Příběhy z Vysočiny
12. leden 2023

Poslechněte si podcast: Vzniklo v Japonsku, rozvinulo v Brazílii a teď se brazilské jiu-jitsu trénuje i u nás

Původní japonské jiu jitsu se z Asie rozšířilo do celého světa, podobně jako judo. Cílem je dostat soupeře na zem.

02:57

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Včera 02:59

Neučí tělocvik, ale češtinu. Přesto je pro sportovně nadané studenty velkou oporou

Novoměstské gymnázium Vincence Makovského má od roku 2002 speciální sportovní třídy. Když se chce mladý člověk věnovat sportu naplno, je pro něj středoškolské studium obtížné, proto ocení vstřícný přístup a pomocnou ruku od každého pedagoga.

Před dvěma dny 03:09

Dramatický osud rodiny jemnického obchodníka s obilím odkryl stručný vzkaz ukrytý ve sklenici

Staré půdy někdy skrývají hotové poklady. A někdy ani jako poklad nevypadají. Stačí ale, že se někdo pustí do pátrání, a malý popsaný lístek zavřený ve sklenici vydá životní příběh. Vyslechli jsme ho v Jemnici na Třebíčsku.

Před třemi dny 03:02

Švédské bedny, kladiny i ribstoly do tělocvičen vyrábí malé truhlářství ve Svratce už 99 let

Možná i u vás v sokolovně či v místní tělocvičně používáte nářadí, které pochází z truhlářské dílny Víta Ehrenbergera ve Svratce na Žďársku. V České republice jsou jen tři specializovaná truhlářství, která se výrobou sportovního nářadí zabývají, a jedno z nich sídlí právě v našem kraji.

Před šesti dny 03:05

Zlatá medaile z mistrovství světa funguje jako nejlepší nábor do týmu chotěbořských mažoretek

Mažoretky z Chotěboře mají doma tolik medailí ze závodů a mistrovství, že si na ně musí pořizovat speciální garnýže. Tou poslední je velmi cenný kov - zlatá medaile z Mistrovství světa 2022 v Chorvatsku. Kadetky zvítězily se svým defilé a tím zvedly mezi děvčaty z Chotěboře a okolí zájem o tento sport.

Před týdnem 02:55

Kachle ze starých kamen ukazují příběhy svatých i sto let staré novinové zprávy

Z několika málo střípků, které ležely mnoho let pod zemí, dokážou archeologové a historici sestavit dávný příběh. Je to i případ 600 let starých kachlů z Velkého Meziříčí. Na své znovuobjevení čekaly v bývalém domku místního kamnáře.

Před týdnem 02:57

Dynamickou zumbu i balanční cvičení bosu si oblíbily seniorky ve Žďáru nad Sázavou

V seniorském věku se dá cvičit různě. Od nenáročného cvičení na židlích, přes chůzi s hůlkami, plavání či jógu, až po posilovací cviky v rychlém tempu. Pokaždé to totiž závisí na tom, v jaké kondici člověk je, a jak mu slouží zdraví. Skupina seniorek ze Žďáru nad Sázavou si oblíbila cvičení na balanční pomůcce, které se říká bosu. A protože na lekce chodí pravidelně, nedělá jim cvičení žádné potíže.

Před týdnem 02:59

Krajská knihovna Vysočiny získala celosvětové ocenění Green Library

Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě se v roce 2022 dostala mezi osm nejlepších knihoven světa, které získaly ekologickou cenu Green Library.

Před týdnem 03:03

Alej Lipky kdysi spojovala telčský zámecký park s bažantnicí. Dnes je cílem procházek

Nejkrásnější alejí Vysočiny za rok 2022 se staly telčské Lipky. V anketě, kterou pravidelně vyhlašuje spolek Arnika, tentokrát soutěžilo pět krajských alejí. Lidé poslali nejvíc hlasů právě Lipkám. Alej pochází z osmnáctého století a je skoro kilometr a půl dlouhá.

Před týdnem 02:59

Z ptačí pozorovatelny u Příseky můžete sledovat motáka pochopa, volavku i obyčejné sýkorky

Ke sledování ptactva, ale i zvěře v okolí, zve nová pozorovatelna, která se objevila u Příseky na Jihlavsku. I v těchto dnech, kdy teploty klesají pod bod mrazu a rybník je pod ledem, tam ale nějaký ten ptáček zalétne a my si na něj v závětří s termoskou čaje můžeme počkat.

Před 2 týdny 03:19

Útočník Tomáš Čachotský za hokejovou Duklu Jihlava odehrál tisíc zápasů

Tisíc a jeden zápas ve žlutočerveném dresu hokejové Dukly Jihlava zatím zvládl jediný hráč v sedmašedesátileté historii klubu. Je jím útočník Tomáš Čachotský. Jubileum oslavil v pelhřimovském azylu, kde teď Dukla kvůli přestavbě haly působí. Oslavu si navíc zpříjemnil výhrou 7:1 nad Frýdkem-Místkem, kterou vyšperkoval gólem a asistencí. Nejvíc si ale užil ovace fanoušků, kteří ho považují za novodobou ikonu jihlavského klubu.