- Podcasty
- Pojďte s námi do zoo

Poslechněte si podcast: Vypadají, jako by se velký potkan převlékl za pandu velkou, velemyš obláčková je černobíle zbarvená
Velemyš obláčková je největším myšovitým hlodavcem na světě. Pochází z filipínského ostrova Luzon. Živý se listy, výhonky a plody. Unikátní jsou svým rozmnožováním.
Pojďte s námi do zoo
Každý týden vás vezmeme do Zoologické zahrady v Jihlavě a díky našim skvělým průvodcům se dozvíte o jednotlivých zvířatech nečekané zajímavosti.
I lenochodi se umí pohybovat rychle, v jihlavské zoo se nejednou pokusili o útěk
Jestli chcete vidět lenochody aktivní, návštěvu zoo si naplánujte na časnou ranní hodinu. Uvidíte je tak těsně předtím, než se uloží ke spánku. Lenochod je totiž noční zvíře.
Při výcviku dravců pro vystoupení postupují sokolníci stejně, jako samice v přírodě
Sokolnické umění, které je možné vidět v jihlavské zoo, není jednoduchá věc. Sokolníci se k mláďatům chovají podobně, jako by to dělaly jejich matky v přírodě.
Krokodýl Rocco je legendou jihlavské zoo, umí dát najevo i svoji náladu
Krokodýlům v jihlavské zoo už je přes padesát let. Samec Rocco je podle ošetřovatelů místní legendou. I když řada návštěvníků ho považuje za gumovou atrapu.
Pojďte s námi do Zoo – tentokrát na letové ukázky dravců a sov
Od května do září vystupuje v jihlavské zoologické zahradě sokolník Eduard Školoud každý téměř den se svými dravci. Je jich 17.
Jihlavský zápis v Evropské plemenné knize – Kočka slaništní
Zoologická zahrada v Jihlavě v rámci Evropského záchranného programu koordinuje hned tři zvířata. Jde o Krokodýla siamského, Klokánka králikovitého a Kočku slaništní.
Zvukem připomíná chřestýše, osinák africký je přitom drobný savec
Tento africký hlodavec patří mezi dikobrazy. Na první pohled vypadá jako veliký a neustále mokrý rozježený potkan. Jeho osiny jsou jednobarevně hnědé a velice lesklé, takže mu dodávají vlhký vzhled.
Ještěři bez nohou i zemní hadi podobní žížalám mají svůj domov v Řecku
V Řecku najdeme mnoho endemických druhů. To jsou zvířata nebo rostliny, které se nikde jinde na světě nevyskytují.
Samice scinků šalamounských rodí obrovská mláďata, proti matce jsou zhruba třetinová
Scink šalamounský je největší druh ještěra z čeledi scinkovitých, může měřit až 80 centimetrů. Není jediným druhem stromového scinka, ale je nejlépe přizpůsobený životu na stromech. Jeho ocas tvoří dvě třetiny délky a podobně jako u chameleona nebo některých druhů opic je ocas chápavý, to znamená ovíjivý.
Karančo jižní – dravec, který se ale jako dravec nechová
Sokolovitý pták, který má potravní návyky supa, chování krkavcovitého ptáka a vzhled možná skoro až papouščí. Navíc je velmi špatný letec a je rád, že uletí několik desítek metrů.
Kromě klů mají sloni jenom 4 zuby, všechno jsou to stoličky
I sloní kly jsou vlastně zuby. U slona afrického najdete kly u samců i samic, i když u samců jsou o mnoho větší. U slona asijského je to trochu jinak. Kly mají samci, a samice je mají drobné nebo je nemají vůbec.