Od Pradědu na Hanou
18. květen 2023

Poslechněte si podcast: Vysílač Praděd je dnes i hotelem, rozhlednou, restaurací i nejvyšším bodem v České republiky

Je zajímavé, jak člověk už od počátku toužil si podmanit i ty nejnehostinější oblasti našich hor, a tak již v 19. století stávala na nejvyšší moravské hoře malá útulna pro pastevce a turisty. To je vlastně počátek staveb na vrcholu Pradědu, který vyvrcholil současným vysílačem.

04:01

Od Pradědu na Hanou

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.

Web

Před čtyřmi dny 04:00

Příkazy byly osídleny už před mnoha tisíciletími, najdeme zde však i secesní stavby

Obec Příkazy najdeme na terase nad řekou Moravou v oblasti, která byla patrně osídlena už od doby kamenné. Mnohé nálezy zde prozrazují téměř kontinuální osídlení různými kulturami až po dobu, kterou nám už zaznamenávají historické dokumenty.

Před pěti dny 03:51

Herbortice jsou místem krásné přírody a kdysi i esperanta

Pozoruhodné místo, které znají nejen obyvatelé pozoruhodného kraje moravskočeského pomezí, ale také milovníci krásných cest vrchovinou, která odděluje od sebe Lanškrounsko od Zábřežska. Oním místem, nacházejícím se přímo ve stínu nejvyšší hory tohoto kraje, 714 metrů vysokého Lázku, je malá osada Herbortice.

Před šesti dny 03:59

Poutní místo Panny Marie Pomocné nad Zlatými Horami mělo dvakrát zmizet ze zemského povrchu

Poutní místo Panny Marie Pomocné nad Zlatými Horami patřilo už v dávné minulosti k místům, kde lidé hledali pomoc a ochranu. Přesto se jej pokusil minulý režim vymazat z povrchu zemského. Naštěstí marně.

Před týdnem 03:58

Horní Libina vznikla kolonizací údolí pod horami obyvateli z německy mluvících zemí

Horní, nebo dříve též Německá Libina patří mezi velké obce s ulicovou zástavbou vinoucí se kolem Libinského potoka pramenícího pod Mladoňovským vrchem až do roviny Hornomoravského úvalu.

Před týdnem 03:59

Dalov byl prý krátce po založení domovem čihařů lovících ptáky

Dalov patří mezi typické obce položené na náhorní plošině Nízkého Jeseníku. Jedná se o osady s ulicovou, lehce rozvolněnou zástavbou, které kdysi tvořily menší domy. To je i současná podoba Dalova, byť od dob jeho založení se zde jinak změnilo mnohé.

Před 2 týdny 04:00

Zvole patřila odpradávna olomouckým biskupům. V samotné vesnici vyrostli hned dva z nich

Obec Zvole patří k nejstarším vesnicím na Zábřežsku. Její historie sahá až do 13. století a archeologické nálezy potvrzují, že zde lidé žili už v době bronzové.

Před 2 týdny 03:58

Přerovský zámek je pokračovatelem hradního sídla zmíněného zde už v 11. století

Zámek v Přerově je známý zejména jako sídlo zdejšího vyhlášeného Muzea Komenského. Pravdou je, že se však jedná o objekt stojící na místě, kudy skutečně kráčely dějiny dnešního Přerova a to v dobách velmi dávných.

Před 3 týdny 04:00

Vidnavské náměstí má dodnes kouzelnou atmosféru historického slezského městečka

Vidnava je pro mnoho návštěvníků městečkem plným překvapení. To je čeká hlavně při příjezdu na zdejší náměstí, odrážející starobylost města i jeho novodobý vývoj.

Před 3 týdny 03:57

Jívová byla kdysi městečkem, které však naděje kladené do rozvoje naplnilo jen napůl

Obec Jívová najdeme na náhorní plošině mezi dvěma hlubokými údolími řeky Bystřice a Trusovického potoka. Nadmořská výška zastavěné části obce se pohybuje kolem 550 metrů. Kromě dříve velmi krutých zim přináší tato poloha také větrné počasí, ovšem i daleké výhledy.

Před 3 týdny 03:56

Osikov býval vyhledávaným výletním místem Šumperáků

Osikov je vesnicí v horách. Táhne se od silnice z Bratrušova do Kopřivné až do nejvyššího bodu sedla mezi 742 metry vysokým Smrkem a o čtyřicet metrů nižším Ořešníkem.