16. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Med jako náplast, vosk jako platidlo a propolis do laku na housle. I tak se využívaly včelí produkty

Využití včelích produktů je hodně široké. A věděli to už naši předci. Prvními doklady o využívání medu lidmi jsou jeskynní malby, známá malba z Pavoučí jeskyně poblíž Valencie ve východním Španělsku je stará nejméně osm tisíc let.

30:23

Máme rádi zvířata

Vydává: Český rozhlas

Magazín o zvířatech, domácích mazlíčcích a zajímavostech z živočišné říše.

Web

Před třemi dny 29:15

Akvarijní rybičky bojovnice a divocí holubi

Rozhovor s akvaristou o rybičkách s názvem betta splendens neboli bojovnice pestrá, dále povídání s myslivcem o divokých holubech a také příběh sportovního rybáře. K poslechu magazínu Máme rádi zvířata zve Martin Hlaváček.

Před týdnem 17:40

Velkochov kalifornských žížal mají partneři na farmě na Prachaticku

Kalifornská žížala je mistryně v kompostování a producentka žížalího čaje. Na farmě v Ostrově na Prachaticku se velkochovu těchto kroužkovců věnují David Kuchta a jeho partnerka Šárka Jakešová. Vypravila se tam autorka magazínu Máme rádi zvířata Jitka Cibulová Vokatá. Dále veterinářka Lucie Míková vysvětlí, co vede králíky k vyškubávání srsti, a objasníme, proč se lidem s drobnou postavou říká střízlíci.

Před 2 týdny 30:25

Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.

Před 3 týdny 27:06

Jak se stěhuje roj včel

Květen a červen je obdobím rojení včel. Redaktorka Jitka Cibulová Vokatá bude stěhovat jeden z rojů se včelařem Václavem Krištůfkem v zahradě Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

26. květen 2022 31:21

Umělý výtěr kaprů, vyprávění o tchořích i příběh sportovního rybáře

V rybí líhni společnosti Rybářství Třeboň na konci května vrcholí umělý výtěr kapra. Co všechno to obnáší, prozradí vedoucí technik chovu ryb Zdeněk Eisert. Dále magazín Máme rádi zvířata přináší rozhovor s myslivcem o tchořích a na závěr příběh sportovního rybáře. K poslechu zve Martin Hlaváček.

19. květen 2022 31:00

Nahlédnutí do úlu a vyprávění o aktuálním dění ve včelím příbytku

Květen je pro včely měsícem, kdy mají opravdu napilno. Kvete nejvíc stromů, květin a také řepka. A tak se tito pozoruhodní tvorové jen tak nezastaví. Poslechněte si speciální pořad ze včelnice Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Nahlédneme do útrob úlu, uslyšíme bzučení a vyprávění o aktuálním dění ve včelím příbytku. S včelařem Václavem Krištůfkem se setkala Cibulová Vokatá.

12. květen 2022 33:33

Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.

5. květen 2022 18:02

Proč se říká: Slézají se, jako vosy na med

Jak se děti učí v zookroužku Domu dětí a mládeže v Českých Budějovicích mít rády zvířata, jak se pozná tuberkulóza u slepic, proč se o některých lidech říká, že se slézají jak vosy na med nebo jak vypadá vosí alarm.

28. duben 2022 26:55

Začala nová rybářská sezóna na pstruhových revírech

Připomeňme si některá důležitá pravidla, například: Rybář se musí řídit minimální lovnou mírou, což ovšem neplatí u takzvaných nežádoucích druhů, jako jsou například štika, okoun, candát či tloušť.

21. duben 2022 26:10

Včelstvo může být ukázkovým modelem při výzkumu procesu stárnutí

Včelstvo je velmi sofistikované společenství, kde se nic neděje náhodně. Může být i ukázkovým modelem při výzkumu procesu stárnutí. O tom v magazínu Máme rádi zvířata mluví entomoložka Radmila Čapková Fridrichová z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. K poslechu zve Jitka Cibulová. Vokatá.