Pojďte s námi do zoo
26. únor 2023

Poslechněte si podcast: Vypadají, jako by se velký potkan převlékl za pandu velkou, velemyš obláčková je černobíle zbarvená

Velemyš obláčková je největším myšovitým hlodavcem na světě. Pochází z filipínského ostrova Luzon. Živý se listy, výhonky a plody. Unikátní jsou svým rozmnožováním.

03:14

Pojďte s námi do zoo

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vás vezmeme do Zoologické zahrady v Jihlavě a díky našim skvělým průvodcům se dozvíte o jednotlivých zvířatech nečekané zajímavosti.

Web

Dnes 03:34

I lenochodi se umí pohybovat rychle, v jihlavské zoo se nejednou pokusili o útěk

Jestli chcete vidět lenochody aktivní, návštěvu zoo si naplánujte na časnou ranní hodinu. Uvidíte je tak těsně předtím, než se uloží ke spánku. Lenochod je totiž noční zvíře.

Před týdnem 03:19

Při výcviku dravců pro vystoupení postupují sokolníci stejně, jako samice v přírodě

Sokolnické umění, které je možné vidět v jihlavské zoo, není jednoduchá věc. Sokolníci se k mláďatům chovají podobně, jako by to dělaly jejich matky v přírodě.

Před 2 týdny 03:44

Krokodýl Rocco je legendou jihlavské zoo, umí dát najevo i svoji náladu

Krokodýlům v jihlavské zoo už je přes padesát let. Samec Rocco je podle ošetřovatelů místní legendou. I když řada návštěvníků ho považuje za gumovou atrapu.

Před 3 týdny 03:44

Pojďte s námi do Zoo – tentokrát na letové ukázky dravců a sov

Od května do září vystupuje v jihlavské zoologické zahradě sokolník Eduard Školoud každý téměř den se svými dravci. Je jich 17.

3. září 2023 03:17

Jihlavský zápis v Evropské plemenné knize – Kočka slaništní

Zoologická zahrada v Jihlavě v rámci Evropského záchranného programu koordinuje hned tři zvířata. Jde o Krokodýla siamského, Klokánka králikovitého a Kočku slaništní.

28. květen 2023 03:08

Zvukem připomíná chřestýše, osinák africký je přitom drobný savec

Tento africký hlodavec patří mezi dikobrazy. Na první pohled vypadá jako veliký a neustále mokrý rozježený potkan. Jeho osiny jsou jednobarevně hnědé a velice lesklé, takže mu dodávají vlhký vzhled.

21. květen 2023 03:12

Ještěři bez nohou i zemní hadi podobní žížalám mají svůj domov v Řecku

V Řecku najdeme mnoho endemických druhů. To jsou zvířata nebo rostliny, které se nikde jinde na světě nevyskytují.

14. květen 2023 03:13

Samice scinků šalamounských rodí obrovská mláďata, proti matce jsou zhruba třetinová

Scink šalamounský je největší druh ještěra z čeledi scinkovitých, může měřit až 80 centimetrů. Není jediným druhem stromového scinka, ale je nejlépe přizpůsobený životu na stromech. Jeho ocas tvoří dvě třetiny délky a podobně jako u chameleona nebo některých druhů opic je ocas chápavý, to znamená ovíjivý.

7. květen 2023 03:15

Karančo jižní – dravec, který se ale jako dravec nechová

Sokolovitý pták, který má potravní návyky supa, chování krkavcovitého ptáka a vzhled možná skoro až papouščí. Navíc je velmi špatný letec a je rád, že uletí několik desítek metrů.

30. duben 2023 03:18

Kromě klů mají sloni jenom 4 zuby, všechno jsou to stoličky

I sloní kly jsou vlastně zuby. U slona afrického najdete kly u samců i samic, i když u samců jsou o mnoho větší. U slona asijského je to trochu jinak. Kly mají samci, a samice je mají drobné nebo je nemají vůbec.