- Podcasty
- Příběhy 1. světové války

Poslechněte si podcast: Vzpoura hořká jako pelyněk... První světová válka měla své oběti i na území Čech
Nadávky do bolševiků a českých sviní. A pak výkřik „Hovno!“ jako počátek odporu. Rumburská vzpoura trvala jeden den. Na jejím konci bylo ale několik poprav.
Příběhy 1. světové války
Minisérie dokumentů mapující 12 lidských osudů ve válečných letech 1914–1918 tak, jak je zachytily dopisy nebo deníky. Připraveno ke 100. výročí první světové války.
Moje válka: Z deníku českého provinťáka operujícího v horách sočské fronty
Václav Kasal, 34letý obchodník ze Žiželic, zásoboval proviantem a municí jeskynní kaverny na dnešní slovinsko-italské hranici. V zimě tam leželo i deset metrů sněhu.
Při cti svého národa přísaháme! Velká válka z pohledu českého lékaře
Přeběhnutí na italskou stranu, vstup do československých legií a boje o legendární Doss Alto. To jsou hlavní momenty příběhu Václava Fleischmanna.
Válečné dny Alfreda Schosse. Jeho unikátní fotky, kresby i poznámky vytváří plastický obraz fronty
O osudech vojáků bojujících za první světové války dnes vypovídají pouze archivní dokumenty. Nemáme pamětníky a většinou ani zvukové záznamy jejich vyprávění. O to zajímavější je, když díky bádání historiků jejich osudy ožijí.
A nastalo zde jakési hrůzné ticho... Do války odešly miliony mužů. Jaké byly životy opuštěných žen?
Jen Rakousko-Uhersko povolalo do první světové války 4,5 milionu mužů. Ženy tak musely zastat veškerou práci. Dopisy Josefy Stloukalové přinášejí svědectví o obyčejném životě.
Nabídl jsem svůj život Francii... Jak se sochař Gutfreund stal nepřítelem země, které chtěl pomoct
Sochař Otto Guttfreund se jako dobrovolník stal členem Francouzi vysmívaných cizineckých legií. Jako občan Rakouska-Uherska ale později šel ze zákopů do vězení.
Tvrdé přistání. Přímé svědectví z válečného nebe od pilota bombardovacího hydroavionu
Fenomén nebeských jezdců vznikl už za první světové války. Ani tehdy neměl každý let hladký průběh. Svědčí o tom dopis pilota Václava Růžičky z roku 1917.
Snad nám Bůh dá dočkat šťastnýho návratu... Příběh válečné lásky ukrytý v dopisech
Na 130 lístků a dopisů si v letech 1914–1917 vyměnili František Jindřich, posel Zemského úřadu v Praze, a jeho žena Gabriela. Představují autentické svědectví o době a obyčejných lidech.
Poslední obraz. Osud malíře Jindřicha Pruchy, jak se zachoval v jeho dopisech z fronty
Barevně popisuje krajinu a atmosféru Haliče jako jeden velký obraz, který ale už nikdy nenamaluje. Většina dopisů, které mu posílala jeho láska, byly adresovány mrtvému.
Čas ten mi byl požehnáním... Z válečných deníků Alice Masarykové
Deník dcery TGM z doby, kdy v pardubické Karanténě pracovala jako zdravotní sestra. Výpověď o hrůzách války z naprosto odlišného úhlu, než na který jste zvyklí.