- Podcasty
- Výlety

Poslechněte si podcast: Pod hradem Sovincem se můžete projít tajuplnou podzemní chodbou. Vedla pod věž Lichtenštejnku
Nevšední prohlídku vnějšího opevnění zažijí turisté na hradě Sovinci v Moravskoslezském kraji. S průvodcem se totiž mohou podívat do historické podzemní chodby. Strategická spojka s předsunutou baštou Lichtenštejnkou byla klíčová v době třicetileté války, kdy hrad obléhali Švédové.
Výlety
Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.
Zahradní železnice v Chlumci nad Cidlinou je kopií skutečné alpské dráhy. Vede lesem i podél řeky
V Chlumci nad Cidlinou v Královéhradeckém kraji byste na jedné rodinné zahradě našli unikátní svět na kolejích. Na pozemku rodiny Špecingerových v Roosveltově ulici, kde roste i jehličnatý les, můžete obdivovat hned dvě kolejiště. Malou Albulu, věrnou kopii skutečné alpské úzkorozchodné železnice ve Švýcarsku, a potom Drážku, malodráhu o rozchodu 250 mm. Tou se dokonce můžete i svézt.
Panenská skála u Radvance má skalní okénko. Dojdete k ní Údolím samoty nebo Údolím vzdechů
Mezi Novým Borem a Cvikovem v podhůří Lužických hor se nachází dvojice zajímavých pískovcových skal – Panenská a Čertova skála, kterým se také někdy říká Pirát a Škuner. Skalní útvary jsou přírodní památkou. A zajímavých skal se v jejich okolí nachází víc. Stačí si procházku k nim udělat Údolím samoty a vrátit se po vrcholcích s vyhlídkami. A dolů pak sejít Údolím vzdechů.
Do Peček se sjedou milovníci vláčků. Na největší výstavu železničních modelů a modelových kolejišť
Ve středočeských Pečkách proběhne o víkendu 24. a 25. května jubilejní 20. ročník Největší výstavy železničních modelů a modelových kolejišť v České republice. Na ploše dva a půl tisíce metrů čtverečních bude k vidění na padesát detailně propracovaných modelových kolejišť zasazených do nejrůznějších scenérií. Celá výstava obsáhne několik velkých hal. Vystavené modely budou v různých měřítkách. Od Z, N, TT, H0, H0m, 0, G až po 1 : 25.
Zelená budka je romantický vyhlídkový altán. Nad městem Šternberkem stojí už víc než sto let
Možná vás to překvapí, ale pod názvem Zelená budka se skrývá krásný vyhlídkový altán, který nad městem Šternberkem v Olomouckém kraji stojí už více než sto let. Jde o romantické místo, které láká nejen zamilované dvojice, ale i návštěvníky vyhledávající místa s dobrou a dalekou viditelností. Navíc při stoupání k němu budete přecházet přes populární závodní automobilovou trať Ecce Homo.
Milovníky koní zve muzeum Švýcárna ve Slatiňanech do interaktivní expozice. Užije si celá rodina
Slatiňanské muzeum Švýcárna v Pardubickém kraji nabízí návštěvníkům pozměněnou expozici. Ta opět provází historií chovu starokladrubských koní, zejména starokladrubských vraníků. Ve výstavních prostorách ale lidé dostanou víc prostoru k hravosti a zábavě. K dispozici je nově i multifunkční sál, doplněn koňskými prvky v nejrůznějších podobách.
Váté písky u Bzence jsou ojedinělou přírodní lokalitou bohatou na suchomilné rostliny i živočichy
Lokalitě podél trati mezi Rohatcem a Bzencem na jižní Moravě se často přezdívá moravská Sahara. Nevelké chráněné území Váté písky je charakteristické mocným písčitým podložím, které jinde v Česku nenajdete. Díky tomu je tam možné pozorovat rostlinné i živočišné druhy adaptované na suché prostředí.
České muzeum hudby představuje i nezvyklé hudební nástroje. Skleněnou harmoniku, těremin či šedifon
Zveme vás do Českého muzea hudby, které je součástí Národního muzea. Sídlí na Malé Straně, v bývalém barokním kostele svaté Máří Magdaleny. Po zrušení v rámci josefínských reforem byl kostel postupně přestavován. Sloužil jako pošta, četnická kasárna a archiv. V novém tisíciletí se tu zabydlela hudba. České muzeum hudby své brány veřejnosti otevřelo v roce 2004.
V Dolní Pěně mají největší habrové Obludiště ve střední Evropě. Kromě bloudění vás čekají i obludy
Už jste někdy byli v opravdovém bludišti? A co teprve v Obludišti? Představte si plochu o šesti tisíci metrech čtverečních a na něm bludiště, které tvoří dvanáct tisíc habrů měřících na výšku skoro dva a půl metru. Přesně tak to vypadá v obci Dolní Pěna u Jindřichova Hradce na jihu Čech.
Tajemné Čížkovy kameny vyprávějí historické skalní příběhy. Uvidíte od nich Trutnovsko i Krkonoše
Tajemné kameny od pradávna přitahovaly pozornost kolemjdoucích. Třeba Čížkovy kameny nad Lhotou u Trutnova v Královéhradeckém kraji. Jsou schované na zalesněném hřebeni, kterému se kvůli skalním stěnám přezdívá Malý Adršpach. K nejzajímavějším patří skalní převis, takzvaná jeskyňka, kde se za války v roce 1866 schovávali místní obyvatelé. A pak také skalní hřib připomínající ležícího berana. Pozornost turistů i cyklistů přitahují i prastaré hraniční kameny.