5:59
Epizoda 1878. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Vzpurný Orbán a největší šrám českého předsednictví

Předsednictví Česka v Evropské unii jen krátce před finišem narazilo na dosud největší překážku - finanční pomoc pro válkou zkoušenou Ukrajinu uvázla na odporu Maďarska. Nepodcenila česká vláda jednání s Budapeští? A jak teď někteří politici ODS obhajují svou letitou náklonnost vůči Viktoru Orbánovi?

30:19

5:59

Vydává: Seznam Zprávy

Jedno zásadní téma každý všední den. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Web

Epizoda 225Včera 24:11

Zvláštní vydání: Pavel míří na Hrad, Babiš zpět do sněmovny

Vypjatý souboj o nového českého prezidenta nakonec skončil poměrně jednoznačně. Bývalý první muž české armády Petr Pavel porazil expremiéra Andreje Babiše se ziskem 58 procent o bezmála milion hlasů. Co takový výsledek znamená? Jaký bude Pavel prezident? A na jakou budoucnost teď může pomýšlet Andrej Babiš?

Epizoda 224Před dvěma dny 24:06

Tanky pro Ukrajinu: Německo přehodnocuje své místo ve světě

Německo po měsících váhání potvrdilo, že pošle na Ukrajinu bojové tanky. Se stejným krokem se přidaly i Spojené státy. Rozhodnutí, které vyvolalo hněv Ruska, je vnímáno jako důležitý obrat v pomoci napadené Ukrajině. V samotném Německu rozpoutal krok vlády debatu o tom, jak by země měla přistupovat ke konfliktům v zahraničí i ke vztahům s Ruskem.

Epizoda 223Před třemi dny 25:46

Dva voliči, dva názory. Proč volí Pavla a proč Babiše?

Dva voliči, dva rozdílné pohledy, dvě různé perspektivy jak nahlížet na blížící se prezidentské volby. V dnešní, trochu netradiční, epizodě 5:59 vám přinášíme pohled dvou už rozhodnutých voličů obou kandidátů. Jak o volbě uvažují? Co od hlavy státu očekávají? Vnímají hlas a důvody těch, kteří preferují opačného kandidáta?

Epizoda 222Před čtyřmi dny 29:03

Vyhrocené kampaně a úskalí politického marketingu

Krátce před finále souboje o Hrad dál houstne atmosféra. Andrej Babiš oznámil, že kvůli výhrůžkám už nepovede kontaktní kampaň. V souboji s prezidentským protikandidátem Petrem Pavlem je to ale především Babiš, komu je připisována konfrontační rétorika. Co je a co není za hranou toho, jak by korektní kampaň měla vypadat?

Epizoda 221Před pěti dny 33:57

Petr Pavel po roce 1989: hrdina, manažer, diplomat

Dva prezidentští kandidáti, dvě pozoruhodné kariéry. Zatímco Andrej Babiš vstupoval před lety do politiky s pověstí úspěšného podnikatele, jeho soupeř Petr Pavel má za sebou příběh vojáka, který působil na velmi vysokých postech v tuzemské armádě i v rámci NATO. Jak vypadaly tři dekády Pavlova profesního života po roce 1989? A co mohou znamenat pro jeho působení v politice?

Epizoda 220Před šesti dny 28:38

Polistopadový Andrej Babiš: Petrimex, Agrofert a hnutí ANO

Už na konci tohoto týdne bude jasné, kterého z kandidátů považuje víc voličů za kompetentního převzít funkci prezidenta. Čím oba kandidáti naplnili tři dekády kariéry po pádu totalitního režimu? První ze dvou epizod věnujeme Andreji Babišovi a především jeho byznysové kariéře. Co ji charakterizovalo? Jak se Babiš vypracoval mezi miliardáře?

Epizoda 219Před týdnem 23:46

(Ne)zapomenutý příběh Doroty Š. Změní péči o lidi s postižením?

Víc než rok byl příběh zabité Doroty Šandorové zapomenutý. Smrt sedmatřicetileté klientky centra sociálních služeb v Jindřichově Hradci ale teď rozhýbala procesy, které můžou přispět ke změně poměrů v poskytování sociální péče. Jak k zabití Doroty Šandorové došlo? Změnily se od té doby poměry v jindřichohradeckém domově? Co musí stát udělat proto, aby se nic takového už neopakovalo?

Epizoda 218Před týdnem 26:02

Nerudová stojí za Pavlem. Bude to na Babiše stačit?

Uchazeč o Hrad Petr Pavel si razí cestu do druhého kola volby s důležitou posilou. Svůj štáb i síly mu nabídla ekonomka a donedávna politická soupeřka Danuše Nerudová. Jak významný moment v kampani může jejich spolupráce znamenat? A o které voliče se ještě Pavel přetahuje s protikandidátem Andrejem Babišem?

Epizoda 217Před týdnem 29:40

Babiš a Pavel za komunismu: Příběh dvou kariér

Komunistická minulost začíná v prezidentské kampani dohánět oba finalisty voleb, Petra Pavla i Andreje Babiše. Expremiér obvinil svého soupeře, že byl rozvědčíkem minulého režimu, nicméně sám Babiš figuruje ve svazcích Státní bezpečnosti jako agent. V čem přesně si oba uchazeči o Hrad zadali s předlistopadovou mocí?

Epizoda 216Před týdnem 23:34

Ostřelované Dnipro očima reportéra

Hasiči a záchranáři v ukrajinském městě Dnipro dál odklízejí sutiny a pátrají po možných přeživších ruského raketového útoku, který v sobotu zasáhl obytný dům na kraji centra města. Mrtvých jsou desítky, stejně i zraněných a pohřešovaných. Jak to na místě útoku vypadá? Proč Rusové útočili právě v Dnipru a co bylo jejich cílem? A jaká je situace ve zbytku jihovýchodní Ukrajiny?