Větrník - Host ve studiu
18. září 2023

Poslechněte si podcast: Vždycky se dá zaběhnout ještě lépe, tvrdí David Pelíšek, mistr republiky na stokilometrové trati

Poprvé si stovku na silnici vyzkoušel před třemi lety, vyhrál. A zopakoval to o dva roky později. „V den závodu musí vyjít hodně věcí. Alespoň padesát procent úspěchu je v hlavě,“ podotýká David Pelíšek.

26:20

Větrník - Host ve studiu

Vydává: Český rozhlas

Hodinová talk show, do které si zveme výjimečné osobnosti ze všech oblastí života.

Web

Před dvěma dny 26:56

Praděd je maják domova. Je to fenomén napříč regiony, říká etnograf Matěj Matela

Matěj Matela je etnograf Vlastivědného muzea Jesenicka, balkanista, který se detailně věnuje i americké politice, historii a literatuře. Své milované oblasti, Jeseníkům a Pradědu, věnoval dvě knihy: Fenomén Praděd a Zvoník z Cukmantlu: Dvacet pozapomenutých osobností předválečných Jeseníků.

Před čtyřmi dny 26:40

Nenakládat si víc, než unesu, takový je plán režiséra a herce Miroslava Krobota

V Moravském divadle zkouší Lišku B., pro soubor činohry připravil společně s přítelem psychologem Lubomírem Smékalem vlastní dramatizaci Těsnohlídkova příběhu. Pracuje na snímku Rosentaal, natáčí film s Bohdanem Slámou a těší se na pokračování úspěšného televizního seriálu Oktopus.

Před týdnem 27:09

Bohumil Vostal napsal knihu o skrytém příběhu významného sochaře. Nesmírně mě to zaujalo, říká

Fascinující příběh českého sochaře Franty Bělského, který portrétoval čtyři generace britské královské rodiny, zpracoval do výpravné publikace novinář a zahraniční zpravodaj České televize, Bohumil Vostal.

Před týdnem 28:39

Je skvělé, když je styl řezbářů osobitý, rozpoznatelný, shodují se manželé Dlabalovi ze Senice

Potkali se v prvním ročníku na řezbářské škole a dali to dohromady. V osobním i pracovním životě. Daří se jim, o čemž svědčí spousta figur, reliéfů, andělů, laviček, židlí nebo betlémů, které vyrobili, a také čtyři děti, které spolu mají.

Před 2 týdny 26:41

Zámoří bych mladým hokejistům jednoznačně doporučil, říká obránce HC Olomouc Jakub Sirota

Přišel v létě jako posila zadních řad Mory. V zámoří hrál univerzitní ligu, když ale nepřišla nabídka z NHL, rozhodl se vrátit a Olomouc byla jasná volba.

Před 2 týdny 29:13

Herečka Kateřina Janečková se narodila v Šumperku, v tamním divadle zatím ale nehostovala

Divadelní herectví teď na chvíli odložila, veškerou svou energii dělí mezi malou dceru a Herecké workshopy Kalegro, které nabízí nejen profesionálům, ale i elévům, firmám a školám. Jejich názvy mluví za vše - Hlas a mluva, Autentický a přirozený projev, Moderování nebo Vnitřní klaun.

Před 3 týdny 27:07

Permakulturní zahradu můžu mít i na balkoně, říká ekoložka Barbora Hertlová

Bára Hertlová se věnuje tvorbě živých zahrad, pěstování a výrobě regionálních produktů a českých květin, ale i vzdělávání dětí, kterým se snažím poodkrýt kapitoly z encyklopedie přírody kolem nás.

Před 3 týdny 28:42

Policejní pes Umpalumpa zvládá mnoho disciplín. Vede si skvěle, chválí ho jeho majitel Tomáš Ministr

Německý ovčák vzbuzuje respekt, je velký a černý, ve výborné kondici. Jeho majitel Tomáš Ministr mu říká Umpík, ve službě jsou spolu šest let. „Je to hračička, pohodář, kterého baví práce,“ říká.

8. listopad 2023 22:06

Máme čas se na Slavii pořádně připravit, bude to dobrý zápas, říká záložník Sigmy Radim Breite

Breite patří v současnosti mezi pilíře olomoucké sestavy a nosí i kapitánskou pásku. Když na podzim chyběl, Hanáci vždy vyšli bodově naprázdno.

6. listopad 2023 31:46

Psychiatrii jsem si nevybrala, to ona mě, říká Hana Kučerová, ředitelka šternberské léčebny

Po absolvování olomoucké Lékařské fakulty nastoupila na začátku devadesátých let na volné místo v Psychiatrické léčebně ve Šternberku. A už zůstala. „Začínala jsem na oddělení pro léčbu závislostí, odtud jsem přešla na ženské příjmové oddělení a pak si udělala si atestaci z gerontopsychiatrie,“ vzpomíná.