- Podcasty
- Výlety

Poslechněte si podcast: Za čistou vodou i historií se můžete vydat k Řimickým vyvěračkám pod vrchem Třesínem
Národní přírodní památka Třesín, která leží v Litovelském Pomoraví v Olomouckém kraji, je ideálním místem pro jarní výlet. Nabízí krásnou přírodu, historické památky i klidná zákoutí bez davů turistů. A právě tam se nachází i jedny z nejzajímavějších krasových vývěrů na Moravě, tak zvané Řimické vyvěračky.
Výlety
Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.
Pro stavbu rozhledny Hradišť u obce Kadlín lidé sami přivezli dvě stě základních kamenů
Vrch Hradišť je malá vyvýšenina u obce Kadlín nedaleko Mšena ve Středočeském kraji. Místní obyvatele přitahoval odjakživa a navíc se o něm traduje, že je naplněný kladnou energií. Název napovídá, že tu kdysi bývalo keltské hradiště. V roce 2005 sem bylo z okolních obcí i vzdálenějších míst dovezeno kolem dvou set základních kamenů. O rok později na vrchu stála stylová dřevěná rozhledna připomínající hlásku.
Království času v Protivíně představuje přes tisíc exponátů a zajímavostí ze světa hodin a hodinek
Domeček plný koleček. To nemusí být nutně jen hodiny. Stejně by se dalo popsat muzeum nazvané Království času v jihočeském Protivíně. I když na rozdíl od dětské hádanky, nesídlí muzeum v domečku, ale v krásné secesní vile. V jejím přízemí se nachází kavárna a herny pro děti. Patro je pak věnované hodinám, hodinkám, budíkům a různým kuriózním chronometrům, mezi kterými nechybí ani pořádné věžní hodinové stroje.
Studánka Leoše Janáčka v Bílovicích nad Svitavou připomíná skladatele i slavnou operu
Hudebního skladatele Leoše Janáčka připomíná studánka v lesích u Bílovic nad Svitavou na Brněnsku. Památník doplňují bronzové desky s úryvky slavné opery Příhody lišky Bystroušky, jejíž děj se odehrává v nedaleké myslivně. Studánka je snadno dostupnou a u turistů velmi oblíbenou zastávkou nejen v horkých letních dnech.
Dřevěnka v Úpici je skvostem z 16. století. V minulosti to byl zemědělský dvůr i oblíbený lokál
V Kladském pomezí, v podkrkonošském městě Úpici, stojí zdejší nejstarší památka, roubený dům zvaný Dřevěnka. První zmínka o něm je už z roku 1559. Krásná, architektonicky nesmírně cenná stavba sloužila nejprve jako zemědělský dvůr, později v něm byla slavná hospoda, do které rád chodíval i Václav Havel.
Legendární vilová čtvrť Hanspaulka stojí na bývalých vinicích. Žila tam Lída Baarová i Vlasta Burian
Vilová čtvrť Hanspaulka v pražských Dejvicích dostala jméno podle barokně rokokového zámečku, který si v 18. století nechal na místě bývalé viniční usedlosti vybudovat inspektor arcibiskupských statků Hans Paul Hippmann. Na Hanspaulce, tedy v místech, která jsou dnes „dobrou adresou“, rostla za Karla IV. vinná réva.
V polích u Bílovce stojí unikátní větrný mlýn. V sezóně nabízí prohlídky s mlynářem
V Nových Dvorech u Bílovce v Moravskoslezském kraji stojí uprostřed polí dřevěný větrný mlýn. Je jediným větrným mlýnem u nás s dvojitým mlýnským složením. A od nové sezony, která začne už v květnu, bude zase o něco zajímavější. Víc se přiblíží svému původnímu vzhledu, protože řemeslníci zrenovovali některé jeho části. Obnovili schodiště i stříšku, mlýn má nový lub, násypku a originální fukar.
V chrudimském muzeu loutek vznikla Hravá hmatová expozice. Všechno si můžete vyzkoušet a osahat
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi v Pardubickém kraji otevřelo novou speciální expozici, ve které návštěvníci mohou objevit kouzlo loutkového umění prostřednictvím hmatu. Stálá výstava byla navržena tak, aby přinesla poznání a radost lidem se zrakovým znevýhodněním. Slabozrakým či nevidomým. Ale užít si ji mohou úplně všichni.
Na skále Halířce je pietní místo třebíčských trampů. Je z ní krásný výhled na Dalešickou přehradu
Nad Dalešickou přehradou na Vysočině se tyčí skála, které se říká Halířka. Krásné místo s vyhlídkou na vodu si oblíbili hlavně trampové. Pravidelně se tam scházejí a vzpomínají na kamarády, kteří už s nimi k ohňům nechodí. Vybudovali tam i dřevěnou lavičku s výhledem do údolí.
Muzeum obchodu v Českém Krumlově ukrývá skvosty. Třeba pojízdný stánek s pečenými kaštany
Když v Radniční ulici v Českém Krumlově vejdete do malého historicky vyhlížejícího krámku, dýchne na vás atmosféra známá třeba z knihy Bylo nás pět. Nejde totiž o klasický obchod, ale o Muzeum obchodu, které představuje poctivý kvelb, nebo obchod s koloniálním zbožím z přelomu rakousko-uherského mocnářství a první republiky.