Safari
18. březen 2023

Poslechněte si podcast: Výtěžek ze Safariběhu ve dvorském safari parku půjde na záchranu vzácné africké antilopy bongo

Safari park Dvůr Králové připravil na 1. dubna oblíbený Safariběh. Výtěžek věnují organizátoři na záchranu velmi vzácné africké antilopy bongo. V keňské přírodě žije necelá stovka těchto kriticky ohrožených zvířat. Cílem projektu, který podporuje keňská vláda a čeští senátoři, je tyto antilopy rozmnožit a zabránit tak jejich vyhynutí.

03:08

Safari

Vydává: Český rozhlas

Aneb ZOO jako na dlani! Nedělní odpolední reportáž ze zoologické zahrady.

Web

Před dvěma dny 02:42

Střídání teplot v teráriu stojí za úspěšným odchovem škrtičů z Madagaskaru, hroznýšů psohlavých

Safari Park Dvůr Králové odchoval svá první mláďata hroznýše psohlavého. Vydáme se za nimi do zázemí pavilonu Vodní světy, kde je v jednom z mnoha terárií mohla obdivovat redaktorka Dana Voňková. O vzácná a pestrobarevná háďata se tam stará Martin Smrček a právě si obléká kožené rukavice.

Před týdnem 02:49

Mládě buvola pralesního je novou chloubou dvorského safari parku. Nechová je žádná jiná naše ZOO

Safari Park Dvůr Králové má nové mládě buvola pralesního. Tento ohrožený a velmi náročný druh nechová žádná jiná ZOO v Česku a na Slovensku. Dvorský safari park se může pochlubit odchovem 60 mláďat těchto silných a navíc nebezpečných zvířat. Redaktorka Dana Voňková si ověřila, že i o nejnovější přírůstek ve stádě se obětavě a zároveň s respektem stará Miroslav Rumler.

Před 2 týdny 02:47

Pozoruhodní chameleoni pardálí! Ve dvorském safari parku se těší z jejich tří úžasných mláďat

A teď se budeme věnovat pestře zbarvenému ještěrovi z Madagaskaru. Jmenuje se chameleon pardálí a Safari Park Dvůr Králové se právě těší z jeho mláďat. Jsou tři, vyhřívají se pod lampami v zázemí pavilonu Vodní světy a jejich ošetřovatel Martin Smrček je umístil do terária až pod strop, takže při cestě za nimi využívá malý žebřík.

Před 3 týdny 02:41

V Safari Parku Dvůr Králové vás zavedeme do opičí říše za kombami, opičkami maki, guerézami a drily

Není tajemstvím, že děti mají v oblibě opice. V Safari Parku Dvůr Králové je mohou pozorovat hned na několika místech. Zooložka Gabriela Linhart a redaktorka Dana Voňková vás dnes zavedou za kombami, za opičkami maki, za guerézami a drily. A u drilů také naši procházku začneme.

26. srpen 2023 02:41

Svatý grál ptačí říše! Cenná mláďata, ve dvorském safari parku se poprvé rozmnožily pižmovky konžské

Při dnešní procházce Safari Parkem Dvůr Králové se zastavíme v pavilonu Tropické bažiny. Stranou návštěvnického ruchu tam vyrůstají tři káčata, o kterých se hovoří jako o svatém grálu ptačí říše. Na svět přišla po čtyřech letech usilovné práce chovatelů a navíc se jedná o přirozený odchov. Za štěbetavou rodinkou se v doprovodu Davida Kodeta vypravila redaktorka Dana Voňková.

18. srpen 2023 02:47

Jasiri, královédvorská samice nosorožce dvourohého východního, porodila v Africe své první mládě!

V národním parku Akagera v africké Rwandě porodila královédvorská samice nosorožce dvourohého východního Jasiri své první mládě. V roce 2019 tam vyslali dvorští chovatelé své tři nosorožce a mezi nimi i dnes novopečenou matku.

11. srpen 2023 02:41

Rarita! Poprvé v historii Safari Parku Dvůr Králové se vylíhlo mládě miniaturního sokolíka afrického

Mládě miniaturního sokolíka afrického se vylíhlo ve dvorském safari parku. Stalo se tak poprvé v historii parku a podle dostupných zdrojů poprvé i v českých a slovenských zoologických zahradách. Mládě vážilo necelých 5 gramů a v dospělosti nebude větší než larva brouka goliáše obrovského.

5. srpen 2023 02:35

Nejčerstvější přírůstek vzácného osla somálského dostal ve dvorském safari parku jméno Tyrion

S chovem vzácného osla somálského začali v Safari Parku Dvůr Králové v roce 1999, o rok později dovezli chovný pár ze ZOO Berlín a dnes pečují o šestihlavé stádečko. Nejnovější přírůstek už chodí i ven do výběhu. A kde je k vidění, se dozvíte z příspěvku, který se zoologem Luďkem Čulíkem připravila redaktorka Dana Voňková.

28. červenec 2023 02:53

Africké dny v Safari Parku Dvůr Králové: hudba, tanec, pitím kávy přispějete na záchranu zeber

V pondělí 24. července začaly v Safari Parku Dvůr králové oblíbené Africké dny. Ředitel safari parku představil novinky z projektů záchrany přírody v Africe a novou kávu, jejíž konzumací mohou lidé podporovat ochranu zeber v Ugandě. Až do neděle na příchozí čeká pestrá směs africké kultury, gastronomie a všeho dalšího, co k Africe patří.

22. červenec 2023 02:45

Pět nových embryí vzniklo v italské Cremoně. Projekt záchrany nosorožce bílého severního pokračuje

Dvorský safari park se už 4 roky podílí na záchraně severního bílého nosorožce a teď získal z projektu BioRescue další nová embrya. Ve spolupráci s několika zahraničními institucemi připravuje i samice na roli náhradních matek. Vedoucí mezinárodních projektů dvorského safari parku Jan Stejskal o tom informoval redaktorku Danu Voňkovou.