16. květen 2022

Poslechněte si podcast: Výtvarnice Gizela Šabóková: Práce se sklem byla tak těžká, že jsem od začátku eliminovala zbytečnost

Dávám materiálu šanci sdělit svůj názor, říká světově úspěšná sklářská výtvarnice Gizela Šabóková. Jednu část duše vyhradila svému muži a celoživotnímu souputníkovi Karlu Bartoníčkovi, druhou barvám. Ve Vizitce s Markétou Kaňkovou mluvila i o tom, proč se jí špatně pracuje se zelenou, díky čemu se jí podařilo rozjet kariéru anebo jak pod vedením jazzmana Karla Růžičky hrála na klavír, aniž by to předtím uměla.

46:59

Vizitka

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou.

Web

Před dvěma dny 51:03

Jan Mléčka: Architektura musí umět naslouchat, ale i s laskavostí bouchnout do stolu

Ateliér založený na vzdálené on-line komunikaci měl ještě dávno před tím, než k tomu společnost donutil covid. Profesní život dělí mezi pedagogiku a praxi, přičemž kromě sakrálních staveb jej zajímá i to, jak zlepšit život ve městě. Jenomže diskuse o urbanismu je mravenčí práce, obzvlášť když se o změny snažíte v konzervativním městě. Hostem Aleše Spurného byl ve Vizitce architekt Jan Mléčka.

Před třemi dny 43:50

Turbulentní dětství mě naučilo pozorovat rodinu zvenčí, říká Simona Bohatá, autorka Klikaře Benyho

„Ve třinácti jsem doma objevila desku s přechodem pro chodce na obalu. Když začala hrát píseň Come Together, už nikdy nic nebylo jako dřív, popisuje spisovatelka Simona Bohatá svůj iniciační kulturní zážitek. Kromě The Beatles má ráda i fotografii a filmy, z těch českých ji svou atmosférou zaujalo Osmdesát dopisů Václava Kadrnky. Ve Vizitce ale s Markétou Kaňkovou mluvila samozřejmě i o svých knihách, ovlivněných životem na Žižkově a ve Strašnicích.

Před čtyřmi dny 38:20

Jakub Masker Matuška: Přes graffiti jsem objevoval nové věci, rád jsem měl i gotiku a modernu

Precizní linka, figura, ale taky sprejová barva vzdáleně připomínající graffiti minulost dnes především malíře a kreslíře Jakuba Maskera Matušky. Barevný triptych, který jako kdyby na Zemi právě přistál z Měsíce, je možné vidět do srpna na kolektivní výstavě s názvem Wall Street v pražské Ville Pellé. Kam se Matuškova tvorba posunula? I o tom byla Vizitka, již moderoval Ondřej Cihlář.

Před pěti dny 48:35

Ivan Pinkava: Ženské tělo svádí k sexuální interpretaci. Mužské je zajímavější pro obecnou výpověď

„Mé fotografie mohou na někoho působit drsně, nikdy v nich ale nechybí krása. Té se nechci vzdát, potřebuju mít z fotky slast,“ říká Ivan Pinkava. Právě tento fotograf křehkosti, intimity, bytí i nebytí byl ve Vizitce hostem Markéty Kaňkové.

Před šesti dny 44:08

Zakladatel Kašpárka v rohlíku David Dvořák: Zrušili jsme pitvoření a dětem vytvořili dospělý svět

Coby občasný neherec vystupuje David Dvořák s divadlem Vosto5, s režisérem Jiřím Havelkou také napsal scénář k filmu Mimořádná událost. Většinu času tráví prací na svém statku u Kolína, kde mimo jiné pořádá příměstské tábory. S Ondřejem Cihlářem ovšem mluvil hlavně o bujarých 90. letech, kdy jeho rodný Kolín žil nonverbálním divadlem.

Před týdnem 45:58

Kateřina Tučková: Mámě jsem pomoci nemohla. Proto se teď snažím podporovat ženy, které nejsou slyšet

Práci kurátorky se Kateřina Tučková posledních několik let kvůli literárnímu vytížení věnovat nemůže, nicméně dovednosti nabyté při zpracování archivů pro kunsthistorickou diplomku o barokním rytci Gutweinovi jí hodně pomohly i při psaní objemné knihy Bílá voda. Ve Vizitce s Hanou Slívovou mluvila i o tom, v jakém momentu se stalo, kdy pečlivě vedené postavy začaly žít vlastním životem.

Před týdnem 50:17

Miroslav Tóth: Z pozdního socialismu do raného kapitalismu. Hudbou reflektuji dystopii

Zní to jako opravdický apríl – do Českého rozhlasu nastoupil jako zvukový designér v nejtužším covidu 1. dubna roku 2020. Pracuje na výsledné podobě rozhlasových her, zvuky občas nabírá i doma ve vaně. K tomu stále komponuje, zajímá se o vztah historie a současnosti a posluchače zve na operu z prostředí lyžařského vleku, kterou je možné prožít 29. června ve Skiareálu Palkovice. Vizitku Miroslava Tótha připravila Renáta Spisarová.

Před týdnem 48:39

Richard Bakeš z galerie Berlínskej model: Spolupracujeme jen s hodnými lidmi

Na konci 90. let byl Berlín pro Čechy nejdostupnějším velkým městem, kam se dalo jezdit za kulturou. Richard Bakeš a spol. tam při procházkách mapovali prostory, o kterých nebylo jasné, zda slouží jako bar anebo jako galerie. Jako místa setkávání každopádně fungovala bezvadně – a inspirace pro pražskou galerii Berlínskej model byla na světě. O deseti letech existence prostoru i o angažovanosti výtvarného umění mluvil Richard Bakeš ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.

Před týdnem 46:29

Obaly od Zory za nás nikdo nesesbírá. Zpracovat musíme téma Sudet, říká ředitel Vlastivědného muzea

Existují dvě místa, kde se Jakub Ráliš cítí jako doma: v Olomouci a v Norsku, kam se snaží jezdit několikrát za rok. Studoval filozofii a judaistiku, lásku k vědě a kultuře propojil během šéfování festivalu Academia Film Olomouc a teď se svůj neortodoxní přístup ke vzdělávání snaží uplatnit coby ředitel Vlastivědného muzea Olomouc. Jeho velkým tématem v životě i v práci je otázka kořenů a paměti člověka i místa. Také o tom mluvil ve Vizitce s Michalem Burešem.

Před týdnem 47:03

Ředitelka Marienbad Film Festivalu Zuzana Stejskalová: Festivalová kina si stavíme sami

Dětství prožila v Mariánských Lázních v domě, kde Richard Wagner sbíral inspiraci pro operu Lohengrin. Architekturu studovala v Praze a v Miláně, češtinu učila v Pensylvánii a teď se vrací ke kořenům: posledních sedm let v Mariánkách objevuje pozapomenutá místa a pořádá v nich festival experimentálního filmu Marienbad Film Festival. Hostem Ondřeje Cihláře byla ve Vizitce Zuzana Stejskalová.