Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Vyšehorky jsou pověstné zejména svým prastarým kostelem Všech svatých

Vyšehorky jsou malá vesnice západně od města Mohelnice na úbočí prvních kopců Bouzovské vrchoviny. Přestože nadmořská výška obce kolísá jen něco málo kolem 350 metrů, je odsud nádherný rozhled nejen na Mohelnici a přilehlé obce, ale i na protější kopce Hraběšické vrchoviny. Škoda jen, že v posledních letech nová výstavba na východním okraji obce výhledy poněkud omezila.

04:04

Od Pradědu na Hanou

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.

Web

Před čtyřmi dny 03:57

Lurdskou kapli ve Velkém Újezdě podle legendy postavili za...

Mnohé drobné památky mají zajímavé osudy, které se zachovaly v pověstech a legendách. Ty je provázejí prakticky od jejich vzniku. To, co bylo v dávné minulosti považováno za závistivý klep, se později může stát legendou zaznamenanou i v historických publikacích. Jedna taková se vztahuje i k Lurdské kapli ve Velkém Újezdě.

Před týdnem 03:19

Kopec Stráž nad Smržicemi nabízí neuvěřitelný výhled přes velkou část Moravy

Se svými 289 metry není kopec Stráž nad Smržicemi žádným velikánem. O to překvapivější je, jaký nabízí výhled do kraje. A navíc na vrchol vede pozoruhodná poutní naučná stezka přímo ze Smržic.

Před týdnem 03:58

Kaple božského Salvátora v Dolních Životicích

Cestujete–li autem z Olomouce do Opavy, projíždíte nádhernou krajinou Nízkého Jeseníku. Ve chvíli kdy začíná hlavní silnice klesat směrem k Opavě, po pravé straně se před vámi vynoří kaštanové stromořadí vedoucí k zámku v Dolních Životicích a také potní místo sv. Salvátora s půvabnou kaplí.

Před 2 týdny 03:55

Jamartice se chlubí kostelem i dřevěnou zvonicí

Údolí Podolského potoka na Rýmařovsku je poměrně hustě osídlenou krajinou. Samotná ves Rýmařov vznikala nad potokem a nejinak tomu bylo i v případě místní části města, kdysi samostatné osady Jamartice.

Před 2 týdny 04:00

Josefová po letech ožívá alespoň pro turisty

Je až neuvěřitelné, jak hodně vysoko v horách bydleli a hospodařili lidé. To je myšlenka, která mě provázela po celou moji cestu po stopách zaniklé osady Josefová nedaleko Branné, do které si vás dnes dovolím pozvat.

Před 3 týdny 03:44

Jelení vodopád v krajině skalních bradel patří k neznámým perlám Jeseníků

Některá zákoutí Jeseníků zůstanou většině běžných turistů skryta. Nachází se na místech, kam zabloudí jen občas lovci či lesníci a ukrývá je mnohdy hustý les. Příkladem takových perel je vodopád na Jelením potoce na úbočí Keprníku.

3. červen 2022 03:55

Bousín patřil vždy mezi menší a chudé obce. Přesto přežil do dnešních dnů

Nádherná krajina náhorní plošiny Protivanovska, daleké rozhledy ze zdejší vyhlídky a hlavně zajímavá historie, byť trošku smutná, protože Bousín vždy patřil spíše k chudým obcím, kde žít nebyl žádný med.

2. červen 2022 04:00

Zámek v Rudě nad Moravou byl postaven na místě někdejší tvrze, která se stala jeho součástí

Renesanční zámek v Rudě nad Moravou patřil po léta mezi objekty sice zajímavé na venek, do jeho vnitřních prostor se však podíval jen málokdo. Přitom je místem, odkud se psaly dějiny nejen Rudy nad Moravou, ale i celého okolního panství.

1. červen 2022 03:58

Buk býval sídlem malého, samostatného panství ještě po třicetileté válce

Vesnice Buk se rozkládá na jihovýchodních svazích Tršické pahorkatiny jen pár kilometrů od Přerova. Jižní část katastru obce dnes protíná nejen železnice, ale i dálnice D1, severní část katastru se nachází v mírně zvlněné příjemné krajině předhůří Oderských vrchů.