Příběhy z kalendáře
12. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Vynálezce Charles Macintosh začal prodávat první pláště do deště

V roce 1823 začal skotský podnikatel Charles Macintosh prodávat nepromokavé pláště do deště. Nechal si patentovat metodu, jak z dehtu, indického kaučuku a nafty vyrobit gumovou hmotu, která stlačená mezi dvě vrstvy látky, je činí nepromokavými a nepropustnými pro vzduch. Po experimentech s nepromokavou látkou v Glasgow se Macintosh s několika partnery rozhodl pro výrobu v Manchesteru. Skotští krejčí totiž novému materiálu nedůvěřovali a nechtěli s ním mít nic společného.

20:08

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.

Web

Dnes 20:11

Woody Allen. Všechno, co jste o něm chtěli vědět a báli jste se zeptat

„Můj milostný život je děsivý. Naposledy jsem byl uvnitř ženy při návštěvě Sochy svobody,“ řekl Woody Allen, který se narodil 1. 12. 1935. Začínal jako scenárista vtipů pro večerní show, který se rozhodl jít sám s kůží na trh a začal vystupovat jako stand-up komik. Následně začal režírovat. Mezi lety 1982 až 2017 uvedl do kin každý rok minimálně jeden snímek. Byl dvacetkrát nominovaný na Oscara a čtyřikrát ho získal.

Včera 19:28

Winston Churchill. Nemohu vám slíbit víc než krev, dřinu, pot a slzy

Nemohu vám slíbit víc než krev, dřinu, pot a slzy. Právě tato slova pronesl světově uznávaný politik Winston Churchill před svým národem v době, kdy hrozila invaze německých vojsk do Velké Británie. Sám pracoval i 16 hodin denně. Milosrdnější nebyl ani na své spolupracovníky, jejichž jména zapomínal, často klel a býval k nim příkrý. I přes to všechno ho lidi milovali. Dokázal se totiž i usmát a dát jim naději, že když to všechno vydrží, tak jednou bude lépe.

Před dvěma dny 19:33

Hana Maciuchová. O postavách dlouze přemýšlela, ať šlo o Ulici nebo Shakespeara

Narodila se 29. listopadu 1945. Ztvárnila bezpočet televizních a filmových rolí. Nechybělo ale málo a místo u televizních obrazovek jste se s Hanou Maciuchovou mohli potkávat v lékařské ordinaci. Jako Anče v Krkonošských pohádkách uměla srovnat všechny chlapy včetně Trautenberka. Byla taková i ve skutečnosti? Jaké to je mít rodiče nadšené ochotníky a co to všechno obnáší? Jak se dali dohromady s o 20 let starším Jiřím Adamírou? A jak ji vnímala o devět let mladší sestra?

Před třemi dny 23:36

Jan Sladký Kozina. Padl na něj černý los. Místo roku v žaláři poprava

Pohnutý příběh statečného vůdce chodské rebelie, sedláka Jana Sladkého Koziny si každý automaticky spojí se slavným proroctvím, které s oprátkou na krku adresoval svému úhlavnímu nepříteli – majiteli chodských vesnic hraběti Wolfu Maxmiliánovi Lammingerovi. „Lomikare, Lomikare! Do roka a do dne budeme spolu stát před súdnú stolici boží! Hin se hukáže, hdo z nás! A skutečně – do roka vydechl ukrutný Lamminger naposled a jeho duše stanula před božím soudem…

Před čtyřmi dny 17:20

Jimi Hendrix. Kytarový čaroděj, který inspiroval hudebníky několika generací

Byl výsadkářem v armádě USA, doprovodným kytaristou Ika a Tiny Turnerových a mnoha dalších. Když se na podzim 1966 objevil v Londýně, bylo to jako zjevení. Budeme si povídat o legendárním kytaristovi Jimi Hendrixovi. Narodil se v ohnivém znamení střelce a bylo to znát. Před ním ani po něm na pódiu nikomu kytara nehořela. Obdivovali ho Beatles, Rolling Stones i Eric Clapton. Ovlivnil a inspiroval hudebníky několika generací, ať už hráli blues, jazz, nebo hard rock.

Před týdnem 18:59

Žižkovský vysílač. Kvůli nižší nadmořské výšce musel být vysoký přes 200 metrů

Stavba Žižkovského vysílače v Praze začala 24. listopadu 1985. Plány pocházejí z poloviny 70. let, kdy přestala kapacitně vyhovovat do té doby používaná Petřínská rozhledna. Nový vysílač měl původně stát v její blízkosti, památkáři to ale zásadně odmítli kvůli narušení unikátního pražského panoramatu. Bylo proto vybráno místo v opuštěných Mahlerových sadech na Žižkově. Kvůli nižší nadmořské výšce však musela být věž přes 200 metrů vysoká.

Před týdnem 19:51

Jukebox. Začal měnit svět, a ten hudební změnil zásadně

Rock 'n' roll, Elvis a průmyslová revoluce. Jak spolu tato témata souvisejí? Dnes budeme vyprávět o ikoně americké popkultury, kterou je bezesporu Jukebox. V roce 1889 uvedl do provozu americký vynálezce Louis Glass první automatizovaný fonograf. V americkém San Franciscu se tak začala psát historie vynálezu, který byl hned u několika okamžiků americké historie.

Před týdnem 18:44

Atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho. Jaké byly poslední okamžiky prezidenta před vraždou?

John Fitzgerald Kennedy patří k nejpopulárnějším americkým prezidentům. Šarmantní, vtipný, pohledný. S manželkou Jackie tvořili dokonalý pár. Dokázali média využít ve svůj prospěch. Skutečný život ale přinášel i těžkosti. Pravidelné nevěry, potraty, smrt dítěte, velké zdravotní problémy – život mimo kamery nebyl tak dokonalý. A navíc skončil tak brzy! V pouhých 46 letech. Jaké byly poslední okamžiky prezidenta Kennedyho před vraždou a jaké drama se odehrávalo potom?

Před týdnem 19:39

První tramvaj s drážkou. Koleje ukryl do vozovky francouzský vinař!

21. listopadu 1853 vyjela v Paříži první tramvaj na světě na kolejích s drážkou. Autorem tohoto tramvajového milníku byl francouzský vynálezce Alphonse Loubat. Francouz, který přivezl do USA vinnou révu a v New Jersey a na Long Islandu vysadil až jedenáct set vinic. Zpět do Evropy se pak vrátil s nápaden na kolejnici ve tvaru písmene U. Pojďte se spolu s Příběhy z kalendáře podívat nejen na příběh tohoto muže, ale i do historie tramvajové dopravy.

Před týdnem 19:43

Pražské planetárium. Projekční plocha měří přes 800 metrů čtverečních

Pražské planetárium bylo otevřeno 20. listopadu 1960. Je nejstarší u nás a patří k největším na světě. Jeho kopule má průměr 23,5 metru a do hlavního sálu se vejde na dvě stě diváků. Na projekční plochu v kopuli, měřící přes 800 m² a představující oblohu, promítá unikátní prostorové zobrazení vesmíru s hvězdami, planetami, Sluncem, Měsícem a dalšími kosmickými objekty. Planetárium nabízí také interaktivní výstavy a pořady zaměřné na astronomii a kosmonautiku.