- Podcasty
- Výlety

Poslechněte si podcast: Arcibiskupský zámek v Kroměříži má unikátní knihovnu i originál obrazu od malíře Tiziana
Ne nadarmo je Kroměříž ve Zlínském kraji nazývána Hanáckými Athénami. Na každém kroku tam návštěvník narazí na nějakou památku. V roce 1997 byla Kroměříž vyhlášena nejkrásnějším městem republiky a o rok později byl tamní zámek spolu s Podzámeckou a Květnou zahradou zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Výlety
Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.
Na zámku Kačina na Kutnohorsku si můžete vychutnat atmosféru unikátního zámeckého divadla
Zámek Kačina nedaleko Kutné Hory ve Středočeském kraji patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách. Počátkem 19. století si ho nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek. Coby tehdejší president gubernia a nejvyšší purkrabí Království českého potřeboval letní reprezentační sídlo. A zámek Kačina splňoval svým velkolepým pojetím nejpřísnější nároky na reprezentaci muže jeho postavení.
Zámek Ploskovice nechala postavit vévodkyně Toskánská. Během stavby všechny účty hned pálila
Zámek Ploskovice stojí ve stejnojmenné obci na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Na začátku osmnáctého století ho nechala postavit vévodkyně Anna Marie Františka Toskánská v sousedství staršího panského sídla, které bylo později zbořeno. V polovině devatenáctého století získali areál Habsburkové a zámek se stal soukromou rezidencí císaře Ferdinanda V. Habsburského.
Kolik sgrafitových psaníček zdobí zámek v Litomyšli? Po rekonstrukci to možná budeme vědět přesně
Státní zámek v Litomyšli v Pardubickém kraji patří k nejkrásnějším českým renesančním stavbám. A přestože jeho fasádu stále ještě kvůli rozsáhlé rekonstrukci zakrývá lešení, návštěvní provoz není nijak omezen. Vlastně naopak. V posledních dvou letech přibyly nové prohlídkové trasy a na zámek se také vrátil hudební festival Smetanova Litomyšl.
Zámek Kunín je barokní perlou severu Moravy. Je bohatě vybavený původními sbírkami
Zámek v Kuníně je považován za jednu z nejcennějších památek regionu. Letos je to 300 let, co Harrachové pozvali do Kunína věhlasného architekta Jana Lukáše Hildebrandta, který provedl barokní přestavbu zámku. Ten dnes patří mezi nejvýznamnější zámecká barokní sídla na severní Moravě.
Zámek Lemberk má Rytířský i Bajkový sál. Vystoupat můžete i na věž s krásným výhledem do okolí
Na úpatí Lužických hor, nedaleko Jablonného v Podještědí stojí na kopci zvaném Krutina zámek Lemberk. Jeho původní středověká hradní podoba není známá. Zakladatelem byl Havel z rodu Markvarticů nejspíš už ve 40. letech 13. století. Jeho manželkou byla později svatořečená Zdislava z Lemberka. Havel tak založil nejen hrad, ale i rod Lemberků.
Bučovický zámek se pyšní nejkrásnější fontánou v Evropě. Bakchova fontána nese prvky manýrismu
Hned několik unikátů můžete obdivovat na Státním zámku Bučovice na jižní Moravě. Nádvoří dominuje úchvatná fontána, interiéry pak zdobí mimořádně mistrně zpracované výmalby. Chloubou jsou i zámecký park a kaple. Zámek prošel nedávnou rozsáhlou renovací. Návštěvu této památky by tak neměl vynechat žádný milovník architektonické a šlechtické historie.
Lovecký zámeček Krásný Dvůr obklopuje obrovský anglický park a francouzské zahrady
Lovecký zámeček hraběcí rodiny Černínů se nachází mezi Žatcem a Lubencem v Ústeckém kraji. O jeho dnešní podobu se v letech 1720 až 1724 zasloužil hrabě František Josef Černín z Chudenic spolu s architektem Františkem Maxmiliánem Kaňkou.
Zámek v Blatné je jedním ze tří vodních zámků v Čechách. Provést vás jím může i pravnučka majitelů
Zámek v jihočeské Blatné je jedním ze tří vodních zámků v Čechách. První zmínka o stavbě na ostrově uprostřed zámeckého rybníka pochází ze 13. století. Během věků hrad, později přestavěný na zámek, mnohokrát změnil majitele. Za třicetileté války byl dokonce vydrancován, ale přesto do dnešních dnů přečkal v podstatě bez úhony a patří mezi skvosty hradozámecké architektury.
Ve Velkých Losinách najdete dva zámky v jednom. A také připomenutí čarodějnických procesů
Zámek, lázně i ruční papírnu založil ve Velkých Losinách v Olomouckém kraji šlechtický rod Žerotínů. Všechny tři jmenované instituce jsou dodnes funkční a přístupné pro veřejnost, což dělá spolu s krásnou okolní přírodou Jeseníků z Velkých Losin jedinečné turistické lákadlo.