Online Plus
21. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Koubský: Musíme definovat a odlišit škodlivý obsah od toho, který je pouze nepříjemný

Ministerstvo vnitra začalo chystat zákon, který by měl upravit případné blokování webů s dezinformacemi. Celý proces je složitý a ve vymezení zákona panují mezi poslanci neshody. První verze v srpnu nezískala shodu vládních koaličních stran, proto se nyní pracuje na nové variantě. Ta ale zcela vynechává pojem dezinformace.

24:33

Online Plus

Vydává: Český rozhlas

Co se děje ve světě nových médií, vysvětlují odborníci ze světa IT, fanoušci internetu a pionýři mobilních aplikací.

Web

Dnes 24:23

Francie chce mít na olympiádě kamery rozpoznávající podezřelé chování. Stojí za zásah do soukromí?

Francie se začala připravovat na letní olympiádu, která v zemi proběhne v roce 2024. Součástí bezpečnostních opatření mají být chytré kamerové systémy vybavené softwarem na rozpoznávání obrazu. Ty mají v reálném čase sledovat dění v ulicích Paříže a automaticky upozorňovat na podezřelé chování lidí, a to například na osamoceně položená zavazadla, vznik davové paniky a dalších rizikových situací.

Před týdnem 24:24

Google si od zadavatelů reklam ponechává až 30procentní provizi. Jde o nepřiměřený zisk, míní úřady

Americké ministerstvo spravedlnosti podalo civilní žalobu na Google. Společnost podle ní porušuje pravidla hospodářské soutěže a za posledních 15 let si vytvořila monopol na některé technologie pro online reklamu. Google podle žaloby nákupy konkurenčních firem systematicky likvidoval konkurenci. K posílení své dominantní pozice podle amerického úřadu používal nezákonné a protisoutěžní postupy, aby provozovatelům webů znemožnil využívání jiných technologií.

Před 2 týdny 24:28

Koubský: Algoritmicky řazený feed umožňuje lépe cílit reklamu. A o to provozovateli Twitteru jde

Twitter udělal pro své uživatele další nečekanou změnu. Řadu alternativních možností, přes které se dá do aplikace dostat, firma nečekaně od svých služeb odstřihla. Je tedy nejspíš možné, že se na platformu bude moci chodit už jen v její oficiální mobilní aplikaci.

Před 3 týdny 24:25

Umělá inteligence ve školách. Zakazovat, nebo začít efektivně využívat?

Některé školy si nevědí rady s novými AI nástroji, jako je například konverzační chat GPT. Školský odbor radnice v americkém New York City (NYC) vydal zákaz používání tohoto nástroje v místních školských zařízeních, a to jak studentům, tak i pedagogům. Úřad svůj krok zdůvodnil obavami z dopadů používání AI systémů na vzdělávání dětí.

6. leden 2023 24:13

Koubský: Twitter nyní hledá každý dolar. Možná proto chce povolit politickou reklamu

Twitter chce ve Spojených státech zrušit některá omezení politické a aktivistické reklamy. Politickou reklamu zakázal v roce 2019 se zdůvodněním, že dosah politických idejí se nemá kupovat, ale politici si jej mají sami zasloužit. Proč se reklamy podobného typu vrací na Twitter?

30. prosinec 2022 24:22

Seznam.cz se bude k Právu stavět k jako čistě komerční záležitosti, předpokládá Koubský

Největší český internetový portál Seznam.cz usiluje o koupi vydavatelství, které vydává papírový deník Právo. Tuto transakci nyní prověřuje a posuzuje antimonopolní úřad. Pokud ji schválí, stane se Seznam kromě vydavatele online médií a provozovatele rádií a televize také majitelem tištěných novin. Bude mít změna vlastníka na noviny nějaký vliv?

26. prosinec 2022 53:21

Rok 2022 v online světě

Také rok 2022 byl ve znamení zdokonalování umělé inteligence. Právě to, kam tento fenomén směřuje, shrnuje speciál Rok v online světě. Šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek si pozval experta na strojové učení Jiřího Maternu a redaktora Deníku N Petra Koubského.

23. prosinec 2022 24:02

Koubský: Musk je jako silný chlapeček, který je na pískovišti nový a chce, aby bylo odteď po jeho

Elon Musk zavedl na sociální síti Twitter nové pravidlo – zakázal poskytování informací o poloze lidí v reálném čase. Firma kromě toho také zablokovala několik účtů, které zveřejňovaly informace o poloze soukromých letadel veřejně známých osobností včetně majitele Twitteru. Tyto účty provozoval dvacetiletý americký student Jack Sweeney. Musk mu pohrozil právními kroky, jelikož dle něj na základě zveřejněných informací někdo pronásledoval auto, ve kterém jel miliardářův syn.

16. prosinec 2022 24:11

Loutka Komunistické strany Číny a digitální opiát. Američtí zákonodárci chtějí zakázat TikTok

Američtí zákonodárci mají na stole návrh zákona, který by po případném přijetí zakázal provoz sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Za návrhem stojí republikánský senátor Marco Rubio, v Kongresu ale mají doplňující legislativu navrhnout také jeden demokratický a jeden republikánský poslanec.

9. prosinec 2022 23:58

EU chce bojovat proti zneužívání dětí na internetu. Nenaruší navrženým nařízením soukromí uživatelů?

Rodiče by se měli vzdělávat v online světe a poté své poznatky předávat dětem, aby je naučili, jak v něm bezpečně fungovat. To, se ale bohužel příliš často neděje a děti se tak stávají oběťmi kyberútoků a sexuálních predátorů. V takto vyhroceném případě už ale musí zasáhnout policie. Je však stát schopný postihovat sexuální predátory? A jaká preventivní opatření mohou pomoci?