Safari
NejnovějšíPřed šesti dny

Poslechněte si podcast: Výtěžek ze Safariběhu ve dvorském safari parku půjde na záchranu vzácné africké antilopy bongo

Safari park Dvůr Králové připravil na 1. dubna oblíbený Safariběh. Výtěžek věnují organizátoři na záchranu velmi vzácné africké antilopy bongo. V keňské přírodě žije necelá stovka těchto kriticky ohrožených zvířat. Cílem projektu, který podporuje keňská vláda a čeští senátoři, je tyto antilopy rozmnožit a zabránit tak jejich vyhynutí.

03:08

Safari

Vydává: Český rozhlas

Aneb ZOO jako na dlani! Nedělní odpolední reportáž ze zoologické zahrady.

Web

Před týdnem 02:35

Světový unikát! Ve dvorském safari parku se narodilo třetí mládě nosorožce dvourohého za jediný rok

Po cílené odmlce nastal v Safari Parku Dvůr Králové nevídaný boom v chovu nosorožců dvourohých východních. Za jediný rok se tu narodilo třetí mládě. To nemá ve světě obdoby a dvorská mláďata znamenají polovinu všech mláďat narozených v zoologických zahradách v daném období.

Před 2 týdny 03:02

Jak se stěhují kaloni? Bratranci netopýrů dostávají na cestu hodně dužnaté ovoce s dostatkem šťávy

Zkraje roku opustilo dvorský safari park několik zvířat. Stalo se tak na základě výměnných programů mezi zoologickými zahradami a příprava na „stěhování" patří k běžné praxi ošetřovatelů. My laici si lehce si domyslíme, že například k odchytu fenků a psů hyenových je potřeba rychlost a mrštnost, ale víme, jak se do Polska stěhují kaloni?

Před 3 týdny 03:15

V nově upravených nádržích mohou návštěvníci Safari Parku Dvůr Králové pozorovat celkem 9 krokodýlů

Devět krokodýlů dvou druhů najdete ve třech nádržích a jedné samostatné expozici, které dominuje dospělá dvacetiletá samice. Některé z plazů můžete pozorovat ze všech stran, z boku, shora, i pod vodou. Na malou procházku říší ve volné přírodě ohrožených krokodýlů vás zvou chovatel Martin Smrček a redaktorka Dana Voňková.

18. únor 2023 03:20

Tučňáci brýloví se ve dvorském safari parku vesele koupou i v mrazech. Jsou to náramní otužilci

Dnes se v Safari Parku Dvůr Králové vydáme za tučňáky brýlovými. Jak víte, jsou to naši rozhlasoví kmotřenci a tak nás zajímá, jak se vyrovnávají s proměnami zimního počasí. Redaktorka Dana Voňková se za nimi vypravila ve chvíli, kdy do sněhové nadílky pršelo, foukal studený vítr, a tak čekala, že ve vodě uvidí jen největší ptačí otužilce. Ale byl to omyl.

11. únor 2023 03:08

Schůzka s pruhovanou krásou aneb oslavy Mezinárodního dne zeber v Safari Parku Dvůr Králové

Mezinárodní den zeber slavil Safari park Dvůr Králové ve sněhu a dešti. Nepříjemné počasí, že by člověk ani psa ven nevyhnal ale způsobilo, že ohrady se zebrami zůstaly prázdné. A tak dostali návštěvníci zoo, vedení lektorem Josefem Hotovým, výjimečnou možnost krátce nahlédnout do stájí. Byla mezi nimi i maminka se dvěma malými dětmi a redaktorka Dana Voňková.

4. únor 2023 03:15

Jak souvisí náchodští medvědi s dvorským safari parkem? Zeptali jsme se zooložky Gabriely Linhart

Dnešní zastávka ve dvorském safari parku bude patřit hnědým medvědům. A to přesto, že byste je v tamějších expozicích hledali marně. Řeč bude o medvědici Dáše, která obývala společně se samcem Ludvíkem hradní příkop náchodského zámku. Jejich život a nakonec i smrt Dáši totiž s touto ZOO úzce souvisí.

28. leden 2023 03:12

Samička fenka, nejmenší psovité šelmy na světě, jede z východních Čech do Francie založit nový chov

Vybaví se vám, jak vypadá fenek, nejmenší psovitá šelma na světě? Podobá se lišce, má pískově zbarvenou srst, huňatý ocas a z psovitých šelem největší uši. V Safari Parku Dvůr Králové se fenci líbí hlavně dětem, což je ostatně vidět i na fotografiích Simony Jiřičkové.

21. leden 2023 03:17

Vaza velký. Vzácného papouška z Madagaskaru s podivným jménem spatříte ve dvorském safari parku

V Safari Parku Dvůr Králové se zastavíme v Ptačím pavilonu. Redaktorka Dana Voňková se tam v doprovodu zoologa Michala Podhrázského vypravila za papouškem z Madagaskaru se zvláštním jménem Vaza velký, jehož peří nehýří barvami, zato je v zoo vzácným chovancem a v přírodě patří k ohroženým druhům.

14. leden 2023 03:09

Na přelomu roků se v Safari Parku Dvůr Králové narodila samička i sameček žirafy Rothschildovy

Dvě mláďata žirafy Rothschildovy se narodila na přelomu loňského a letošního roku v dvorském safari parku. Prvním mládětem roku 2023 se v Safari Parku Dvůr Králové stal samec žirafy Rothschildovy. Narodil se 2. ledna, jeho matkou je ve Dvoře Králové nad Labem narozená samice Ella, otcem samec Bořek. Narození malého samce předcházel porod 23. prosince 2022, kdy se naopak narodila samička.