Před týdnem

Poslechněte si podcast: Rotunda v Přední Kopanině je postavená ze zlaté opuky. Zachránil ji císař Ferdinand I. Dobrotivý

Přední Kopanina je jednou z nejmenších pražských městských částí. Leží na severozápadním okraji Prahy. Nejvýznamnější historickou stavbou je kopaninský kostel. Románská rotunda svaté Máří Magdaleny postavená během první poloviny 12. století. Ze zlaté opuky těžené po staletí v místních lomech. Z románského kvádříkového zdiva se do dnešních dnů mnoho nedochovalo, ale po rekonstrukci vypadá stavba skvěle.

03:40

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska.

Web

Dnes 03:00

Muzeum v severočeském Úštěku je plné čertů a pekelných zařízení

Tentokrát vás pozveme na poněkud strašidelný výlet. Zavedeme vás do Úštěku v Ústeckém kraji na severu Čech, do zdejšího Muzea čertů. Tam se můžete trochu příjemně bát a hodně se pobavit. Černovlasý kudrnatý vládce zdejšího pekla Jaroslav Stejný vás provede Pikartskou věží i rozsáhlým hradním sklepením a poskytne výklad vskutku nevšední. Dozvíte se třeba, co všechno v muzeu čeká hříšnou duši.

Včera 02:58

Goethův naučný lesopark v Chebu nabízí zábavu i poučení. Najdete ho nad vodní přehradou Skalka

V Chebu na samém západě Čech se nad vodní přehradou Skalka rozprostírá Goethův naučný lesopark. Vznikl v rámci přeshraničního projektu a stejnojmenné stezky Brána do nitra Země. Podle kronik se tu často procházel básník Johann Wolfgang von Goethe, proto nese území jeho jméno. Kromě relaxace a příjemného pobytu v přírodě nabízí mnoho zajímavých informací z oblasti geologie a historie.

Včera 03:39

Expozice Země hradů v informačním centru v Hukvaldech nabízí unikátní pohled na české památky

Je mnoho důvodů, proč navštívit moravskou vesničku Hukvaldy. Ať už chcete putovat po stopách slavného hudebního skladatele, navštívit rozlehlou oboru nebo vystoupat na zříceninu hradu Hukvaldy. My vás ale pozveme do podhradí. V rodném domě Leoše Janáčka se dnes nachází informační centrum. A v něm stálá expozice nazvaná Země hradů.

Před dvěma dny 03:29

Dobruškou se můžete projít po stopách Jiráskova hrdiny F. L. Věka. I jeho rodným domem

Dobruška je druhé největší město v okrese Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji. Zároveň je jednou ze vstupních bran do Orlických hor. Je tedy východiskem pro poznávání přírodních krás. A kdo má rád historii a literární postavy, může se v něm vydat po stopách národního buditele Františka Vladislava Heka – tedy románového F. L. Věka Aloise Jiráska.

Před třemi dny 03:16

Zámecký park v Tovačově ukrývá zajímavé stavební památky. Kromě soch i kašnu a altán

Zámek Tovačov s typickou dominantou přezdívanou Spanilá věž patří na Přerovsku v Olomouckém kraji k oblíbeným turistickým cílům. Za prohlídku ale stojí i rozsáhlý zámecký park, který tvoří přirozenou zkratku ke staré dubové aleji a okolním rybníkům. Nabízí nejen pohled na samotný zámek, ale i řadu zajímavých stavebních a kamenných památek.

Před čtyřmi dny 03:27

Muzeum keramiky v Bechyni představuje díla prověřená časem i podle nejnovějších světových trendů

Keramika a jihočeské město Bechyně patří odjakživa k sobě. První zmínky o hrnčířích v Bechyni pocházejí z dob renesance. A už víc jak sto let funguje ve městě střední průmyslová škola zaměřená na keramiku. V Bechyni se ve velkém vyrábí sanitární keramika a přes padesát let je možné v ní navštívit i Mezinárodní muzeum keramiky. To od letošního roku sídlí v nové moderní budově.

Před pěti dny 03:45

Ekologické centrum ve Vysokém Poli přibližuje dětem i dospělým svět zvířat prostřednictvím zážitků

Kdo se při svých toulkách po Zlínském kraji zastaví v obci Vysoké Pole mezi Vizovicemi a Valašskými Klobouky, může navštívit zajímavé environmentální centrum nazvané „Pro krajinu“. Jde o středisko, které pořádá různé vzdělávací a osvětové akce věnované přírodě. Je skvělým cílem jak pro školní, tak i pro rodinné výlety.

Před šesti dny 03:00

U Sirákova vznikl na hranici mezi Čechami a Moravou půvabný hraniční přechod. Jako ze Tří veteránů

Byly doby, kdy byla naše republika hraničními kameny rozdělená na Čechy a Moravu. Mnohé tyto hraničníky vydržely dodnes. Jeden stojí i u silnice za Sirákovem na Vysočině. A protože jsou lidé v Sirákově veselí, svůj hraniční přechod k sousedům na moravskou stranu si vylepšili. Dnes je to místo dokonce vyznačené na mapách.

Před týdnem 03:19

V Muzeu českých Vánoc v Ořechu si můžete vyzkoušet zapomenuté české štědrovečerní zvyky

Muzeum medu a českých Vánoc v obci Ořech nedaleko Prahy je ideálním místem pro předvánoční rodinný výlet. Muzeum se sice celoročně věnuje tradici a výrobě medu, ale v době adventu a Vánoc medové exponáty z velké části vystřídají jedinečné betlémy. Letos tam připravili jedinečnou výstavu k 15. výročí Spolku českých betlémářů.

Před týdnem 03:07

Přírodní rezervace Rákosina je cenným biotopem mokřadů. Díky tomu se stala rájem vodního ptactva

Přírodní rezervace Rákosina se nachází v Chráněné krajinné oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji. Součástí cenného biotopu mokřadů jsou vodní plochy a tůně obklopené loukami a křovinami. Rezervace je především zoologicky významnou lokalitou a vyhledávaným domovem nejrůznějších druhů ptáků, obojživelníků i savců.