- Podcasty
- Výlety

Poslechněte si podcast: Zahradní železnice v Chlumci nad Cidlinou je kopií skutečné alpské dráhy. Vede lesem i podél řeky
V Chlumci nad Cidlinou v Královéhradeckém kraji byste na jedné rodinné zahradě našli unikátní svět na kolejích. Na pozemku rodiny Špecingerových v Roosveltově ulici, kde roste i jehličnatý les, můžete obdivovat hned dvě kolejiště. Malou Albulu, věrnou kopii skutečné alpské úzkorozchodné železnice ve Švýcarsku, a potom Drážku, malodráhu o rozchodu 250 mm. Tou se dokonce můžete i svézt.
Výlety
Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.
Skalní útvar Kazatelna v Chřibech prý skutečně sloužil k obřadům. Ke kříži vedou vytesané schody
Jihomoravský a Zlínský kraj spojuje pohoří Chřiby, které je plné krásných listnatých lesů. Ty navíc ukrývají osamělé skalní útvary. Těm větším dali místní lidé jména. Například Kazatelna. Osm metrů vysoký skalní útvar s dvouramenným křížem na vrcholu se nachází nedaleko Koryčan na Kroměřížsku. Schůdky, které ke kříži vedou, byly prý do kamene vytesány už ve středověku.
Areál Sluňákov u Olomouce je místem pro hry i zklidnění. Nabízí bujnou zeleň i podivuhodné stavby
Sluňákov je svět stvořený Centrem ekologických aktivit města Olomouce, který se nachází mezi přírodou a civilizací. Mezi zástavbou vesnice Horka nad Moravou a lužními lesy.
Rozhledna jakou svět neviděl u jihočeských Třebohostic je neobvyklá po všech stránkách
Na louce mezi vískami Zadní Zborovice a Třebohostice na Strakonicku na jihu Čech se nachází kuriózní turistický cíl. Oficiálně se jmenuje Rozhledna, jakou svět neviděl. I když jde technicky vzato o vyhlídku, z hlediska sémantiky její název dokonale sedí. Nejenže její vrchol tvoří žulová dlaždice s do kamene vytesanými chodidly, ale nabízí také úchvatný výhled do kraje, který skutečně jinde nenajdete.
Zřícenina hradu Děvičky je výraznou dominantou Pavlovských vrchů. Láká historií i úchvatnými výhledy
Jednou z nepřehlédnutelných dominant Pavlovských vrchů na jižní Moravě je zřícenina hradu Děvičky. Do dnešní doby se dochovalo několik mohutných zdí a prakticky celé sklepení. Památka je volně přístupná. Vstupné, které slouží na její opravy a údržbu, je možné uhradit i pomocí QR kódů. Odměnou jsou návštěvníkům i krásné výhledy na značnou část jižní Moravy.
V čem vařila a pekla Magdalena Dobromila Rettigová? Originální kousky uvidíte v Litomyšli
Regionální muzeum v Litomyšli v Pardubickém kraji pečuje o nejrozsáhlejší sbírku předmětů, které patřily spisovatelce a vlastence Magdaleně Dobromile Rettigové. Autorka známé kuchařky se narodila před 240 lety a v Litomyšli, kde je pochovaná, zanechala výraznou stopu. Město jí každý rok v květnu vzdává hold v podobě Gastroslavností Magdaleny Dobromily Rettigové.
Rozhledna Bolfánek u Chudenic dostala své jméno omylem. Vznikla z věže bývalého kostela
Nad Chudenicemi na Klatovsku v Plzeňském kraji se tyčí rozhledna jménem Bolfánek. Stojí na místě, kde kdysi býval kostel. Ke svému neobvyklému jménu přišla tak trochu omylem. A není to jenom romantická věž s výhledem na Šumavu, ale i místo s pozoruhodnou historií. V jejím podzemí se dodnes nachází puklina ve skále. Podle pověsti tudy čert utekl zpátky do pekla.
Na hornické naučné stezce v Jihlavě si sami můžete zkusit načerpat vodu dřevěnou pumpou
Jihlava, krajské město Vysočiny, bylo od poloviny třináctého století známé těžbou stříbra, a to ještě před Kutnou Horou. I když od té doby uplynulo mnoho let, jsou pozůstatky dolování v krajině dodnes zřetelné. A turisté je mohou vidět na hornické naučné stezce, která vede kolem vrchu Rudný.
Pod hradem Sovincem se můžete projít tajuplnou podzemní chodbou. Vedla pod věž Lichtenštejnku
Nevšední prohlídku vnějšího opevnění zažijí turisté na hradě Sovinci v Moravskoslezském kraji. S průvodcem se totiž mohou podívat do historické podzemní chodby. Strategická spojka s předsunutou baštou Lichtenštejnkou byla klíčová v době třicetileté války, kdy hrad obléhali Švédové.
Panenská skála u Radvance má skalní okénko. Dojdete k ní Údolím samoty nebo Údolím vzdechů
Mezi Novým Borem a Cvikovem v podhůří Lužických hor se nachází dvojice zajímavých pískovcových skal – Panenská a Čertova skála, kterým se také někdy říká Pirát a Škuner. Skalní útvary jsou přírodní památkou. A zajímavých skal se v jejich okolí nachází víc. Stačí si procházku k nim udělat Údolím samoty a vrátit se po vrcholcích s vyhlídkami. A dolů pak sejít Údolím vzdechů.