Kultura Plus
16. duben 2022

Poslechněte si podcast: Výroční ceny Magnesia Litera znají své výsledky

Jaké jsou nejlepší knihy uplynulého roku, které se objevily na pultech českých knihkupectví? Dozvíte se, jak vypadá český aukční trh. A v Národním technickém muzeu navštívíte výstavu českého sklářství. Připravila Michaela Vetešková.

26:05

Kultura Plus

Vydává: Český rozhlas

Přehled kulturních událostí týdne. Reportáže z premiér, rozhovory s autory. Ale i reflexe z akcí, o kterých byla v daném týdnu řeč.  

Web

Před pěti dny 25:48

Magazín o kultuře a kulturním dění

Chyceni v éteru, tak se jmenuje rozhlasová minisérie o vzniku Československého rozhlasu, kterou rozhlas chystá ke 100. výročí od prvního vysílání. Magazín vás ale tentokrát pozve také do divadla, představí některé premiéry a nabídne rozhovor s šéfredaktorem časopisu Svět a divadlo Jakubem Škorpilem o výsledcích Ceny divadelní kritiky. Pořad připravila Michaela Vetešková.

Před týdnem 25:52

Kdo může dostat knižní ceny Magnesia Litera prozradí týdeník Kultura Plus

  Zaznamená také to, že hned čtyři Češi mohou v noci z neděle na pondělí dostat filmového Oscara. Připomene, že můžete hlasovat v anketě Neviditelný herec století. A provede vás výstavou Mistři renesance v pražském Mánesu. Připravila a moderuje Michaela Vetešková.

Před 2 týdny 25:47

Na výstavu Ondřej Sekora známý neznámý vás pozve týdeník Kultura Plus

Autora Ferdy mravence představuje nová expozice také jako novináře, obdivovatele ragby, nebo milovníka krajinomalby. A představí také novou odbornou publikaci o legendárním režisérovi Karlu Zemanovi. To a mnohem víc ze světa kultury zaznamenala Michaela Vetešková.

Před 3 týdny 26:00

Týdeník Kultura Plus připomene udílení filmových cen BAFTA, kde uspěl i český zvukař Viktor Prášil

Pozve vás do Divadla Rokoko na světovou premiéru hry Čurda, hrdina jedné prohry, a vysvětlí, proč letos nebude festival Dvořákova Olomouc. Průvodkyní aktualitami z kultury vám bude Michaela Vetešková.

18. únor 2023 25:57

O umění fotografa Václava Chocholy, kterého proslavily snímky Salvatora Dalího uslyšíte  v kulturním magazínu Kultura Plus

Vzpomínat budou potomci umělce, který se narodil před sto lety. Nabídne ale také reportáž o Divadle v Dlouhé, které řeší problém  s pronájmem prostor a příspěvek o tom, že český stát vrátil umělecké předměty potomkům židovského podnikatele Johanna Blocha. Připravila a moderuje Michaela Vetešková.

11. únor 2023 25:54

Jeden z nejslavnějších současných ukrajinských autorů Jurij Andruchovyč se po letech vrátil do České republiky

Pražské Divadlo X10 od prosince 2022 totiž hraje v režii Dušana D. Pařízka dramatizaci jeho románu Moskoviáda. Při rozhovoru vzpomínal na svou návštěvu Prahy během Pražského jara roku 1968 a ptal se, zda ještě někde prodávají kofolu - protože na tu nemůže zapomenout. Rád ji spolu s rodiči popíjel během svých výletů po Praze. Rozhovor uslyšíte v kulturním magazínu Michaely Veteškové.

4. únor 2023 25:49

Týdeník Kultura Plus se ptá, jestli by měl mít Pražský hrad svého dvorního architekta

Popíše fotografii roku, která zvítězila v soutěži Czech Press Photo. A pozve na novinku Divadla na Vinohradech inspirovanou texty Josefa Škvoreckého a také na film Asterix a Obelix - Říše středu. Připravila Michaela Vetešková.

28. leden 2023 25:15

Prestižní filmovou sošku Oscara mohou letos získat také čtyři Češi, kteří se jako maskéři a zvukaři podíleli na německém filmu Na západní frontě klid - jejich práci popíše týdeník Kultura Plus

Všímá si ale také nového komiksu Země potomků, nebo premiéry Švandova divadla, které zpracovalo Orwelův román 1984. Připravila Michaela Vetešková.

21. leden 2023 25:53

Hlavní událostí těchto dní je výstava korunovačních klenotů na Pražském hradě a věnuje se mu také týdeník Kultura Plus

Připomene, kdo má nejvíc nominací na ceny Český lev. Zaznamená také vize České filharmonie pod vedením generálního ředitele Davida Marečka. A popíše, jak vypadá nová inscenace Moravského divadla Olomouc Přelet nad kukaččím hnízdem. Připravila Michaela Vetešková.

14. leden 2023 25:46

O Zlatých Glóbech, nebo knižních influencerech je dnešní týdeník Kultura Plus

A pozve na unikátní výstavu děl barokního umělce Petra Brandla ve Valdštejnské jízdárně, kterou po padesáti letech uspořádá pražská Národní galerie a navštívit ji můžete od 22. října. Připravila Michaela Vetešková.