Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Vysíláme živě z Oldřichova v Hájích

Pec nám spadla, kdopak nám ji postaví, starý pecař není doma a mladý to neumí. Kdo se v pecích vyzná a umí je stavět, je pecařka Hana Myslivcová. V těchto dnech dokonce dokončila pec na kolečkách pojmenovanou Barča, se kterou objíždí školky a učí děti, jak se pečou koláče a brambory v peci. V našem živém vysílání se vypravíme do Oldřichova v Hájích, abychom se podívali, jak se taková pec staví.

13:07

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Včera 18:00

Host: Petr Otta, Český klub zlatokopů

Téma: Zlatá horečka v Česku. Rýžování zlata se stalo novodobou zábavou i přesto, že většina bohatých oblastí byla již dávno vytěžena. Jak nás ale přesvědčí zlatokop Petr Otta, na řadě míst se dodnes rýžuje a dokonce se pořádá u nás Mistrovství světa v rýžování zlata. Zasvětí nás do postupu rýžování a pozve na zajímavá místa, kde se můžeme pokusit o štěstí.

Před dvěma dny 16:47

Navenek skromný, uvnitř krásný, zdobný a autentický. Takový je podle svého kastelána zámek Zákupy

O práci kastelána panují často romantické představy. Jak připomněl Vladimír Tregl, kastelán zámku Zákupy, v letní sezoně jde romantika stranou. A prozradil, kolik profesí práce kastelána zahrnuje, i co si v letních měsících připravili na zámku pro návštěvníky.

Před dvěma dny 16:06

Host: Bořivoj Pohl, předseda KČT Lokomotiva Liberec

Téma: Letní vejšlapy. Na koni, na kole, pěšky nebo dokonce naboso po stezkách, které jsou turistům bez bot určené. Jak nás přesvědčí Bořivoj Pohl, předseda KČT Lokomotiva Liberec, fantazií se lidem, kteří se rádi hýbou, meze nekladou. Dozvíme se více o méně známých, ale zajímavých turistických trasách, na které můžou vyrazit méně zdatní jedinci i vozíčkáři.

Před třemi dny 17:29

Živě od vás: V základní škole Lesní v Liberci zbývají do prázdnin už jen hodiny

Na konec školního roku, ještě než se děti rozprchnou za prázdninovými radovánkami, jsme se vypravili za žáky liberecké ZŠ Lesní.

Před třemi dny 14:06

Škola končí, prázdniny jsou tu!

ČRo Liberec vysílá živě ze Základní školy Lesní v Liberci. Konec školního roku je tu, a ještě než se děti rozprchnou za prázdninovými radovánkami, navštívíme s ČRo Liberec Základní školu Lesní v Liberci. Zeptáme se jich, jak prožili letošní školní rok, co se jim podařilo, a co očekávají na vysvědčení. S ředitelem školy Jiřím Dvořákem si pro změnu popovídáme o novinkách ve škole, dozvíme se, jaký vztah mají k tělocviku, kdo je pro ně kantor ideál, a který předmět by nejraději vymazaly z rozvrhu.

Před čtyřmi dny 12:53

S finančním poradcem: Proč je dobré sjednat si cestovní pojištění a co by mělo obsahovat

Lidé si plánují, jak si o dovolené v zahraničí odpočinou a naberou energii. Zákon schválnosti však někdy začne platit ve chvíli, kdy to nejméně čekají.

Před týdnem 17:36

Host: Jan Brestovanský, archeolog Severočeského muzea v Liberci

Téma: Archeologické poklady. Kdo má chuť zavítat do doby bronzové, stačí, když navštíví expozici archeologických nálezů v Zámku Svijany. Na výzkumech se v okolí Svijan a samotného zámku se podílel a nadále podílí archeolog Jan Brestovanský, kterého přivítáme hodinu před polednem ve vysílání. Dozvíme se, co všechno obnáší práce archeologa, s jakým nejvzácnějším nálezem se za více jak třicet let setkal, a jak vypadal život v době bronzové.

Před týdnem 16:56

Věkový limit není, pilot musí mít fyzickou dispozici a být zdatný mentálně, říká letecký instruktor

Tráví víc času ve vzduchu než na zemi. Hostem Dopoledne pod Ještědem byl Radek Zima, pilot, závodník a instruktor kluzáků, ultralehkých a motorových letounů a prozradil, co všechno musí absolvovat nováček, než usedne do kokpitu letadla, jaké to je létat v bouřce i proč je lepší létat s plným žaludkem.

Před týdnem 17:30

Potápění je relativně bezpečný sport, je ale důležité dodržovat pravidla

Zásady bezpečného potápění v tuzemských a mořských vodách probrala Iveta Kalátová se zkušeným potápěčem Jaroslavem Kočárkem.

Před týdnem 17:23

Liberecký kraj jako na dlani: Celé středeční Dopoledne pod Ještědem vysílá Český rozhlas Liberec živě z vyhlídkové terasy Krajského úřadu v Liberci

Jedinečnou šanci rozhlédnout se po okolí z vyhlídkové terasy nejvyšší výškové budovy v Liberci, která je sídlem Libereckého kraje, mají návštěvníci od úterý 21. do soboty 25. června. V živém vysílání se vám z této nevšední vyhlídky přihlásí i náš výjezdový tým. S pozvanými hosty se podíváme na radosti i starosti Libereckého kraje pěkně z výšky, a pozveme vás na letní prázdninové akce, na kterých byste neměli chybět.