- Podcasty
- Výlety

Poslechněte si podcast: Rozhledna U borovice v Roprachticích na Semilsku je splněným snem malého kluka
Nedaleko Vysokého nad Jizerou v Libereckém kraji, na vrcholové plošině Krkonošského podhůří v nadmořské výšce 669 metrů, stojí od roku 2009 kamenná rozhledna s kruhovým výhledem. Je splněným dětským snem rodáka z Roprachtic Františka Hubaře. A nabízí výhled jak na nedaleké Jizerské hory a Krkonoše, tak i na hory vzdálenější. A samozřejmě i pohled do Českého ráje.
Výlety
Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.
Nymburk dodnes zdobí středověké hradby. Turistům nabízejí zajímavou procházku po cimbuří
Nymburské hradby jsou dokladem jedinečného středověkého stavitelství. Toto kdysi královské středočeské město bylo ve své době považováno za nedobytné. A to přesto, že leží v rovinaté krajině a na stavbu hradeb nebyl v okolí dostupný v té době běžný stavební materiál. Dnes nymburské hradby nabízejí zajímavou procházku po cimbuří i krásný výhled na řeku Labe.
V parku miniatur v Mariánských Lázních si zblízka prohlédnete na sedm desítek nejznámějších památek
Víte, kde najdete nejznámější hrady, zámky a další významné stavby České republiky pěkně pohromadě na jednom místě? V parku Boheminium v Mariánských Lázních na západě Čech. Prohlédnout si tam můžete samozřejmě pouze jejich zmenšené modely. Místní tým modelářů je tvoří v měřítku 1:25. V parku o velikosti šesti hektarů je pečlivě rozmístěno 75 staveb.
Schillerova rozhledna je cihlová krasavice tyčící se nad obcí Kryry. Jméno má po německém básníkovi
Město Kryry na Lounsku v Ústeckém kraji sice nepatří k těm největším, ale rozhlednu tam mají náramnou. Co do výšky i vzhledu. Jméno nese po německém básníkovi Friedrichu Schillerovi. V roce 1905 se připomínalo sté výročí jeho úmrtí a tehdejší kryrský okrašlovací spolek se rozhodl pojmenovat plánovanou rozhlednu právě po něm.
V pražských Chotkových sadech narazíte na unikátní pomník spisovatele Julia Zeyera
Prvním veřejným městským parkem v Praze byly Chotkovy sady. Rozkládají se v sousedství Letohrádku královny Anny, který je součástí areálu Pražského hradu. Projít se jimi lidé poprvé mohli roku 1833. A to díky hraběti Karlu Chotkovi, jenž byl posledním nejvyšším purkrabím Českého království a významně se zasloužil o rozvoj Prahy.
Skalní útvar Kazatelna v Chřibech prý skutečně sloužil k obřadům. Ke kříži vedou vytesané schody
Jihomoravský a Zlínský kraj spojuje pohoří Chřiby, které je plné krásných listnatých lesů. Ty navíc ukrývají osamělé skalní útvary. Těm větším dali místní lidé jména. Například Kazatelna. Osm metrů vysoký skalní útvar s dvouramenným křížem na vrcholu se nachází nedaleko Koryčan na Kroměřížsku. Schůdky, které ke kříži vedou, byly prý do kamene vytesány už ve středověku.
Areál Sluňákov u Olomouce je místem pro hry i zklidnění. Nabízí bujnou zeleň i podivuhodné stavby
Sluňákov je svět stvořený Centrem ekologických aktivit města Olomouce, který se nachází mezi přírodou a civilizací. Mezi zástavbou vesnice Horka nad Moravou a lužními lesy.
Rozhledna jakou svět neviděl u jihočeských Třebohostic je neobvyklá po všech stránkách
Na louce mezi vískami Zadní Zborovice a Třebohostice na Strakonicku na jihu Čech se nachází kuriózní turistický cíl. Oficiálně se jmenuje Rozhledna, jakou svět neviděl. I když jde technicky vzato o vyhlídku, z hlediska sémantiky její název dokonale sedí. Nejenže její vrchol tvoří žulová dlaždice s do kamene vytesanými chodidly, ale nabízí také úchvatný výhled do kraje, který skutečně jinde nenajdete.
Zřícenina hradu Děvičky je výraznou dominantou Pavlovských vrchů. Láká historií i úchvatnými výhledy
Jednou z nepřehlédnutelných dominant Pavlovských vrchů na jižní Moravě je zřícenina hradu Děvičky. Do dnešní doby se dochovalo několik mohutných zdí a prakticky celé sklepení. Památka je volně přístupná. Vstupné, které slouží na její opravy a údržbu, je možné uhradit i pomocí QR kódů. Odměnou jsou návštěvníkům i krásné výhledy na značnou část jižní Moravy.
V čem vařila a pekla Magdalena Dobromila Rettigová? Originální kousky uvidíte v Litomyšli
Regionální muzeum v Litomyšli v Pardubickém kraji pečuje o nejrozsáhlejší sbírku předmětů, které patřily spisovatelce a vlastence Magdaleně Dobromile Rettigové. Autorka známé kuchařky se narodila před 240 lety a v Litomyšli, kde je pochovaná, zanechala výraznou stopu. Město jí každý rok v květnu vzdává hold v podobě Gastroslavností Magdaleny Dobromily Rettigové.