Hudba podle kalendáře
Epizoda 4422. leden 2022

Poslechněte si podcast: W. A. Mozart a jeho pražská stopa

Mozartovu pražskou popularitu odstartovala Figarova svatba. Ve Stavovském divadle zazněla poprvé v roce 1787.

06:10

Hudba podle kalendáře

Vydává: Classic Praha

Události české a světové hudební historie. Významná hudební výročí toho kterého týdne na Classic Praha vybírá, připomíná a hudbou ilustruje Martina Klausová.

Web

Epizoda 80Před třemi dny 05:25

Českým folklórem se inspiroval skladatel Otmar Mácha

Další Hudba podle kalendáře připomene českého hudebního skladatele, dramaturga a hudebního režiséra 20. století Otmara Máchu, který se narodil 2. října 1922, tedy před rovnými 100 lety. Otmar Mácha se narodil V Ostravě, kde také po maturitě na gymnáziu studoval skladbu nejprve u Františka Míti Hradila a poté pokračoval ve studiích na pražské konzervatoři a na její mistrovské škole u Jaroslava Řídkého. Po studiích pracoval jako hudební režisér Československého rozhlasu v Praze, poté jako ústřední dramaturg hudebního vysílání Československého rozhlasu a dramaturg Svatu československých skladatelů. Od roku 1962 se pak už věnoval pouze skladbě.

Epizoda 79Před týdnem 05:21

Baronka v opeře Jarmila Novotná

Česká sopranistka a filmová herečka Jarmila Novotná se narodila 23. září 1907 v Praze a svou kariéru zahájila v roce 1925 jako elévka Národního divadla. Vystupovala ovšem i v kabaretech, hrála a zpívala v operetách a účinkovala v českých i zahraničních filmech. Je označována za nejslavnější žačku Emy Destinnové, i když ji slavná operní diva vyučovala jen pár měsíců. Jarmila Novotná na sebe upozornila rolí Mařenky ve Smetanově Prodané nevěstě, kterou v Národním divadle ztvárnila v pouhých osmnácti letech. Díky svému hereckému talentu si zahrála v mnoha činoherních evropských i jednom americkém filmu. V českých snímcích se objevila jen dvakrát – v němém snímku Vyznavači slunce a ve zvukovém melodramatu Skřivánčí píseň, kde předvedla i svůj pěvecký talent.

Epizoda 78Před 2 týdny 04:19

Ve stínu slavnějšího bratra byl Michael Haydn

Johann Michael Haydn se narodil 14. září 1737 v dolnorakouském městečku Rohrau poblíž maďarských hranic. Jeho otcem byl kolář Mathias Haydn, který pracoval také jako "Marktrichter“, což je úřad podobný starostovi. Mathias sám byl nadšeným amatérským hudebníkem, který se v době své tovaryšské kariéry sám naučil hrát na harfu a staral se také o to, aby se jeho děti naučily zpívat. V roce 1745 tedy Michael Haydn vstoupil do sboru katedrály Sv. Štěpána ve Vídni, kde jeho starší bratr Joseph už od roku 1740 působil jako sopránový sólista. A byl to právě on, který podle nařízení sbormistra v kostele Johanna Adama Reuttera byl pověřen, aby hudebně svého mladšího bratra vzdělával. Společně strávili ve sboru tři roky a když Josephův hlas zmutoval, Michael za něj nastoupil jako sólista a zůstal ve svatoštěpánském sboru až do roku 1755.

Epizoda 77Před 3 týdny 06:18

„Král vysokého C“ Luciano Pavarotti miloval špagety a fotbal

Další Hudba podle kalendáře bude patřit vzpomínce na jednoho z nejlepších tenoristů všech dob Luciana Pavarottiho. Zemřel v italské Modeně 6. září roku 2007. Je tomu letos tedy už neuvěřitelných 15 let. Luciano Pavarotti se narodil 12. října 1935 v Modeně jako syn amatérského zpěváka a pekaře. Pěvecký talent zdědil po svém otci, který syna od dětství vedl ke zpěvu. Zároveň však malý Luciano hrál fotbal na pozici středního útočníka za tým Lepanta a toužil po profesionální fotbalové kariéře. Současně ovšem zpíval v místním farním pěveckém sboru „Gioacchino Rossini“, se kterým vyhráli mezinárodní soutěž, začal studovat zpěv u profesora Arrigoa Pola, a tak fotbalová kariéra šla stranou.

Epizoda 763. září 2022 04:39

Největším úspěchem Carla Millöckera byl Žebravý student

Další Hudba podle kalendáře bude věnována lehké múze. V centru pozornosti bude rakouský operetní skladatel Carl Millöcker. Carl Millöcker se narodil ve Vídni, v rodině zlatníka, ale k tomuto řemeslu neměl žádný vztah. Naopak už v raném věku se u něj projevil hudební talent, a tak studoval hru na klavír a hudební teorii na vídeňské konzervatoři. Krom toho byl také vynikajícím flétnistou a jako takový upoutal pozornost skladatele a dirigenta Franze von Suppé, který jej zaměstnal v orchestru vídeňského Theater in der Josefstadt. Později mu Suppé pomohl získat místo divadelního dirigenta v Landestheatheru v Grazu a právě tady Millöcker zkomponoval v roce 1865, tedy ve svých 23ti letech, své první jevištní dílo. Jmenovalo se Der tote Gast (Mrtvý host). Následovala opereta Die Lustigen Binder a obě tyto jednoaktovky měly společnou premiéru 21. prosince 1865.

Epizoda 7527. srpen 2022 05:51

Skladatele Umberta Giordana proslavil osud popraveného básníka

Světovou proslulost skladatele Umberta Giordana odstartovalo zhudebnění tragického osudu jedné z obětí kritické fáze Velké francouzské revoluce, básníka Andrei Chénier. Giordano, celým jménem Umberto Menotti Maria Giordano se narodil před 155 lety, 28. srpna 1867 ve městě Foggia v provincii Puglia. Studoval na neapolské konzervatoři u Paola Serraa a svou první operu s názvem Marina zkomponoval už v roce 1888, ve svých 21 letech. Zúčastnil se s ní soutěže na nejlepší jednoaktovou operu vypsanou hudebním vydavatelem Sonzogou, ve které ovšem zvítězil jeho krajan Pietro Macagni se svým Sedlákem kavalírem. Přesto si Giordano získal pozornost poroty, protože jako nejmladší účastník se umístil na šestém místě z celkového počtu 73 uchazečů a díky tomu získal objednávku na novou operu pro sezónu 1891-92.

Epizoda 7420. srpen 2022 04:45

Život Ervína Schulhoffa vyhasl v koncentračním táboře

Ervín Schulhoff se narodil 8. června 1894. Pocházel z německy hovořící židovské hudební rodiny. Po matce byl vnukem houslového virtuosa Heinricha Wolfa a jeho prastrýcem byl žák Václava Jana Tomáška, hudební skladatel Julius Schulhoff. Na pražskou konzervatoř byl přijat už v deseti letech, a to na doporučení Antonína Dvoáka. Na konzervatoři se stal žákem českého klavírního virtuosa, hudebního skladatele a pedagoga Jindřicha Kàana a poté pokračoval ve studiu ve Vídni, Lipsku a v Kolíně nad Rýnem. Mezi jeho učiteli byl i proslulý německý hudební skladatel, varhaník, klavírista, dirigent a pedagog Max Reger. V devatenácti letech získal Schulhoff klavírní cenu Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a o pět let později i cenu za kompozici.

Epizoda 7313. srpen 2022 05:02

Operní skladatel Jules Massenet začínal v baru

Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského skladatele období romantismu Julesa Masseneta. Ten zemřel před 110 lety – 13. srpna 1912. Nejvíce ho proslavily jeho opery, které byly velmi populární na konci 19. a na začátku 20. století; poté popularita většiny z nich upadla až do 80. let 20. století, kdy se některé z nich opět začaly objevovat na světových pódiích, ať už to byla především Manon z roku 1884, či o 8 let mladší Werther. Značná pozornost je v současnosti věnována také jeho opeře Thais.

Epizoda 726. srpen 2022 05:57

Osmdesát sólových programů od baroka po současnost měl v repertoáru Svjatoslav Richter

Šíře repertoáru ruského klavíristy Svjatoslava Richtera vzbuzovala úžas. Svjatoslav Richter proslul mimo jiné jako brilantní interpret děl Johanna Sebastiana Bacha. Ovšem jeho repertoár byl mimořádně široký a sahal od barokní hudby až po tvorbu skladatelů první poloviny dvacátého století. Svjatoslav Richter se narodil 20. března 1915 na Ukrajině nedaleko Žitomiru v rusko-německé rodině. Jeho otec byl varhaníkem, klavíristou a hudebním skladatelem, matka pocházela po své matce z německého šlechtického rodu von Reincke. V roce 1918 oddělila rodiče a syna občanská válka a malého Sjvatoslava vychovávala po tři roky jeho teta. Roku 1921 se rodina opět spojila a odstěhovala se do Oděsy. Tam získal Svjatoslav od svého otce základy hudebního vzdělání. Přestože nikdy nestudoval soustavně hru na klavír a jako klavírista byl v podstatě samouk, projevil natolik fenomenální schopnosti, že jej v patnácti letech angažovala oděská opera jako korepetitora. V březnu roku 1934 pak odehrál v Oděse svůj první recitál.

Epizoda 7130. červenec 2022 05:36

Otec nokturna pocházel z Irska. Jeho jméno je John Field.

Další Hudba podle kalendáře připomene irského hudebního skladatele, klavíristu a pedagoga Johna Fielda. Ten se narodil 26. července 1782, tedy před rovnými 240 lety a jeho význam tkví především v tom, že je považován za otce nokturna, tedy hudební formy, později hojně užívané například Fryderikem Chopinem, ale i Brahmsem, Schumannem i Listzem.