Příběhy z kalendáře
4. duben 2023

Poslechněte si podcast: World Trade Center v New Yorku. Konec symbolu ekonomické síly USA způsobili islamističtí teroristé

Světové obchodní centrum, v originále World Trade Center v New Yorku. Jeho mrakodrapy byly otevřeny 4. dubna roku 1973. Jednalo se o komplex kancelářských budov, který se stal dominantou newyorské čtvrti Manhattan. V době svého dokončení byla takzvaná Dvojčata, tedy Severní věž s výškou 417 metrů a o dva metry nižší Jižní věž, nejvyššími budovami na světě. Přiblížíme i konec symbolu ekonomické síly Spojených států, který způsobili islamističtí teroristé 11. září roku 2001.

20:03

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.

Web

Včera 21:34

Bertha von Suttner. První žena, které byla v roce 1095 udělena Nobelova cena za mír

Jedna z nejvýznamnějších žen přelomu 19. a 20. století se narodila 9. června 1843. Jméno baronky Berthy Sophie Felicity von Suttner, rozené hraběnky Kinské z Vchynic a Tetova je dnes bohužel téměř neznámé. Běžný člověk si ji nespojí s žádným objevem ani dílem, ale to je velká chyba. Je totiž první ženou, které byla v roce 1905 udělena Nobelova cena za mír.

Před dvěma dny 19:16

1984. Dystopický román George Orwella

Prorocká kniha o principu fungování totalitního státu poprvé vyšla 8. června 1949. George Orwell si popularitu, kterou román později slavil po celém světě, nestihl užít. Umírá v následujícím roce na tuberkulózu ve věku 46 let. Za pozornost stojí, kromě podobně proslulé Farmy zvířat, také Orwellovy skvělé eseje, romány mapující jeho pobyt v Barmě, tuláctví v Paříži či Londýně, účast ve španělské občanské válce a též jeho deníky.

Před třemi dny 20:54

Postimpresionista Paul Gauguin. Divoch s krví aragonských Borgiů

Významný malíř se od tuctového pozná snadno. Tedy občas se tak stane až po jeho smrti. Jeho díla poznáme na první pohled. Když uvidíte pestrobarevné obrazy, jejichž linie jsou jednouché a námětem jsou dívky z Tahiti, můžete si být jisti, že je autorem Paul Gauguin. Nejprve přišel mezi impresionisty, kterým se akademici posmívali. A někteří impresionisté se zase posmívali Gauguinovi. Prožil život plný zklamání, chudoby, ale naplněný touhou malovat.

Před čtyřmi dny 20:26

„Vinnetou“ Pierre Brice byl válečným hrdinou, začínal jako manekýn a jeho žena pocházela z trojčat!

„Vinnetou pro mě není filmová role, je to filozofie,“ řekl francouzský herec Pierre Brice, který s rolí náčelníka Apačů strávil celý život. Zemřel 6. června 2015. Německé filmy na motivy knih Karla Maye z něho udělaly kultovní hvězdu. Pierre Brice hrál také v divadle, zpíval, daboval filmy, psal, byl ambasadorem pro UNICEF a v roce 1992 dostal německý řád za zásluhy. Dožil se 86 let.

Před pěti dny 19:38

Orient Expres. Luxusní palác na kolejích, který se stal legendou

Orient expres vyjel poprvé z Paříže 5. června 1883. Jako jediný ve své době propojil evropský kontinent od Paříže až po Istanbul. Orient expres působil jako zjevení, protože v době, kdy železnice sloužila především k přepravě uhlí a surovin, ocitl se na kolejích palác, jehož smyslem byla cesta samotná, ne potřeba přemístit se z jednoho místa do druhého. Dovolit si ho mohli jen ti nejbohatší. Jezdili v něm bankéři, majitelé továren, králové, ale i umělci a především špioni.

Před týdnem 20:24

Pražské metro. Otcem podzemní železnice byl železář Rott

2. června 1898 byla položena symbolická základní kolej pražské podzemky neboli metra. Už roku 1898 předložil pražský obchodník se železářským zbožím Ladislav Rott městské radě první návrh na její vybudování. Chtěl využít právě probíhající asanace Josefova a budování kanalizace. Neuspěl a metra se za svého života nedočkal. Pražané si museli počkat ještě další tři čtvrtě století. Vydejte se na rychlou projížďku historií „krtka“ s několika zajímavými zastávkami.

Před týdnem 20:23

Modli se a pracuj! Klášter ve Vyšším Brodě přežil díky cisterciákům

Vyšebrodský klášter založil Vok I. z Rožmberka jako projev vděčnosti Panně Marii za záchranu z rozvodněné řeky. Od podpisu zakládací listiny 1. června 1259 pečovali o duchovní centrum jihočeského rodu cisterciáci v duchu řádového hesla „Modli se a pracuj!“. Zdatní kolonizátoři šumavské divočiny zřídili opatství a vybudovali kvetoucí hospodářství. Dominanta nad Vltavou střeží i rodovou hrobku rožmberského rodu. Tradovalo se, že v ní zesnulí zasedají ve zlatých křeslech.

Před týdnem 18:42

Světlana Alexijevičová. Kronikářka smutné doby

Jediná běloruská laureátka Nobelovy ceny za literaturu se narodila 31. května 1948 v bělorusko-ukrajinské rodině. Většinu života žila a pracovala jako investigativní novinářka a spisovatelka Vytvořila svébytný literární žánr označovaný jako „román hlasů“, který vzniká z velkého množství rozhovorů a jejich úryvků poskládaných do jednotného toku vyprávění. Ve svých knihách se zabývá válečnou, ale i nedávnou historií zemí postsovětského prostoru.

Před týdnem 19:26

Palác Žofín. Jedním z prvních hostů byl arcivévoda František Karel

Palác Žofín se v Praze poprvé otevřel 30. května 1837. Tehdy klasicistní budova stála na Barvířském ostrově, který vznikl nánosy půdy během 17. století. Původně ho využívali barvíři a rameno řeky, které ho dnes odděluje od Masarykova nábřeží, bylo zastavěno mlýny. V roce 1835 koupil ostrov Václav Antonín Novotný a rozhodl se vybudovat významné společenské a kulturní centrum Prahy. Jedním z prvních hostů nového paláce byl arcivévoda František Karel.

Před týdnem 21:04

Výstup na Mount Everest. Byli Edmund Hillary a Tenzing Norgay skutečně první?

Lidská noha poprvé vstoupila na nejvyšší horu světa Mount Everest v roce 1953. Nesmazatelnou stopu v dějinách lidstva tehdy zanechali sir Edmund Hillary a Tenzing Norgay. To jim se první zdolání nejvyšší hory světa připisuje. Byli ale skutečně první? Jestli je o víc než 30 let předběhli jiní, to se nám dnes nepodaří vyvrátit ani potvrdit.