- Podcasty
- Pro a proti

Poslechněte si podcast: Whistleblowing je udávání, tvrdí podnikatel. Ochrana oznamovatelů nám prospěje, míní whistleblower
Whistlebloweři, tedy oznamovatelé protiprávního jednání, jsou od srpna i v Česku chráněni zákonem, který vychází z evropské směrnice. Bude přínosný? „Samozřejmě, že bude. Kvalitní legislativní rámec v Česku dlouho chyběl, musíme se snažit ho v budoucnu případně vylepšit,“ míní jeden z prvních českých whistleblowerů, právník Ondřej Závodský. „Je škodlivý, absolutně ho nepotřebujeme. Je to ochrana a podpora udávání,“ nesouhlasí předseda podnikatelských odborů Radomil Bábek.
Pro a proti
Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.
Je Elon Musk pro lidstvo přínosem, nebo nebezpečím?
Přes síť X ovlivňuje názory více než dvou stovek milionů lidí, je technologický vizionář, schází se se světovými lídry. Přisvojuje si Elon Musk společenskou a politickou moc, která mu nepřísluší? „Ano. Jedna věc je ovládat technologické věci a druhá zacházet se sociální sítí, která je svého druhu nejsilnějším informačním médiem na světě,“ míní amerikanista ze serveru Aktuálně.cz Daniel Anýž. „Ten vliv mu rozhodně přísluší,“ nesouhlasí komentátor Lidových novin Štěpán Hobza.
Těžba lithia v Česku
Plány vlády na těžbu a zpracování lithia narážejí na odpor obyvatel v okolí Cínovce v Krušných horách, nezlomila je ani návštěva premiéra s ministry. Podaří se vládě získat tamní obyvatele na svoji stranu a pro Česko strategickou surovinu začít zpracovávat? Dělá pro to kabinet Petra Fialy dost? Diskutují starosta Košťan na Teplicku Tomáš Sváda a zástupce vrchního ředitele sekce hospodářství ministerstva průmyslu a obchodu Eduard Muřický.
Režisérka Agnieszka Holland na černé listině polské vlády
Polská vláda přirovnala k nacistické propagandě film Hranice Agnieszky Holland, který zobrazuje příběh tisíců běloruským režimem zneužitých uprchlíků snažících se dostat přes polskou hranici do Evropy. Je kritika, které čelí režisérka, odůvodněná? „Film má jasnou politickou misi,“ tvrdí komentátor serveru Echo24 Ondřej Šmigol. „Není to kritika, ale brutální, vulgární kampaň,“ oponuje reportér serveru Seznam Zprávy Filip Harzer.
Mají se pacienti kvůli novele zákoníku práce, která zdvojnásobuje počty přesčasů lékařů, bát přepracovaných mladých doktorů a snížení kvality zdravotní péče?
Nebo se novelou jen legalizuje běžná praxe v nemocnicích, které mnohdy bez přesčasů lékařů nedokáží zajistit provoz? Debatovat s Lukášem Matoškou budu s předsedou Sekce mladých lékařů České lékařské komory Janem Přádou a předsedou senátního výboru pro zdravotnictví Romanem Krausem z ODS, bývalým ředitelem dvou brněnských fakultních nemocnic u sv. Anny a nemocnice Brno.
Lékaři a přesčasy. Mají se pacienti bát?
Mladí lékaři varují, že pokud se s nimi ministerstva práce a zdravotnictví nedohodnou na novele zákoníku práce, která navyšuje počet dobrovolných přesčasů, nebudou další přesčasy sloužit. „Je to nekoncepční řešení. Z hlediska přetěžování personálu to jen prohloubí situaci,“ říká předseda Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jan Přáda. „De facto se nic navíc sloužit nebude. Zůstane stav, který je. Jen se to bude jinak vykazovat,“ nesouhlasí senátor Roman Kraus (ODS).
Volební favorit Smer. Mířilo by Slovensko s Ficem stále na Západ?
Smer Roberta Fica zůstává necelé dva týdny před parlamentními volbami favoritem, jak vyplývá z posledních průzkumů. Znamenalo by Ficovo vítězství odklon Slovenska od Západu? „Podobně se strašilo, když Georgia Meloniová měla v Itálii nakročeno k vítězství. Hovořilo se téměř o návratu fašismu,“ tvrdí politolog Lukáš Valeš. „Itálie je úplně jiný příběh. Nebyla součástí sovětské zóny,“ oponuje Petr Havlík (ODS).
Sněmovna kolbištěm. Patří emoce do politiky?
Nula, zbytečný ministr, parazit. Taková slova použil ve Sněmovně Andrej Babiš (ANO) na adresu ministra Martina Dvořáka (STAN). Bylo to za hranou? „Ano. Můžeme spolu diskutovat, můžeme nesouhlasit, ale musíme zůstat slušní,“ míní místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle kolegy Karla Havlíčka (ANO) každá akce budí reakci. „Pokud pan Dvořák řekl, že Andrej Babiš lže, krade a dělá špinavou práci, dostal na politickém kolbišti, což je Sněmovna, tvrdou odpověď,“ říká.
Nastává soumrak herních automatů a kasin?
Obce už nebudou mít takový profit z herních automatů. Vláda v konsolidačním balíčku změnila pravidla pro zdanění hazardu. Nově půjde víc peněz státu a část daní z heren připadne obcím, které na svém území žádné tzv. bedny nemají. Bude to motivovat samosprávy, aby snižovaly gamblerství, nebo přijdou o peníze, které by využily třeba na prevenci závislého chování či odstraňování negativních dopadů heren? Přesune se legální hazardní průmysl do šedé zóny černého hazardu?
Česko bez léků. Změní to připravovaná novela?
30 tisíc balení penicilinu dorazilo tento týden do Česka. Jedná se o druhou část z 300 tisíc přislíbených antibiotik. V řadě lékáren ale stále nejsou k dostání. Situaci by měla řešit chystaná novela, která má především zajistit rovnoměrnou distribuci léků. Je krize opravdu zažehnána? „Novela ruší chráněný distribuční kanál,“ kritizuje připravovanou legislativu Marek Hampel. „Zavádí striktní ochranný model pro výrobce, distributora i lékárnu,“ oponuje Jakub Dvořáček.
Měl by se vrátit český velvyslanec do Moskvy? Diskutují Alexandr Vondra a Ondřej Kolář
České ministerstvo zahraničí zvažuje návrat velvyslance do Moskvy. Následovalo by tak příkladu západních zemí jako Německa a Británie, Spojených států či Dánska. Je to v zájmu České republiky? „Ano, měla by poslat velvyslance do Moskvy,“ myslí si europoslanec Alexandr Vondra (ODS). „Z mého pohledu ne,“ nesouhlasí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09).