Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 136717. září 2023

Poslechněte si podcast: Vzpoura proti přesčasům? Lékaři vyčkávají a bojí se, že si finančně pohorší

Článek Daniely Krásenské. Podle Sekce mladých lékařů jsou čtyři tisíce zdravotníků připraveny přestat sloužit přesčasy. Mnozí oslovení doktoři však považují odmítnutí služeb za nereálné. Někteří také argumentují tím, že si nechtějí pohoršit finančně. Ve dvou brněnských fakultních nemocnicích Seznam Zprávy mezi zdravotníky zjišťovaly, zda se skutečně chystají k radikálnímu kroku a odmítnou sloužit nad rámec své pracovní doby. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236786] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

08:21

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1561Dnes 11:20

Analýza: České stavebnictví vrávorá nad propastí. Firmy svou práci prodávají pod cenou

Analýza Zuzany Hodkové a Karolíny Štukové. Stavebnictví v Česku se letos začalo propadat. A bude hůř. Stavební firmy začínají přicházet o zakázky a pouští se do boje. Až třetina z nich se u výběrových řízení začala cenově podbízet. České stavebnictví podle firem i statistiků vykazuje pokles. Příčinou vývoje na trhu je vedle zpomalení ekonomiky také horší dostupnost úvěrů a pokračující ochlazení poptávky. A to se propisuje celým segmentem. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783]  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky

Epizoda 1561Včera 04:09

Nezdanění vína se nedá obhájit, odmítá část koalice náhradní řešení

Článek Martiny Machové a Michaely Rambouskové. Pracovní skupina přišla s nápadem, jak z vína vybrat více peněz. Klasickou spotřební daň ale znovu odmítla. Část vládní koalice na zdanění trvá. Na změnu však nespěchá. „Ve chvíli, kdy rušíme školkovné, se nezdanění tichého vína nedá nijak obhájit,“ říká pirátský poradce a bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík, který se úterního setkání za Piráty účastnil. „Zavedení spotřební daně na tiché víno proto stále podporujeme,“ ujišťuje. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240580] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1559Včera 03:55

Komentář: Premiér si nechce stávkou umazat naleštěné polobotky

Komentář Lucie Stuchlíkové. Petr Fiala jako by zapomněl, co říkal po volbách 2021: „Voliči si prostě řekli, že zavřou oči a ještě jednou to s námi zkusí. To musíme mít na paměti. Každý z nás. A podle toho se musíme chovat.“ Mediálně zvládnout jako předseda vlády stávku, jaká se odehrála v pondělí, není nikdy snadný úkol. Dá se to ustát se ctí, dá se to alespoň ustát – a pak se dá udělat to, co Petr Fiala v pondělí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240523] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1558Včera 04:27

Radikální osadníci už nevyhánějí jen Palestince. Na řadě jsou Arméni

Článek Milana Rokose. V době, kdy svět sleduje válku v Pásmu Gazy, se židovští osadníci snaží ovládnout arménskou čtvrť v Jeruzalémě. Arméni žijí ve Svatém městě už od 16. století, kdy sem uprchli před hrozbou genocidy. V posledních měsících je ale zhruba 1700členná komunita, která tvoří nedílnou součást etnického mixu v Jeruzalémě, pod stále rostoucím tlakem. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240340] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1557Včera 09:25

Analýza: Nová vážná hrozba. KLDR už zřejmě může špehovat celý svět i zaměřovat cíle

Analýza Lukáše Marka. Ještě se neví, jestli vůbec funguje, přesto je to úspěch. Severní Korea dopravila na oběžnou dráhu svůj první špionážní satelit, předběhla své jižní sousedy a znovu ukázala světu pokrok v technologii balistických raket. Severokorejský diktátor Kim Čong-un si podle státní propagandy nyní nově může prohlížet satelitní snímky míst z různých koutů světa. Minulý týden si údajně například prohlédl snímky amerických armádních stanovišť včetně Andersonovy letecké základny a vojenského přístavu na Guamu, který je od jižních hranic nejizolovanější země světa vzdálený zhruba 3300 kilometrů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240190] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1554Včera 05:12

Šlachta bude kandidovat na senátora. Pro Přísahu hledá spojence, kde se dá

Článek Lucie Stuchlíkové. Robert Šlachta se svou Přísahou rozjel přípravy na příští volební rok. Na jeho konci by rád viděl v barvách svého hnutí alespoň jednu europoslankyni. On sám se chce stát senátorem v Břeclavi. Předseda a zakladatel hnutí Přísaha Robert Šlachta se chce stát senátorem. „Rozhodl jsem se, že budu kandidovat v senátních volbách na Břeclavsku,“ řekl Seznam Zprávám. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240294] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1560Včera 07:52

Soud: Ministr dopravy nezákonně připravil o místo whistleblowera

Článek napsali Lukáš Valášek, Jiří Pšenička a Adéla Jelínková. Šéf železničního dohledového úřadu upozornil, že miliardová injekce do zadlužených Českých drah je podle něho nezákonná. Ministr dopravy obratem zrušil jeho jmenování a vláda pak i úřad. Podle soudu šlo o nezákonnou odvetu. Vláda Petra Fialy má další problém s vysoce postaveným úředníkem, který oznámil podezření na nezákonný postup nadřízených.  Minulý týden vláda na návrh Pavla Blažka zrušila místo řediteli insolvenčního odboru Ministerstva spravedlnosti Janu Benýškovi den poté, co oficiálně oznámil podezření na postupy ministrova náměstka ve věci insolvenčních správců. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240412] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1556Před dvěma dny 04:54

Komentář: Vláda nechápe, že přes školství nejede vlak. Vymstí se to všem

Komentář Jana Lipolda. „Představa hluboce vzdělaného Česka souvisí i se školními jídelnami. Dokonce tu možná začíná.“ 30. června 2021, po nejhorších měsících s covidem, tehdejší ministr Robert Plaga (ANO) v televizi prohlásil: „Školství neslo náklady brzdění epidemie opakovaně více, než bylo nutné.“ A proto, měl by to být „závazek pro všechny politiky, aby školství tuto oběť v následujících letech vrátili“. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240491] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1553Před dvěma dny 06:57

Zrušení účtu se změnilo v past. Drahá zkušenost z bankovní aplikace

Článek Daniela Nováka. Ze zrušení účtu se může stát nástraha na peníze. A to v případě, kdy si klient banky vede spořicí účet v jiné měně než na hlavním účtu. Vzít zpátky takovou akci totiž nemusí být možné. Stejně jako domoci se náhrady kurzové ztráty. Obezřetnost při zadávání příkazů v internetovém bankovnictví není potřeba jen kvůli četným pokusům o podvody. Někdy stačí několik kliknutí a majitel účtu může kvůli své nepozornosti přijít o velkou sumu. Ve vztahu k obchodním podmínkám banky je přitom vše v pořádku. Zrušení takové transakce přitom nemusí být jednoduché. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240269] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1552Před dvěma dny 06:53

Analýza: Vzorec, který platí. Premiér z ODS, krize, úsporný balíček, stávka a pád vlády

Analýza Václava Dolejšího. Václav Klaus skončil jako premiér v roce 1998, Mirek Topolánek v roce 2009 a Petr Nečas v roce 2013. Všichni byli z ODS. Jejich pádu vždy předcházely ekonomické problémy a demonstrace. Nyní je v jejich pozici Petr Fiala. Vypadá to jako železné pravidlo české politiky, které by se dokonce dalo vyjádřit i vzorečkem: premiér z ODS + ekonomická krize + úsporný balíček + stávky a demonstrace = pád vlády. Čeká takový osud i současného premiéra Petra Fialu? I on si jistě dobře uvědomuje, jak dopadli poslední tři předsedové ODS v čele vlády. Pokaždé to končilo katastrofálním pádem, nikdo nedokázal vládnout do konce čtyřletého volebního období. Václav Klaus v roce 1998, Mirek Topolánek v roce 2009 a Petr Nečas v roce 2013. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240283] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.