Před týdnem

Poslechněte si podcast: Vzniká to beznadějí, říká o svém tvůrčím procesu umělec Pavel Brunclík

Obrazy. Takto jednoduše se jmenuje aktuální výstava Pavla Brunclíka v galerii Jiřího Trnky v Plzni. Brunclík je absolventem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a také vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU. Živil se jako reklamní fotograf. Skoro 20 let se věnoval volné tvorbě, zejména krajině, portrétům a aktům. Nedávno vzal do ruky paletu a štětec. Střídavě žije v Praze a na jihu Francie.

23:35

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Včera 23:40

Hostem Hovorů je  hudebník, textař a skladatel s nezaměnitelným hlasem Petr Linhart

Říká o sobě, že nadevše má rád svobodu, a jeho songy jsou především o naději. A také to, že je sice podstatou kavárenský povaleč, ale když před lety získal pocit, že je třeba pomoci kostelu ve Skokách, pustil se do práce. Do Skoků dnes jezdí lidé z celé republiky, a podle Petra Linharta se tam opravdu dějí mariánské zázraky. Více v Hovorech, moderuje Eva Hůlková.

Před třemi dny 24:10

Polárník a dobrodruh Václav Pištora strávil na jižním pólu Nový rok a na cestě k němu Vánoce

V Hovorech prozradí, jaké to bylo a vysvětlí, proč by se chtěl do Antarktidy vrátit potřetí. Ptal se Vladimír Kroc.

Před čtyřmi dny 24:01

Nevidomé děti mají rády hmatové vjemy, protože se rády věcí dotýkají prsty

Příjemné jsou pro ně chlupaté látky, které navozují pocit, že se dotýkají kožíšku beránka nebo medvěda. Ale milují i knížku, která jim prostřednictvím jejich hmatu plasticky ukáže, jak vypadá Mona Lisa nebo Poslední večeře od da Vinciho. Terezie Kochová se víc jak 30 let věnuje práci s nevidomými dětmi a říká, že i ony se chtějí učit hrou. Jako hosta do studia Hovorů si ji pozvala Tatiana Čabáková.

Před pěti dny 23:52

Ruská agrese na Ukrajině posunula Kyjev k Bruselu - říká kriminolog a politický analytik Petr Pojman z neziskovky "Team4Ukraine"

V Hovorech ale prozradí, že válka sice Ukrajince mobilizovala, ale nevyřešila ani korupci, ani lobizmus. Připravil a moderuje David Šťáhlavský. 

Před šesti dny 24:00

Když člověk nejde za hranu, tak nemůže zažít dobrodružství, říká vytrvalec Zavoral

Aleš Zavoral patří k předním tuzemským vytrvalcům v jízdě na kole. Naposledy vyhrál před dvěma týdny závod nazvaný „Bike Nonstop US“. Za 18 dnů při něm ujel téměř šest tisíc kilometrů napříč Spojenými státy. V Hovorech prozradí, v čem je kouzlo podobných vytrvalostních závodů, které sportovci ujedou na kole za týden a nesportovci nikdy. Moderuje Petr Vizina.

Před týdnem 23:03

Autor projektu Carboneg: Přebytečný uhlík z atmosféry musíme dostat do půdy, kde je ho nedostatek

Hostem Hovorů je autor projektu Carboneg Václav Kurel, který usiluje o regenerativní způsob hospodaření. „Udržitelné zemědělství dnes už nedává smysl. Už není co udržovat. Půda je v tak špatném stavu, že ji naopak potřebujeme regenerovat. Potřebujeme do ní vrátit život, a to tak, že nebudeme rozrušovat dům pro půdní houby a bakterie, ale budeme se jim snažit vytvořit takové podmínky, aby se jim v půdě dařilo,“ nastiňuje.

Před týdnem 23:55

Praha je můj osud. Zcela mě naplňuje, říká Bečková, místopředsedkyně Klubu Za starou Prahu

Hostem Hovorů je Kateřina Bečková, historička a místopředsedkyně Klubu Za starou Prahu. Je to žena, která doslova ztělesňuje svým profesním životem lásku k Praze a úsilí o zachování jejího jedinečného charismatu.

Před týdnem 23:59

Ekonom Křeček: Nechci být hlásnou troubou vlády. Cítím se jako odborník, který řekne svůj názor

Je jedním z nejcitovanějších českých ekonomů současnosti. Štěpán Křeček od začátku tohoto roku vytvořil v českých médiích více jak 2200 mediálních výstupů a citací. Pět let pracuje na pozici hlavního ekonoma investiční společnosti BH Securities a jeho znalosti oceňuje i premiér Petr Fiala (ODS), u kterého působí jako ekonomický poradce.

Před týdnem 23:52

Toufar nebyl horlivým buřičem a osvoboditelem. Snažil se s režimem vycházet, popisuje kněz Beneš

„Nemusíme své cesty začínat rozmáchlými plány,“ zakončil kněz Petr Beneš své nedávné kázání v den 120. výročí narození faráře Josefa Toufara. Kázání pronesl v chrámu v Polné na Vysočině, odkud Toufar pocházel. Co znamená, že by se farář Toufar mohl stát blahoslaveným a jaký význam má jeho příběh pro společnost, která se většinově k církvi nehlásí?