6Epizoda 1611. červenec 2022 31:22

Jiří Urban: 40 let Arakainu? Brichta k nám patří jako hrby k velbloudovi

Legendární Arakain právě slaví 40 let existence a chystá na 28. ledna 2023 narozeninový koncert v pražském O2 universu. Po loňské reedici debutového alba Thrash the Thrash na začátku června kapela nabídla v remasterované podobě také následující Schizofrenii. V podcastu Headliner CZ o tom s Olivií Bokovou hovořil kytarista Jiří Urban, jediný zakládající člen v současné sestavě kapely.  „Situace mezi kapelou a Alešem Brichtou je i po dvaceti letech natolik napjatá, že my jsme si už tolikrát přáli, aby to skončilo," zaznělo mimo jiné v bilančním povídání, které rozkrývá detaily z minulosti i současnosti nezastavitelné metalové mašiny. 

Sezóna 6Epizoda 1515. červen 2022 50:16

32 Bar Talk: "Wu-Tang Clan mě vyplatili z igelitky," vzpomíná Ondřej Pivec

Držitel Grammy, několika Andělů, producent, skladatel, klávesista a hammonďák Ondřej Pivec byl hostem prvního dílu podcastu 32 Bar Talk, který společně připravují časopis Headliner a festival JazzFestBrno. Brněnský rodák, který se ve světě proslavil především díky spolupráci s americkým zpěvákem Gregorym Porterem, žije dlouhodobě v New Yorku. Covidová krize mu však nečekaně přinesla prodloužený pobyt v rodné zemi. "Vzal jsem to, ale záhy si uvědomil, že hip hop funguje úplně jinak než hudba, kterou jsem byl zvyklý hrát," vzpomíná na svou zkušenost s Wu-Tang Clan.  32 Bar Talk je společný podcast hudebního časopisu Headliner a festivalu JazzFestBrno. Pianista, skladatel a nyní také moderátor Martin Konvička si zve k mikrofonu nejen hosty z jazzového světa, ale také hudebníky, kteří hranice žánru už dávno překročili, nebo do jazzových vod vplouvají jen výjimečně. Ostatně, kde ty hranice a jazzové vody vlastně jsou? Existují vůbec ještě žánry? Není už jazz mrtvý? A proč zrovna 32? K hledání odpovědí stačí jediné – stisknout tlačítko play.

Sezóna 6Epizoda 148. červen 2022 41:55

Headliner se dožívá stovky: Jak se to, sakra, stalo?!

Sebechvála nesmrdí! Šéfredaktor Honza Vedral a vydavatel Dany Stejskal rekapitulují nejlepší momenty z historie hudebního časopisu Headliner. A také listují aktuálním vydáním s pořadovým číslem 100. Proč je na jeho titulní straně David Žbirka? A co všechno zažila Šárka Hellerová v tourbusu Eagles of Death Metal?  Kolik autorů prošlo historií časopisu? A co všechno se dělo na pohyblivých titulních stranách? Jak došlo k tomu, že nám Kato z Prago Union složil song? Jaké bylo nejhezčí narozeninové přání? A jak vznikla fotka, na níž Imagine Dragons drží Imagine Dragons, jak drží Imagine Dragons? Co všechno chystáme na oslavy 100. vydání Headlineru?  A koho má rád Dany Stejskal? Nové vydání podcastu Headliner CZ doplňuje článek o 100 zásadních momentech časopisu, který si můžete přečíst [https://www.headliner.cz/2022-6/100-zasadnich-momentu] v červnovém vydání.

Sezóna 6Epizoda 1326. květen 2022 59:29

Pitva Vypsané fixy. Producenta si platíš, aby tě jebal!

"V jednu chvíli mi přišlo, že jsem vytvořil atmosféru Twin Peaks. Ale Ondřej Ježek mi povídá: No, to je spíš jako Eva a Vašek," popisuje Márdi okamžik z nahrávání desátého alba Vypsané fixy, které dostalo název Kusy radosti. V novém podcastu Headliner CZ frontman kapely společně s Honzou Vedralem provedl její pitvu.  V komentovaném track by track se dozvíte skryté detaily ohledně nahrávání, textů, hudby i produkce, o níž se společně s Ondřejem Ježkem staral Dušan Neuwerth. Právě on je autorem severomoravsky upřímného výroku: "Ty si mě vlastně platíš, abych tě jebal." A jak je Márdi s album spokojený? "Jestli je to dobrý, rozhodnou lidi. Ty víš jenom, jestlis to odflákl nebo ne. A tohle jsme neodflákli," říká v rozhovoru, který doplňuje titulní reportáž květnového vydání Headlineru [https://www.headliner.cz/2022-5].

Sezóna 6Epizoda 1212. květen 2022 01:04:53

Michael Kocáb: Můj cíl je nukleární odzbrojení planety!

„To je skromný, ne?“ směje se Michael Kocáb v rozhovoru s Honzou Vedralem. „Ale myslím to vážně.“  Roli frontmana Pražského výběru a politika už dávno nerozlišuje, protože fantazie je potřeba nejen v umění. Do kin právě uvádí svůj „antifilm“ Pražský výběr - Symphony Bizarre, který sám zrežíroval i sestříhal a výběrovskou nonšalancí, neurvalostí v něm na oslavu tvůrčí svobody použil všechny efekty, které by mu na filmové škole zakázali.  Proč Výběr tak dlouho nenatočil nové album? Jak spolu kapela vychází navzdory rozdílným názorům? Jak je to s Kocábovou kandidaturu na prezidenta? A bude na pokračování sólového projektu hostovat Ozzy Osbourne? Plus vzpomínky na to, jak kdysi Rolling Stones vykázali Václava Havla ze šatny. A Kamil Střihavka vztyčil prostředníček na nejvyšší hlavouny z NATO a celé vedení světa.

Sezóna 6Epizoda 1129. duben 2022 27:36

"Pal vocuď, hajzle." Jasná zpráva Jasné páky Vladimiru Adolfiči Putinovi!

"Po čtyřiceti letech máme stejnýho nepřítele. A nejenom my. I ty," říkají Michal Ambrož a David Koller z Jasné Páky. "Jsme zkažení americkým kapitalismem. Máme rádi, kytary, žárovky, internet a bicí Ludwig." V rozhovoru s Honzou Vedralem vzpomínají na začátky kapely na "čtvrtletních mejdanech", zákazy, které přišly po publikování legendárního článku Nová vlna se starým obsahem v bolševickém plátku Tribuna. A mluví o nahrávání nových písní z právě vydaného EP Starej každej bejt neumí, které pokřtí 5.5. v pražském Divadle Archa.