Výlety
NejnovějšíPřed dvěma dny

Poslechněte si podcast: Tajemné Čížkovy kameny vyprávějí historické skalní příběhy. Uvidíte od nich Trutnovsko i Krkonoše

Tajemné kameny od pradávna přitahovaly pozornost kolemjdoucích. Třeba Čížkovy kameny nad Lhotou u Trutnova v Královéhradeckém kraji. Jsou schované na zalesněném hřebeni, kterému se kvůli skalním stěnám přezdívá Malý Adršpach. K nejzajímavějším patří skalní převis, takzvaná jeskyňka, kde se za války v roce 1866 schovávali místní obyvatelé. A pak také skalní hřib připomínající ležícího berana. Pozornost turistů i cyklistů přitahují i prastaré hraniční kameny.

03:08

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Před třemi dny 02:59

Rozhledna Babylon u Kramolína vznikla kvůli zeměměřičským pracím. Dnes je otevřená pro turisty

Rozhledny máme jako turisté moc rádi. Dovolují nám dohlédnout dál, než bychom došli. Vyšlapáním schodů prověříme svou fyzickou kondici a v neposlední řadě se o tom kterém místě mnoho dozvíme. A když je rozhledna stará skoro dvě stě let, mohou být ty informace i hodně zajímavé. Rozhledna Babylon u Kramolína na Vysočině vznikla v roce 1831.

Před čtyřmi dny 03:39

Kamenný Strom života stojí pod kopcem Dymníkem v Rumburku. Opřete se o svůj kámen a čerpejte energii

Jak vzniklo anglické Stonehenge, úplně přesně nevíme. Ale jak vzniklo to rumburské na severu Čech, kterému se říká Kamenný Strom života, víme přesně. Postavil ho Mirko Bernas z dvaadvaceti žulových kamenů, které byly odhaleny při rekonstrukci náměstí v Jiřetíně a nebyly už k jinému užitku. Pozval si na úpatí Dymníku architekta a geomanta, aby našli nejlepší místo a také podobu mystické kamenné stavby, která má stahovat pozitivní vesmírnou energii.

Před šesti dny 03:00

V Českém lese stával ve středověku strážní hrádek Šelmberk. Zbyly po něm jen žulové skály

Hluboko v lesích nedaleko obce Lesná na Tachovsku v Plzeňském kraji rýžovali ve středověku na Zlatém potoce zlato. Zřejmě z té doby pochází i strážní hrádek, který tu kdysi ochránci zlatého naleziště postavili na žulových skalách. Do dnešních dnů se ovšem dochovaly jen ty skály. Ale výlet k nim i tak stojí zato. Přírodní památku Šelmberk najdete nedaleko samoty zvané Ostrůvek.

Před týdnem 03:17

Na zámku v Holešově se můžete ponořit do lego světa. Z kostiček je tu postavené městečko i květiny

Každý, kdo je fanouškem stavebnice lego, by si neměl nechat ujít výstavu na zámku v Holešově na Kroměřížsku ve Zlínském kraji. K vidění jsou na ní z kostiček postavené tematické modely, unikátní diorama městečka s pohybujícím se vlakem a kolotočem, filmové a historické scény, stavební stroje a mnoho dalšího. Nejenom pro děti organizátoři připravili i herní koutek se stavebnicemi.

Před týdnem 03:22

Na hradě Milštejně u Cvikova se vyráběly mlýnské kameny. To pravděpodobně stálo i za jeho zánikem

Českolipskem v Libereckém kraji vedly ve středověku významné obchodní stezky, podél kterých nechávali panovníci stavět různá sídla. Některé hrady měly funkci jenom obrannou, jiné i sídelní. Jedno mají ale společné. Do našich časů se z nich mnoho nedochovalo. Většinou byly opuštěny a přirozeně chátraly. K destrukci hradu Milštejna nedaleko Cvikova přispěla kvalitní skála, na které stál. Tvrdý křemenný pískovec byl totiž výbornou surovinou pro výrobu mlýnských kamenů.

Před týdnem 02:59

Pro stavbu rozhledny Hradišť u obce Kadlín lidé sami přivezli dvě stě základních kamenů

Vrch Hradišť je malá vyvýšenina u obce Kadlín nedaleko Mšena ve Středočeském kraji. Místní obyvatele přitahoval odjakživa a navíc se o něm traduje, že je naplněný kladnou energií. Název napovídá, že tu kdysi bývalo keltské hradiště. V roce 2005 sem bylo z okolních obcí i vzdálenějších míst dovezeno kolem dvou set základních kamenů. O rok později na vrchu stála stylová dřevěná rozhledna připomínající hlásku.

Před týdnem 02:38

Království času v Protivíně představuje přes tisíc exponátů a zajímavostí ze světa hodin a hodinek

Domeček plný koleček. To nemusí být nutně jen hodiny. Stejně by se dalo popsat muzeum nazvané Království času v jihočeském Protivíně. I když na rozdíl od dětské hádanky, nesídlí muzeum v domečku, ale v krásné secesní vile. V jejím přízemí se nachází kavárna a herny pro děti. Patro je pak věnované hodinám, hodinkám, budíkům a různým kuriózním chronometrům, mezi kterými nechybí ani pořádné věžní hodinové stroje.

Před týdnem 03:12

Za čistou vodou i historií se můžete vydat k Řimickým vyvěračkám pod vrchem Třesínem

Národní přírodní památka Třesín, která leží v Litovelském Pomoraví v Olomouckém kraji, je ideálním místem pro jarní výlet. Nabízí krásnou přírodu, historické památky i klidná zákoutí bez davů turistů. A právě tam se nachází i jedny z nejzajímavějších krasových vývěrů na Moravě, tak zvané Řimické vyvěračky.

Před týdnem 02:38

Studánka Leoše Janáčka v Bílovicích nad Svitavou připomíná skladatele i slavnou operu

Hudebního skladatele Leoše Janáčka připomíná studánka v lesích u Bílovic nad Svitavou na Brněnsku. Památník doplňují bronzové desky s úryvky slavné opery Příhody lišky Bystroušky, jejíž děj se odehrává v nedaleké myslivně. Studánka je snadno dostupnou a u turistů velmi oblíbenou zastávkou nejen v horkých letních dnech.