• Podcasty
  • Zprávy Českého rozhlasu Region
Zprávy Českého rozhlasu Region
8. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Vzácná rostlina kuřička hadcová roste jen na dvou místech na světě. Obě jsou ve středních Čechách

Kuřička hadcová, která vypadá jako bíle kvetoucí mech, patří mezi endemity. Vyskytuje se ve světě jenom na dvou místech, a to v okolí přehrady Švihov, známé spíše jako Želivka, a u Mladé Vožice. Na hadcích (druh horniny - poz. redakce) u Švihova teď botanici vysadili přes 1000 nových rostlin kuřičky, aby podpořili její populaci. Byla s nimi i reportérka Věra Hájková.

02:40

Zprávy Českého rozhlasu Region

Vydává: Český rozhlas

Aktuální zprávy ze středních Čech.

Web

Dnes 02:31

V Praze bude jezdit unikátní tramvaj K2 vyrobená v roce 1977. Cestující se v ní ještě nikdy nesvezli

Tramvaj K2 vyrobili v ČKD Tatra Praha v roce 1977. Fungovala potom jako zácvikové vozidlo v Bratislavě. Po kompletní renovaci se s ní od jara příštího roku svezou cestující na nostalgické lince 23 a na historické 42. Podrobnosti zjišťovala Soňa Jindrová.

Včera 02:04

Nová multifunkční hala ve Slaném by měla být otevřena příští rok. Teď se stavba připravuje na zimu

Florbalisté, futsalisté i volejbalisté ve Slaném už nebudou muset na tréninky a zápasy dojíždět do okolních měst. Radnice totiž za rok v lokalitě na Hájích otevře novou multifunkční halu. Na stavbě se byla podívat naše reportérka Karolína Burdová.

Před čtyřmi dny 03:14

České korunovační klenoty můžete vidět 17. až 21. ledna v katedrále sv. Víta

České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně prohlédnout v příčné lodi svatovítské katedrály, řekl v pondělí vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Na stejném místě byly naposledy v roce 1955. Zároveň bude ve svatováclavské kapli katedrály vystavena i lebka sv. Václava. Více infromací přináší v rozhovoru reportérka Iveta Vávrová.

Před pěti dny 03:20

Tvůrce ikonických mixérů a žehliček. Nová kladenská galerie představuje designéra Lachmana

Přes 1200 návrhů průmyslových výrobků vytvořil v druhé polovině 20. století designér Stanislav Lachman. Tvůrce ikonických mixérů, fénů a žehliček si připomínají v nové Galerii Cyrila Boudy v Kladně.

Před pěti dny 01:49

Lesy hl. m. Prahy nabízejí vánoční jedličky v květináči. Můžete je zasadit na zahradu nebo do lesa

Už pošesté si můžete od Lesů hlavního města Prahy zakoupit vánoční jedličku. Možná nevyhovuje těm nejpřísnějším estetickým nárokům, má ale jiné přednosti.

Před týdnem 01:59

Práce na stavbě metra D pokračují v místě stanice Olbrachtova. Byla tam umístěna soška svaté Barbory

Dělníci pražského dopravního podniku začali s další částí stavby metra D. Už zhruba půl roku pracují na místě budoucí stanice Pankrác, pokračovat teď budou hloubením a ražbou stanice Olbrachtova. V prvním úseku nové linky už vyrazili kilometr tunelů.

Před týdnem 05:28

Archeologický průzkum na budoucí trase dálnice D6 bude brzy ukončen. Přinesl zajímavé nálezy

Na budoucí trase dálnice D6 u Hořoviček a Hořešedel o celkové délce 14,4 km bylo dosud archeologicky prozkoumáno celkem 1232 objektů. Nyní práce pokračují na bohatých lokalitách u Hořoviček, kde kromě desítek železářských pecí byla nalezena jedna unikátní, nejspíše keramická. Ukončení archeologického průzkumu se předpokládé 18. prosince 2022. Na podrobnosti jsme se zeptali mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla.

Před týdnem 01:47

Nepotřebné věci nevyhazujte, odneste je do re-use pointů. Někdo jiný je ocení

Máte doma věci, na které se vám jen práší, ale někdo jiný by je ještě mohl využít? Řešením je re-use point. Hlavní město Praha teď znovu rozšiřuje síť těchto míst a nedávno otevřela další, v pořadí už páté. Najdete ho v areálu sběrného dvora ve Kbelích v Jilemnické ulici.

Před týdnem 02:11

Představení nové koncepce budoucí podoby oppida Závist. S předešlými návrhy nesouhlasily tisce lidí

Archelogové i architekt Josef Pleskot dnes večer představí nový návrh budoucí podoby keltského oppida Závist nedaleko Prahy. K upravenému projektu Zpřítomnění se tak v prostorách výzkumného centra ELI v Dolních Břežanech může v 18 hodin vyjádřit i veřejnost. A to už poněkolikáté. Podrobnosti přidává redaktorka Karolína Burdová.

Před týdnem 02:22

Rozsvícený vánoční strom potěšil i obyvatele a návštěvníky Zooparku v Zelčíně na Mělnicku

Zoopark Zelčín na Mělnicku, zaměřený především na chov domácích hospodářských zvířata, je rozlohou největší svého druhu u nás. Na sobotní odpoledne tam připravili program, který v podvečer vyvrcholil rozsvícením vánočního stromu.