Studio Leonardo
5. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Výroba vody z pouštního vzduchu? MAGDA českých konstruktérů to dokáže i bez elektřiny

Čeští vědci umí získat pitnou vodu i v místech, kde je jen suchý pouštní vzduch a žádná elektřina. Nejen o zařízení MAGDA hovoří ve Studiu Leonardo výzkumný pracovník univerzitního Centra energeticky efektivních budov při ČVUT Nikola Pokorný.

24:00

Studio Leonardo

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobnostmi ze světa vědy. 

Web

Před čtyřmi dny 23:56

Člověk komunikuje se světem už v prenatálním období. Ještě ale nejde o jazyk, uvádí lingvista

My lidé jsme přímo postaveni tak, abychom se naučili jazyk, tvrdí ve Studiu Leonardo psycholog a psycholingvista Filip Smolík z Psychologického ústavu Akademie věd ČR a Laboratoře behaviorálních a lingvistických studií FF UK. Podle něj žádný živočich nemá jazyk, jako má člověk. „Takže už něco v naší biologii nás předurčuje, abychom komunikovali jazykem.“

Před 2 týdny 22:49

Generace Z je velmi křehká. Když ale v něco věří, tak jdou do ulic a bojují za to, popisuje vědkyně

Narodili se mezi lety 1995 a 2010, žijí s telefonem v ruce a jejich domovem je digitální svět. Informace čerpají především z online prostředí, videí, podcastů, a knihy otevírají jen neradi. Generace Z nebo také snowflakes čili sněhové vločky byly předmětem výzkumu českých a norských výzkumníků. Co zjistili?

Před 3 týdny 23:58

Diabetes byl před před objevem inzulínu rozsudkem smrti. Léčba změnila život milionům lidí

Objev inzulínu byl zásadní pro léčbu cukrovky v případě selhání jeho tvorby slinivkou. Před tím byl diabetes „rozsudkem smrti“. Naproti tomu cukrovka 2. typu je nemocí blahobytu. Problém je v rezistenci organizmu vůči inzulínu. Jak se tento druh nemoci léčí? I to se dozvíte od nefrologa a diabetologa Jana Vachka. Moderuje Jana Klusáková.

7. leden 2023 23:59

Nekvalitní politici šíří kulturu strachu, vysvětluje filozofka Koubová

Posledních pár let se nejen Češi, ale celý svět potýká s několika krizemi, například uprchlickou, pandemickou, válečnou či energetickou. Jakou roli v krizích mohou sehrát politici, vysvětlují ve Studiu Leonardo politoložka Petra Guasti a filozofka Alice Koubová.

1. leden 2023 23:56

Reprodukční bioložka Komrsková a její dva významné objevy týkající se početí lidského života

Velice úspěšný rok zažila reprodukční bioložka Kateřina Komrsková: připsala si hned dva významné objevy týkající se početí lidského života, které mohou v praxi pomoci při asistované reprodukci. Jeden se týká spermií, druhý vajíček. Oba jsou také završením osmnáctiletého, respektive dvacetiletého výzkumu týmu Komrskové.

24. prosinec 2022 23:58

Možností, jak být laskavý k sobě i druhým, je nekonečno, říká psycholožka Poláčková Šolcová

Vánoce jsou tradičně chápány jako svátky míru a klidu, kdy jsou lidé k sobě laskavější a ohleduplnější. O tom, jak prospěšná je právě laskavost pro nás i naše okolí, hovoří ve Studiu Leonardo sociální psycholožka Iva Poláčková Šolcová z Psychologického ústavu Akademie věd ČR a Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

17. prosinec 2022 23:53

Onkolog Starý: Na začátku jeho kariéry umíralo devět dětí z deseti, dnes je to přesně naopak

Jen málokterý lékař zažije ve svém oboru pokrok, který dokáže zcela obrátit poměr naděje na vyléčení u pacientů. Profesor Jan Starý zaváděl v bývalém Československu západní protokoly pro léčení dětské leukémie a zasadil se taky o propojení všech hematoonkologických center v republice. Je emeritním přednostou Kliniky dětské hematologie a onkologie v Motole a učitelem několika generací svých pokračovatelů.

10. prosinec 2022 23:56

Čím vyspělejší společnost, tím častější výskyt dětské leukemie, říká hematolog a onkolog Starý

Jak se za poslední dekády změnila léčba zhoubných onemocnění krve u dětí? Hostem Studia Leonardo je koordinátor studií léčby dětí s leukemií a předseda pracovní skupiny dětské hematologie České republiky, také emeritní přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie Motolské nemocnice profesor Jan Starý.

3. prosinec 2022 23:58

Středověký mor neměl všude stejný dopad. Ukázala to analýza starého pylu

Neexistuje univerzálně platný model pandemie, k tomuto závěru došel mezinárodní výzkum, na kterém se podíleli i čeští vědci. Inovativní metoda analýzy starého pylu ukázala, že například České království pandemie moru zásadně nezasáhla. O rozsáhlé studii Nature Ecology and Evolution ve Studiu Leonardo mluví paleoekolog Petr Pokorný.

26. listopad 2022 24:01

Biolog: Evropa metody genetické editace plodin striktně reguluje. Zároveň ale masivně dováží odjinud

Geneticky modifikované nebo metodou CRISPR-Cas9 editované plodiny se pomalu prosazují v zemědělství, jen Evropa stále s jejich přijetím otálí. Je na místě tato zdrženlivost? Hostem Studia Leonardo je molekulární biolog a rostlinný genetik Aleš Pečinka z Ústavu experimentální botaniky AV ČR se síldem v Olomouci.